SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Milyen sportot válasszak a gyerekemnek? - Gyermeksebész segít a döntésben

Tóth Nikolett [cikkei] - 2021-08-25
Egy rosszul választott sportág számos negatív következményt hozhat magával. Ha a gyereknek nincs sikerélménye, hibázni fog, amiből súlyos sérülés is lehet, ráadásul teljesen elmehet a kedve a sportolástól. Hogy mennyire van közel az edzés, melyik barátja jár még oda, melyik a legfelkapottabb sportág - ezek mind lényegtelenek. A választásban az egyik legfontosabb szempont, hogy ne csak a testalkata, hanem a személyisége alapján is hozzuk meg a döntést.
Milyen sportot válasszak a gyerekemnek? - Gyermeksebész segít a döntésben

Hogyan válasszunk sportot gyermekünknek?
 

Legyen a gyerek döntése! A legrosszabb szempontok
 

  • A gyereknek vagy a szülőnek fontos? Apa: Mindig is focista akartam lenni! Anya: Mindig is balett táncos akartam lenni! – Lehet, hogy a gyerekkori álmod nem teljesült és most azt szeretnéd, ha a gyereked valósítaná meg azt! De ne feledd, ez az ő élete, neki a saját vágyait kell beteljesítenie!
  • Közel van az edzőterem: ez nagyon jó, de mi van, ha ő nem akar kosárlabdázni vagy teniszezni, hiába van a szomszéd utcában? Ne a megközelíthetőség legyen az elsődleges szempont.
  • Mennyibe kerül: fontos szempont, de ne ez legyen az elsődleges a választáskor.
  • Odajár a barátja is: Attól még ugyanúgy érezheti magát rosszul, ráadásul egy neki való sportban, amiben ki tud teljesedni, szerezhet új barátokat is.
  • Ez olyan menő! – Lehet, hogy az olimpia vagy más miatt felkapott lett néhány sportág, de nem biztos, hogy ezek a gyerekednek valók, ehhez ismerni kell a testalkatát és személyiségét is.

A gyerekkori sportélmények hatással vannak a testi és lelki fejlődésére, és arra, hogy a későbbi életében milyen szerepet (nem) tölt be az életében a mozgás. Dr. Kőnig Róbert gyereksebész, gyerektraumatológus szerint ezért is fontos, hogy végül mi mellett döntünk.

”Nem minden sport való egy gyereknek. A döntésnél nemcsak a testi, hanem a mentális adottságokat is figyelembe kell venni. Minden szülő azt szeretné, hogy a gyerek sikeres legyen abban a sportágban, amit csinál. Ehhez pedig az kell, hogy olyan sportot válasszunk, ami mentálisan is segít.”

kislány karatézik

RODNAE Productions fotója a Pexels oldaláról


Így válassz sportot számára

A szakértő azt javasolja, hogy:

  • A gyerek döntése legyen. ”Egy ideig rá lehet erőltetni a gyerekre, de aztán meg fogja utálni - ha megutálja, nem figyel oda, ha nem figyel oda, hibázik, ha hibázik, megsérül.”
  • Menjünk el a minden évben megrendezésre kerülő Nagy Sportágválasztóra, ahol több mint 100 sport kerül bemutatásra, amiket ki is próbálhat a gyerek, aki segítséget is kap abban, hogy hozzá mi illik a legjobban.
  • Bármilyen sportot is választunk, ellenőrzött körülmények között tegyük, az elején mindig legyünk ott mi is az edzéseken.
  • Tartsuk be az előírásokat! ”Ha biciklizni fogunk, legyen rajtunk sisak, ha lovagolunk, legyen rajtunk kobak és az elején gerincvédő, stb. A helyes védőfelszerelés helyes használata a fontos. Nem jó ugyanaz a cipő a terepfutásra, a focira és a kézilabdára.”
  • Fontos, hogy jó edzőt válasszunk, hiszen egy bizonyos életkorban a gyerekek jobban hallgatnak rá, mint a saját szüleikre.
     


Félénk? Agresszív? Barátkozós? Melyik a legjobb sport számára?

Egy rövid vizsgálattal ma már tudományosan is kideríthető, hogy az adott testalkathoz melyik sport illik. A sportantropometria segítségével megjósolható, hogy a gyerek mennyire hízékony, mi lesz a várható testmagassága, mennyire terhelhető, milyen az erőnléte és a testalkata.

balettáncosok

cottonbro fotója a Pexels oldaláról


Labdajátékok

Azoknak ajánlják, akik nagyon szociálisak, jók az ügyességi játékokban, remekül tudnak koncentrálni, többfelé figyelni.


Monoton mozgásformák: futás, kerékpározás, úszás

Ha vékony, nyúlánk, ráadásul visszahúzódó és inkább egyedül szeret játszani, akkor ezekben a sportokban kiteljesedhet.

”A legegészségesebbek sportoknak a vízi sportokat tartom, azon belül is az úszást. Az ízületek, izmok, vázrendszer, idegrendszer szempontjából azt tartom a legegészségesebb sporttevékenységnek.”


Extrém sportok

Fontos, hogy milyen a gyerek testi és lelki adottsága. A lovagláshoz például ritmusérzék is kell, és rá kell tudni hangolódni a lóra, ami nem mindenkinek megy.


Végülis bármit is sportol a gyerek, azzal mindenképpen nyer. Ha jól választjuk ki a sportágat és szereti, sikerélménye van benne, akkor nemcsak a teste, hanem a személyisége is fejlődni fog.

Indexkép: Depositphotos.com

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Megváltozik a hiányzások igazolásának rendszere szeptember 1-től, megszűnik a papír alapú orvosi igazolás

Megváltozik a hiányzások igazolásának rendszere szeptember 1-től, megszűnik a papír alapú orvosi igazolás

"Nincs többé trükközés" - írja a Medicalonline.
Vízbe esett egy 5 éves, úszni nem tudó kisfiú egy zalai fürdőben - mire kimentették, már nem lélegzett

Vízbe esett egy 5 éves, úszni nem tudó kisfiú egy zalai fürdőben - mire kimentették, már nem lélegzett

Egy Zala vármegyei fürdőben történt meg minden szülő rémálma.
Botot nyomtak a végbelébe - egy 9 éves kisfiút úgy megkínoztak a társai egy katolikus iskolában, hogy kórházba került

Botot nyomtak a végbelébe - egy 9 éves kisfiút úgy megkínoztak a társai egy katolikus iskolában, hogy kórházba került

A brutális eset egy nagybaracskai iskolában történt - a szülők nem az intézménytől, hanem az egyik bántalmazó gyerek szülőjétől értesültek a dologról.
Mintegy negyed évszázad elteltével mérték fel ismét a hazai lakosság egészséggel összefüggő életminőségét

Mintegy negyed évszázad elteltével mérték fel ismét a hazai lakosság egészséggel összefüggő életminőségét

A képzettebbek, a gazdaságilag aktívak, illetve az egy háztartásban többen együtt élők jobb egészséggel összefüggő életminőségre számíthatnak, mint az alacsonyabb iskolai végzettségűek, vagy az egyedül élők. Többek között ez derült ki abból a kutatásból, amelyet a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Technológiaértékelő és Elemzési Központja készített csaknem 12 ezer résztvevő kérdőíves felmérésével. Hazánkban hasonló kutatás utoljára 2000-ben mérte fel a lakosság egészséggel összefüggő életminőségét, így a vizsgálat abból a szempontból is egyedülálló, hogy az eredmények két évtized távlatából összevethetők, elsősorban a középkorúaknál jelentős javulást mutatva. Eredményeiket a neves Quality of Life Research című lapban publikálták az egyetem kutatói.
Akadozó és véres vizelet a hólyagrák tünete lehet

Akadozó és véres vizelet a hólyagrák tünete lehet

A gyakori vizelési inger, az akadozó vizelet meglehetősen sokakat érintő tünet, a véres vizelet azonban olyasmi, ami jóval ijesztőbbnek tűnik és hamarabb orvoshoz fordul miatta a beteg. Nagyon fontos felhívni a figyelmet arra, hogy urológus szakorvoshoz kell fordulni még a kevésbé fenyegető tünetekkel is, mivel a hólyagrák tüneteként megjelenő vérvizelés sokszor csak a laborelemzés során mutatható ki. Dr. Med. Habil. Buzogány István PhD, az Urológiai Központ urológusa a daganatos betegség további lehetséges tüneteire, valamint a kivizsgálás jelentőségére hívta fel a figyelmet.
A szerkesztő ajánlja