SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A kézszárító veszélyei: komoly betegségeket is okozhat!

Teszáry Nikolett [cikkei] - 2018-04-25
Az utóbbi időben a meleg levegős kézszárítók egyre több helyen váltják fel a jól bevált papíradagolókat a nyilvános mosdókban. Kímélik a környezetet, hiszen nem fogyasztanak papírt és higiénikusabbak is - gondoltuk eddig. A Connecticut Egyetem szakértői szerint azonban az utóbbi állítás nem igaz.
A kézszárító veszélyei: komoly betegségeket is okozhat!

Elméletben biztonságosabb higiéniai szempontból, hogy a mozgásérzékelős géphez hozzá sem kell érnünk, csak beletartani a kezünket. Azonban a meleg levegőt, amit kifúj, a szerkezetnek előbb be is kell szívnia, ami azt jelenti, hogy a szűkös mosdóhelyiség levegőjét keringeti körbe, hogy aztán koncentráltan ráfújja a kezünkre azt.

A mellékhelyiségekben lévő levegőt vizsgálták meg a Connecticut Egyetemen és kellemetlen eredményre jutottak. A zárt helyiségekben a levegő számtalan baktériumot tartalmazott, köztük a bacillus subtilis-t, vagy más néven szénbacillust, mely az emberi bélrendszerben található meg. Valószínűleg az újra és újra lehúzott WC-kből kerül a levegőbe. Ezen felül por, bőrsejtek és mikróbák is vannak a helyiségek levegőjében - ezeket a kézszárító mind ráfújja a kezünkre. Természetesen a mosdóba belépve is találkozhatunk ezekkel az apró részecskékkel, de jóval kisebb koncentrációban, ezáltal bőrünk savköpenye könnyebben elbánik velük.

A levett mintákból a kutatók több baktériumtörzset is ki tudtak tenyészteni, a kézszárító nélküli mosdók levegőjéből mindössze hatot, míg a kézszárítót működtető mosdók esetében hatvanat. Tehát a kézszárítós mosdók levegője tízszer szennyezettebb más mosdókénál és köztük veszélyesebb kórokozók is előfordulhatnak, például staphylococcus aureus, mely komoly betegségeket is okozhat.

A kutatók 36 mosdó levegőjét vizsgálták meg az egyetemen, érdekesség, hogy találtak olyan baktériumot is, mely a természetben nem fordul elő, laboratóriumi körülmények között hozták létre. Az emberre egyébként nem káros baktérium jelenléte rámutatott, mennyire könnyen hordozhatjuk egyik helyről a másikra a kórokozókat anélkül, hogy tudnánk róla.

A tudósok megvizsgálták azt is, mi történik, ha HEPA-szűrővel látják el a kézszárítókat, azonban ez is csak 75%-os eredményt hozott, a kórokozók negyede tehát ugyanúgy a levegőben maradt a szűrő ellenére.

Természetesen a kézszárítók használata nem jelent közvetlen életveszélyt, de az eredmény elgondolkodtató és rávilágít a fertőtlenítés fontosságára. Ha tehát nyilvános mosdóban mosunk kezet és kézszárítót használunk, utána mindenképpen fertőtlenítsük a kezünket egy kendővel, vagy higiénés géllel.

Indexkép: Flickr - Richard Masoner

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
Megugrott a szamárköhögéses esetek száma hazánkban

Megugrott a szamárköhögéses esetek száma hazánkban

Már a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikáján is kezeltek idén súlyosan beteg gyermeket szamárköhögéssel. Míg a korábbi években maximum egy-két megbetegedést tapasztaltak éves szinten Magyarországon, addig az idei első negyedévben már 12 esetet regisztráltak. A betegség ellen létezik védőoltás, amit a gyerekek kötelező oltásként kapnak meg, de a kisbabákra különösen veszélyes lehet, ha a védettség kialakulása előtt fertőződnek meg a kórral.
A szerkesztő ajánlja