SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Őszintén a mellrákról - A megelőzés ugyanolyan fontos, mint a kezelés

Családinet [cikkei] - 2016-10-06
Van egy pillanat minden nő életében, amikor átfut az agyán az ijesztő gondolat, hogy vajon minden rendben van-e a testében. Magyarországon évente körülbelül 7500 új mellrák beteget fedeznek fel. Mégis igazán csak akkor gondolunk bele, hogy érintettek lehetünk akár mi is, ha a környezetünkben is találkozunk egy ilyen élettörténettel. Megelőzhető? Gyógyítható? Ma már szerencsére nem tabu a téma. Beszéljünk a mellrákról!
Őszintén a mellrákról - A megelőzés ugyanolyan fontos, mint a kezelés

A mellrák az emlő rosszindulatú daganata, amely leggyakrabban a középkorú és idős hölgyeket érinti. A mellrák körül nagyon sok tévhit terjeng, amely sok esetben meg sem közelíti a valóságot. „Az emlőrák, a legtöbb rákfajtához hasonlóan kezelhető és gyógyítható, függően attól, hogy mikor fedezik fel. Ahogy több betegségnél is, egészséges életmóddal csökkenteni tudjuk kialakulásának esélyét. A mellrák nagyobb eséllyel jelentkezhet azoknál a személyeknél, akiknek a családjában előfordult már a betegség. Ez azonban nem azt jelenti, hogy csak az lehet érintett, aki örökölhette a hajlamot, gyakorlatilag bárkinél kifejlődhet rákos daganat. Ezért sem lehet elégszer hangsúlyozni a rendszeres önvizsgálat és mammográfiai vizsgálat fontosságát” – mondta Nagy László, az Év magánrendelőjének választott Budai Egészségközpont nőgyógyásza.
 

A mellrák tünetei és kezelése

A korai szakaszban az emlőrák teljesen tünetmentes, emiatt csak szűrővizsgálattal fedezhető fel. Furcsa módon, a daganat a kezdeti stádiumban egyáltalán nem jár fájdalommal. Ha fájdalmas csomót fedezünk fel a mellünkben vagy a hónaljunkban, kisebb az esély, hogy rosszindulatú az elváltozás. Azonban semmilyen esetben se várjuk, hogy magától eltűnjön! A fájdalommentes csomó pont az a tünet, ami nagyon sok embert megtéveszt. Mindenképp forduljunk orvoshoz, hogy megbizonyosodjunk róla, valóban mellrákról lehet-e szó! Tartsuk észben, ha a mellrákot időben felismerik, a teljes gyógyulás esélye a 95 százalékot is elérheti.
 

Mielőbb keressük fel orvosunkat, ha
 

  • csomó tapintható a mellben,
  • csomót fedezünk fel a hónaljban,
  • az emlő alakja megváltozik, torzul,
  • a mell bőrén ismeretlen okból nem gyógyuló seb keletkezik,
  • az emlőbimbó megváltozik, viszket, kipirosodik, súlyosabb esetben befordul, váladékozik,
  • a mell duzzadttá, keménnyé, pirossá válik.
     

Mit tegyünk, hogy megelőzzük a mellrák kialakulását?
 

  • Figyeljünk testünk változásaira! Húsz éves kor felett végezzünk havonta önvizsgálatot!
  • Járjunk rendszeresen mammográfiás szűrővizsgálatra!
  • Táplálkozzunk egészségesen, és szabaduljunk meg a súlyfeleslegtől!
  • A rendszeres mozgás a közérzetünknek is jót tesz, szervezetünket pedig ellenállóbbá teszi.
  • Törekedjünk a stresszmentes életre, találjunk időt önmagunkra, a pihenésre!
  • Ne szégyelljük testünket! Észrevételeinkről merjünk nyíltan beszélni, kérdéseinket bátran tegyük fel kezelőorvosunknak!

Indexkép: lightstargod/pixabay.com

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Egyre több Magyarországon az oltásellenes szülő, már tömegesen perelnek be háziorvosokat

Egyre több Magyarországon az oltásellenes szülő, már tömegesen perelnek be háziorvosokat

A Covid-vakcinák megjelenése óta már nem új keletű jelenség az oltásellenes hozzáállás. A kicsit is szkeptikus szülők könnyen meggyőzhetőek arról, hogy egy-egy vakcina milyen károkat okozhat a gyermek szervezetében. Ezáltal az olyan, több évtizede használt oltások sem kerülnek beadásra, amelyek a gyermekek életét egyszerűen megmenthetnék. Tömegesen lépnek fel szülők háziorvosok ellen, akik, ha el akarják kerülni a bírósági tárgyalást, kénytelenek igazolást adni.
Így tartsd kordában a nassolást! - 5 tipp, ami segíthet, hogy elkerüld a hízást

Így tartsd kordában a nassolást! - 5 tipp, ami segíthet, hogy elkerüld a hízást

A nassolás, vagyis az étkezések közötti kisebb ételek fogyasztása gyakori szokás, amely sokak számára okoz gondot, különösen akkor, ha egészséges életmódot szeretnénk folytatni. Azonban néhány egyszerű trükk és változtatás segítségével könnyen kordában tarthatjuk a nassolási szokásainkat, anélkül hogy megfosztanánk magunkat az étkezés örömétől. Íme 5 hasznos tipp, amely segíthet ebben.
Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Visszafordíthatatlan hallásromlással fenyegetik a gyerekeket a különböző szabadidős (gyerek)rendezvények, koncertek, mozik, színházak, illetve a nagy hangerejű zene rendszeres hallgatása az egyéni zenelejátszókon. A WHO előrejelzése szerint 2030 után a halláskárosodás lesz az egyik leggyakoribb, a társadalmakra legnagyobb terhet rakó fogyatékosság a világon.
Tavasszal több a lehetőség az aktív életmódra az ILD-betegek számára is

Tavasszal több a lehetőség az aktív életmódra az ILD-betegek számára is

Az ILD-betegség elleni küzdelem fontos eleme a személyre szabott terápia mellett a megfelelő életmód kialakítása, különös tekintettel a fizikai aktivitásra. E betegek számára az aktivitás elsősorban a szabadban való mozgást jelenti, amire a tavasz ideális évszak.
A szerkesztő ajánlja