SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Vérző mellbimbó szoptatás alatt - nem lesz tőle baja a babának?

Tóth Nikolett [cikkei] - 2022-09-19
Szoptatás alatt előfordulhat minden anya rémálma: amikor a mellbimbó érzékeny, kisebesedik, esetleg vérzik is, a szoptatás pedig kellemetlenné, fájdalmassá válik. Szakértőnk segít abban, hogy mi a teendő ilyenkor.
Vérző mellbimbó szoptatás alatt - nem lesz tőle baja a babának?

A témában Bocskainé Irci IBCLC laktációs szaktanácsadó válaszolt a felmerülő kérdésekre. 

A kisebesedett mellbimbó kezelése

Mi a teendő, ha szoptatás alatt fáj, érzékeny, kisebesedik a mellbimbó, esetleg vérzik is? 

Mindenképpen a szoptatási gyakorlatot, a pozíciót, magát a mellretapadást érdemes megnézni, megvizsgálni. 

Fontos észrevételezni a kisbaba száját, nyelvét, szívó technikáját. Ebben szoptatási tanácsadó, védőnő is tud segíteni.

Ha a mellbimbó vérzik, akkor is lehet folytatni a szoptatást, így a vér a kakival vagy a bukással távozni fog. Bár kétségkívül nagyon ijesztő lehet, de ez sem ok arra, hogy a szoptatást megszüntessük. Átmeneti megoldás lehet, hogy pár alkalommal fejjünk, és szoptatásbarát módon a lefejt tejet adjuk oda a babának, pl. itatópohárból.
 

Mivel segíthetjük elő a sebgyógyulást? 

A legcélszerűbb az okot megtalálni, majd azt megszüntetni. Legelső körben anyatejet érdemes rá kenni, sokat szellőztetni a sebes bimbót.

A nevével ellentétben a bimbóvédő nem védi a bimbót, vagy legalábbis nagyon kevés esetben. Rutinszerű használata sohasem ajánlott. Sőt, egy rosszul megválasztott bimbóvédő még ártalmasabb is tud lenni, még mélyebb sebeket képezhet.

Ha nagyon fájdalmas a szoptatás, akkor finoman válasszuk le a ciciről a babánkat, majd próbáljuk meg újra mellre tenni. Érdemes pózt váltani, vagy mélyebben "belehúzni a cicibe", hogy ne csak a bimbón csüngjön a baba.

Sebes bimbót eredményezhet még, ha a baba nyelve le van nőve, ezt is célszerű ellenőrizni.


Másképp szoptassunk-e sebes mellbimbóval? A komfortszopit ilyenkor kerülni kell?

Bár az édesanyák többsége az első napokban még fájdalmasabb szoptatásról számol be, 2 hetes kor körül ezeknek a fájdalmaknak jelentősen enyhülni kell. Mindenkinek más és más a fájdalomküszöbe, és egy apró seb is nagyon tud fájni. Az azonban nem normális, ha huzamosabb ideig jár fájdalommal a szoptatás. 

Érthető, hogy sebes mellel, fájdalmas mellbimbóval nem szeretnek szoptatni hosszabban, így előfordul, hogy nem bírja az anya a komfortcicizést. A szakértő azt tanácsolja, hogy helyette sok-sok testkontakust biztosítsunk a baba számára. Nem indokolt azonban ilyen esetben sem a játszó/nyugtató cumi használata a komfortcicizés pótlása céljából. 


Mi a teendő akkor, ha a babának szájpenésze van? Elkaphatunk valamilyen fertőzést?

Ha a babának szájpenésze van - és ezt gyermekorvos vagy védőnő állapította meg -, akkor az anyával együtt kezelni kell. Sebes mellbimbó esetén különösen figyelni kell, nehogy a kórokozó bejusson, és mellgyulladás legyen a vége.

  • Minden szoptatás előtt és után is érdemes lemosni a mellet.
  • Sterilizálni kell minden olyan dolgot, amivel a baba szája és az anya melle érintkezik.
  • Fokozott tisztaság és fertőtlenítés ajánlott ebben az időszakban.
  • Ajánlott sokat szellőztetni a mellet.
  • A melltartóbetétet pedig - ha volt - érdemes elhagyni, vagy gyakran cserélni. 


Mennyi idő alatt gyógyul be a kisebesedett mellbimbó? Mikor kell orvoshoz fordulni vele? 

Mihamarabb érdemes segítséget kérni. Pár napig lehet várni és próbálkozni, de ha nem javul a helyzet, vagy romlik, akkor ezt jelezni kell. Szerencsére léteznek TB finanszírozott szoptatási ambulanciák, pl. a Bethesda Gyermekkórházban vagy a Semmelweis Egyetemen, ahol szakemberek tudnak segíteni.

Mellgyulladás esetén, ha a panaszok nem enyhülnek 24 órán belül, akkor forduljunk orvoshoz! Ebben az esetben is fontos, hogy a gyakori, igény szerinti szoptatás folytatódjon, az anyuka pihenjen. A mell masszírozása sohasem lehet fájdalmas! Két szoptatás között pedig a mellre való hideg borogatás javasolt.

Indexkép: Jonathan Borba fotója a Pexels oldaláról

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
Megugrott a szamárköhögéses esetek száma hazánkban

Megugrott a szamárköhögéses esetek száma hazánkban

Már a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikáján is kezeltek idén súlyosan beteg gyermeket szamárköhögéssel. Míg a korábbi években maximum egy-két megbetegedést tapasztaltak éves szinten Magyarországon, addig az idei első negyedévben már 12 esetet regisztráltak. A betegség ellen létezik védőoltás, amit a gyerekek kötelező oltásként kapnak meg, de a kisbabákra különösen veszélyes lehet, ha a védettség kialakulása előtt fertőződnek meg a kórral.
A szerkesztő ajánlja