SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Milyen az anyatej íze? Te kóstoltad már?

Tóth Nikolett [cikkei] - 2020-11-23
Készítenek belőle vajat, sajtot, nyalókát, sőt, palacsintát is. De szappant és anyatejes arckezelést is árultak már. Van, aki felnőttként sem riad vissza attól, hogy megkóstolja, míg más nagyon bizarrnak tartja. Pedig ez kisbabánk első és legfontosabb tápláléka. De vajon milyen íze van? Mindenkié ugyanolyan?
Milyen az anyatej íze? Te kóstoltad már?

Elsősorban a szoptató anya táplálkozásától függ, hogy milyen íze van az anyatejének. Általánosságban elmondható, hogy az anyatej édes. De egyes ételek keserűvé tehetik, sőt, az első menstruációs ciklus is megváltoztathatja az ízét. Bármilyen furcsa, az anyatej minden babához külön recept szerint termelődik. Vagyis egy anyának különböző összetételű és ízű teje termelődhet mindegyik gyerekénél.

Amilyen az anyatej, olyan lesz az ízlésünk

Egy amerikai kutatás szerint a csecsemő ízlelőbimbóinak beállítódását az anyatejben megtalálható ízek alakítják kettő és öt hónapos kor között. Vagyis ha azt szeretnénk, hogy bizonyos ételeket, például a zöldségeket és gyümölcsöket felnőttként is szeressen a gyermekünk, akkor azokból kell sokat fogyasztanunk szoptatás alatt.

A kutatás alatt savanyú és keserű ízesítésű táptejet adtak a babáknak és megfigyelték, hogy ezek a gyerekek serdülőkorban is szerették ezeket az ízeket. Szemben azokkal, akik hat hónapos korukban találkoztak vele először.http://www.harmonet.hu/data/cikkek/58000/58417/01.jpg


Ne most diétázz!

Nagyon fontos tehát, hogy a szoptatás alatt egészségesen és változatosan étkezzünk. Vagyis, sok zöldséget és gyümölcsöt fogyasszunk, és igyunk sok folyadékot. Ne foglalkozzunk azzal, ha a terhesség alatt felszedett kilóktól még nem sikerült megszabadulni, a kisbabánk és a saját egészségünknek sem tesz jót a szoptatás alatti fogyókúra. Ahogy a mértéktelen evés sem. Bár egy kicsit több táplálékra van szükségünk szoptatás alatt, egész pontosan 650-700 kcal és egy liter víz, amennyivel többet javasolnak a szakértők. Ez azonban nem azt jelenti, hogy kettő helyett kell enni.


Ételek, amelyektől rossz ízű lesz az anyatej

Egyes ételek keserűvé tehetik az anyatejet. Ezekkel tehát óvatosan kell bánni, ugyanis ha az újszülött elutasítja a szopizást, annak az is lehet az oka, hogy nem ízlik neki.


1. Fűszeres ételek

Ne most készíts sós, borsos, erős paprikás ételeket, ezek ugyanis nemcsak az anyatej ízét változtathatják meg, de szakértők szerint kisbabád hasfájóssá is válhat tőlük. Bizonyos fűszerek azonban kifejezetten finomabbá tehetik az anyatejed. Ilyenek a curry, a kömény és a bazsalikom.


2. Retek

Bármilyen meglepő, ez a zöldség is keserűvé teheti az anyatejed, így ez sem a legjobb választás az első időkre.


3. Fokhagyma

A fokhagyma nagy dilemmát okozhat a szoptató anyáknak, ugyanis egyrészt fokozza a tejtermelést, másrészt viszont megváltoztatja az ízét. Érdemes tehát kipróbálni, hogy a kisbabád hogyan reagál rá, és ha nem elutasító, akkor mértékkel, bátran fogyaszthatod.


4. Spárga

A spárgában egy kénes vegyület található, ami egy kénes szagú mellékterméket állít elő. Ez pedig az anyatej illatán is érződik. A spárga tehát nem az ízt, hanem az illatot változtatja meg, ezért érdemes egy ideig mellőzni az étrendünkből.


5. Mentatea

A mentatea is keserű ízt kölcsönözhet az anyatejnek, főleg akkor, ha a filtert sokáig áztatjuk a forró vízben.


A ciklus is befolyásolhatja

Az ételeken kívül a menstruációs ciklus is befolyásolhatja az anyatej ízét. A szülés utáni első menstruációnál számolni kell azzal, hogy átmenetileg megváltozhat az anyatej mennyisége és íze. Ilyenkor kisbabánk elutasító lehet, de ez csak átmeneti időszak. Próbáljuk minél többször mellre tenni őt, a ciklus után pedig minden visszaáll majd a megszokott kerékvágásba.
 

Így javítható az anyatej íze és a minősége

Mi is tehetünk azért, hogy anyatejünk jobb minőségű és ízű legyen. Az első és legfontosabb, a rostokban és magas tápértékű fehérjékben, valamint vitaminokban gazdag, egészséges étrend. Amit pedig még tehetünk, hogy kerüljük a fűszeres ételeket és pihenjünk sokat.

 

Felnőttként veszélyes lehet az anyatej

Felnőttként is gyakran megkóstoljuk az anyatejet, mert kíváncsiak vagyunk, hogy milyen az íze. Nincs is ezzel semmi baj. A rendszeres fogyasztás és bizonyos anyatejes ételek elkészítése azonban veszélyes is lehet. Az interneten ugyanis sok téves információ van arról, hogy az anyatej felnőtteknél milyen jó hatással van az immunrendszerre. Ezek szerint az elméletek szerint jót tesz az emésztésnek és az izomépítésnek, de még a merevedési zavarokra is alkalmazzák.
Londoni kutatók szerint azonban ezekre semmilyen tudományos bizonyíték nincs. Ráadásul az interneten vásárolt anyatej veszélyes is lehet, ugyanis nem pasztőrözött és tele van baktériumokkal. A kutatók az ilyen anyatejek 93 százalékában találtak baktériumokat. Ráadásul a nem bevizsgált tejek olyan betegségeket is terjeszthetnek, mint a HIV, a szifilisz, vagy a hepatitis-B és -C.

 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
A szerkesztő ajánlja