SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Segítség, kevés a tejem! 5+1 tejserkentő tipp

Tóth Nikolett [cikkei] - 2020-11-23
Kevés a tejed? Sokat sír a babád, mert éhes? Mielőtt tápszerhez nyúlnál, próbáld ki ezeket a tejserkentő tippeket!

Képesek vagyunk szoptatni!

Szakemberek szerint a nők 95 százaléka képes szoptatni gyermekét. Ennél azonban jóval kevesebb százalékban szoptatják valóban a kisbabájukat. A kismamák ugyanis gyakran nem kapnak megfelelő segítséget és támogatást, hiányoznak az ismeretek és az önbizalom is kevés. Nem mindenkinek magától értetődő, milyen szoptatási pózok közül választhat és a helyes fejési technika sem megy egyik napról a másikra.


Prolaktinhiány

A prolaktin az anyatej termelődéséért felelős hormon. Az agyalapi mirigyben termelődik, és az a feladata hogy beindítsa és fenntartsa az anyatej termelődését. Így ha keveset állít elő a szervezet, akkor komoly problémák jelentkezhetnek. Ez azonban csak nagyon szűk réteget érint.   

 

Tanácsok, hogy több tejed legyen, jobban menjen a szoptatás

Íme, néhány tanács, ami segít eligazodni az útvesztőben, ha úgy érzed, hogy kevés a tejed vagy nem megy a szoptatás.
 

1.Minél többször tedd mellre!

Az első és legfontosabb, hogy nappal is és éjszaka is minél többször szoptasd az újszülöttet. Szakemberek szerint bármilyen furcsának is hangzik, ha a baba nem lakik jól teljesen az első pár napban, az nem árt neki. Sőt. Ha éhes, akkor gyakrabban szeretne szopizni, ilyenkor erősebben is szív és ezzel saját maga serkenti a tejtermelést.

Ha úgy érzed, hogy már evett és csak ,,cumizik” a melleden, ne vedd le róla. Egyrészt ilyenkor tovább stimulálja a mellbimbódat, ami ugyancsak fokozza a tejtermelést. Másrészt a csecsemők számára az anyamell nem csupán a táplálékot jelenti, hanem egyfajta lelki megnyugvást is, az első időkben ott érzi magát a legjobban, érzi az édesanyja puha, meleg bőrét és annak illatát. Ráadásul az is tévhit, hogyha túl sokáig szopizik, akkor feláztatja a mellbimbót. Ha viszont túl rövid ideig tartod őt a melleden, akkor előfordulhat, hogy sírni kezd. Ilyenkor nem azért sír, mert éhes, hanem mert az édesanyja közelsége hiányzik neki. Sok anyuka azzal rontja el, hogy félreértelmezi a jeleket és elkezd pótlást adni a gyerekének. Ilyenkor a baba szinte túltelítődik, sokáig nem lesz éhes, így szopizni is ritkábban szeretne majd. Ezáltal pedig egyre csökken az anyatej mennyisége, a végén pedig el is apadhat.


2. Szoptatási pózok

Sokat segíthet az is, ha változtatsz a testhelyzeteteken. Ha például eddig hónaljtartásban szoptattál, akkor próbáld ki a lovagló, vagy úgynevezett ,,lógatós” pózt. Ezekkel a pózokkal olyan helyekről is ki tud ürülni a tej, amiket más pózzal nem tudna kiszívni a kisbabád.

 

3. Fejjünk! De hogyan? Hányszor? És mivel?

Természetesen vannak olyan anyukák, akik az első naptól kezdve szinte korlátlan mennyiségű anyatej termelésére képesek. Az anyatejük annyira sok is lehet, hogy ebből még más babáknak is bőven jut. Nekik is érdemes fejniük, hogy a túl sok, pangó tejtől ne gyulladjon be a mellük. A lefejt tejet hűtőben 24 óráig, mélyhűtőben pedig 6 hónapig tárolhatod, steril tejtároló zacskóban. Így ha beteg leszel, vagy nem tudsz a babáddal lenni, bárki meg tudja őt etetni majd.

De mi a helyzet azokkal az anyukákkal, akiknek nehezen indul be a tejtermelésük? Szakemberek az első 8-10 hétben azt javasolják, hogy minden szoptatás után fejjünk. Ezáltal ugyanis növelhető az anyatej mennyisége és a folyamatos tejtermelés is fenntartható.

Mindig azt a mellet kell kiüríteni, amelyikből a baba szopizott. Szoptatás után 10-15 perc fejés javasolt, kézi vagy elektromos mellszívóval. Nagyon óvatosan használd ezeket a gépeket és a fejés ne legyen több 15 percnél. Ha ugyanis nem szakszerűen csinálod, könnyen begyulladhat a melled.

Régen nagy divat volt úgynevezett ,,fejőnők” segítségét kérni, akik alaposan és kellő szakértelemmel át tudják masszírozni és speciálisan fejni a melleket. A fejőnők még olyanoknak is tudnak segíteni, akiknek pár hónap alatt elapadna a tejük.


4.Tejserkentő ételek és italok

Léteznek különféle szoptatós teák is, amikkel érdemes próbálkozni. Az ételek közül a dió, kesudió és mandula azok, amelyek nemcsak a tej mennyiségére, hanem annak összetételére is jótékony hatással vannak. Naponta egy-két marék dió elfogyasztása javasolt, főleg az első egy hónapban.

Egyes nézetek szerint a madártejnek és a sörnek is tejserkentő hatása van.

Ajánlott sok folyadékot fogyasztani, de azt sem kell túlzásba vinni, 3 liter elegendő. A folyadékbevitel harmadát valamilyen leves tegye ki, amíg tart a szoptatás. A kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozás nélkülözhetetlen a szoptatáshoz.


5.Gyógynövények

Az édeskömény, az ánizs és a citromfű is serkenthetik a tejtermelést.


+1 Pihenés

A pihenés legalább annyira fontos, mint a fejés. Amikor alszik a kisbabád, akkor próbálj meg Te is lazítani. Feküdj mellé, nyugodtan aludj, vagy olvass. Ha főzöl, mosol, takarítasz és egész nap meg sem állsz, könnyen elapadhat a tejed.

Kép: StockSnap képe a Pixabay -en.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Rendszeres fogmosás és nem megfelelő méretű, helytelenül alkalmazott fogköztisztító használata mellett is kialakulhat fogínygyulladás és fogágybetegség - derül ki a Semmelweis Egyetem tanulmányából. Személyre szabott szájhigiénés eszközök használatával és megfelelő betegedukációval azonban elkerülhetők, s akár visszafordíthatók a fenti folyamatok, és a szájüreg egészsége hosszú távon megőrizhető.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Színesek, illatosak és légúti tüneteket is okozhatnak ezek az ünnepi kellékek

A gyertyák kellemes dekorációs kiegészítői otthonainknak, melyeket a karácsony közeledtével egyre gyakrabban lobbantunk lángra, ezzel is emelve az ünnep fényét. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász, allergológus szakembere szerint azonban az illatgyertyák jelentős mértékben hozzájárulhatnak a beltéri levegőszennyezéshez, és légúti irritációt is kiválthatnak az arra érzékenyeknél.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja