Erőszakosabbak a szoptató anyák, mint a tápszerezők, ha a gyerekükről van szó
Az állatvilágban közismert az úgynevezett „laktációs agresszió” vagy „anyai védekezés” jelensége, melynek során a szoptató nőstény a megszokottnál jóval agresszívabbá válik, ha a kicsinyei védelméről van szó. Azt azonban sokig nem vizsgálták, hogy ez a mechanizmus embereknél is működik-e.
Az UCLA pszichológiai tanszékének munkatársai arra voltak kíváncsiak, milyen változásokat idéz elő a szoptatás az anya viselkedésében. Ennek vizsgálatához három csoportot vettek alapul. Az elsőbe 18 olyan nő került, akik szoptatják a gyermeküket, a másodikba 17 olyat, akik tápszereznek, a harmadikba pedig 20 olyan nőt válogattak be, akik még nem szültek1.
A feladat az volt, hogy egy meglehetősen goromba kutatási asszisztens felügyelete alatt számítógépes játékokat kellett játszaniuk az anyáknak, miközben a gyerekeikre mások vigyáztak a helyiségben. A játék végén egy gombot kellett megnyomniuk, amely hangos diadalüvöltést hallatott. A szoptató anyák a másik két csoportnál kétszer hosszabb ideig és hangosabban nyomták meg ezt az agresszivitást szimbolizáló gombot.
„A szoptatás megvédheti az édesanyákat számos stresszhelyzetben, ráadásul a bátorságukat is erősíti, ha a saját vagy a gyermekük védelméről van szó” – vélekedett Jennifer Hanh-Holbrook, a kutatás vezetője, majd hozzátette: ezek az anyák sem feltétlenül kapnak hajba minden szóra, de ha a gyereküket támadás éri, valószínűleg erőszakosabban védekeznek majd.
1: https://digitalcommons.chapman.edu/psychology_articles/23/
Kép: thepoorphotographer / Pixabay
Közösségi hozzászólások: