SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A terhes nő nemzeti közkincs - miért simogatják vadidegenek a hasunkat?

Mezei Csongor Andrea [cikkei] - 2021-07-12
"Mikor még terhes voltam, egy ismerős hölgy megsimogatta a hasamat kérdezés nélkül. Nem mondtam semmit, csak megcsöcsörésztem" - olvasható egy Facebook bejegyzésben.
A terhes nő nemzeti közkincs - miért simogatják vadidegenek a hasunkat?

Az íratlan szabályok addig tartanak, míg meg nem jelenik egy kismama

Azzal valószínűleg mindannyian egyetértünk, hogy az emberek közötti érintkezésben határok húzódnak. Ezekhez a határokhoz szabjuk megnyilvánulásainkat, legyenek azok szóbeliek vagy fizikaiak. A határok kialakítása (csakúgy, mint az úttesten a záróvonal) nem kőbe vésett törvény, függ az ismeretség fokától, idejétől, rokonsági viszonytól, a napi lelkiállapottól, és számtalan változótól.

A záróvonal nem kőfal, de azért azt sem tanácsos átlépni.

Az emberek zöme jól elboldogul az emberek közötti érintés szabályainak ebben a labirintusában, és inkább téved a kevesebb, mint a több irányába.

Nem így, ha olyan fiatal nőről van szó, aki láthatóan kisbabát vár. Ez lerombol minden írott és íratlan szabályt, mert a terhes nő nem elsősorban ember, nem is nő, hanem hordozó.

Ő, ha megáll egy buszmegállóban, kezében egy könyvvel, vagy fülében a fülhallgatójával, máris szabad prédává válik. A várandós anyuka nem önálló individuum, nem egy teljes, magába zárt világ, hanem egy bőrüléses méh birtokosa, egy mozgó inkubátor. Hozzá mindig szabad az út.


Vadidegenek kéretlen érintése - muszáj elviselni?

Ha ügyet intéz, ha visszalátogat a munkahelyére, ha felszáll egy vonatra, mindig akad egy ismerős vagy egy ismeretlen, aki jogot formál egy kis pocaksimogatásra, vagy megkéri, hogy mutassa meg, mekkora a hasa, és már záporoznak is a kérdések arról, hogy mikorra várja a babát, milyen neműt szeretne, sőt, a hívatlan tapogatózó még némi életbölcsességgel és kéretlen tanáccsal is ellátja a kismamát. Ő tudni véli a születendő baba nemét, és természetesen kinyitja a közhely szótárat is a „Mindegy, csak egészséges fiú legyen, hehe”, meg az „Ilyen az élet”, és a „mindig van valami” szócikkelyeknél. És hogy ne egyél sót. Vagy koffeint. Ne egyél semmit, az a biztos.

A vonatfülke állatsimogatóvá válik, és emeletes udvariatlanságnak tűnik az ötlet, hogy a várandós nő mindezt teljes csodálkozással fogadja, és udvariasan, de határozottan közölje, hogy a határai neki is, mint mindenki másnak, a bőrénél húzódnak – és ezen az állapota sem változtat. Hogy most éppen olvasni szeretne, vagy csak nézelődik, és nem szeretne beszélgetni, vagy ha igen, akkor a saját ismerőseivel, és valós témákról.

És hogy most is elsősorban ember, és nő, nem pedig egy könnyen áthágható akadály, ami a hölgy vagy úr, meg a baba között áll.

És azért, mert anyukává fog válni, még nem tartozik ehhez a szolgáltatáshoz, hogy mindenkivel kedvesnek kell lennie, és töretlen derűvel kell fogadnia minden hozzá forduló potyázót. Vagy, hogy meg kell felelnie egy általános „kismama”-képnek, mely szerint ő kilenc hónapig csak erről az állapotról szeretne gondolkodni, és folyamatosan megosztania minden testi nyűgét, és az állapotát kísérő gondolatait. Lehet, hogy vizesedik a bokája, vagy a gyermek épp a húgyhólyagján táncol – nem kell ezeket az élményeit megosztania mindenkivel.

Az érintés hiányától szenved a világunk

A baba közjószág: „ő fizeti majd a nyugdíjunkat, szóval kényeztetni kell” – mosolyog a néni, és már meg is van a téma, ez el is fog tartani addig, míg a vonat Szegedre ér…

A jelenség mögött több van, mint udvariatlanság, vagy rosszul továbbvitt hagyomány.

Világunk sok más mellett az érintés hiányától is szenved. Az embereknek az ideális mentális állapot fenntartása érdekében napi hét érintésre van szüksége, és ezt nagy ínségükben megpróbálják néhányan illegálisan is beszerezni.

Nem kevés ember él köztünk, aki erősen szenved az érintés hiányától. Ha nem családban élünk, kiesik az életünkből a természetes, mindennapi érintés, és ezt próbáljuk meg pótolni.

A kérdéskör messzire vezet, mesélhetnének erről sokat az ügyintézők, egészségügyi dolgozók, recepciósok, vagyis az olyan munkakörben dolgozók, akik munkájuk jellegénél fogva nem mehetnek el a helyükről, nincs saját irodájuk, és kliensekkel foglalkoznak…

A pocaksimogatók után jönnek a...

A kilenc hónap elmúltával a pocaksimogatók persze eltűnnek a kismama életéből, és megy minden tovább a maga útján. Illetve, nem. Akkor a babasimogatók jönnek az „Olyan aranyos, mindjárt megeszem!” - felkiáltással, a friss anyuka pedig úgy látja, ez a kedves felajánlás véresen komoly, és a babakocsi elé áll.

Indexkép: Depositphotos és Depositphotos

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
A szerkesztő ajánlja