SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ringató - több, mint "zenebölcsi"

Hazay Tímea [cikkei] - 2007-10-30
Jönnek az anyukák, tolják a babakocsit, karonülő, kenguruban, kendőben megbújó kicsik nevetnek rám, vagy néznek merengve... tekintetük, mint a tó tükre.
Jöttek játszani, énekelni.
Jöttek a Ringatóra.

 Sokan vagyunk, kell még székeket behoznom a terembe, hogy a nagymamák, nagypapák, apukák is le tudjanak ülni – titkon nekik örülök a legjobban…mindig beleborzongok, ha egy teljes családot látok együtt énekelni, együtt játszani. Jöttek ők is, hogy a család legkisebb tagjával együtt legyenek. Ritka alkalom ez, hiszen a legtöbb baba édesanyjával érkezik. A gyerekeknek szól itt minden hang, minden mozdulat, s a felnőttek mosollyal az arcukon nézik, miként ismerkedik a legifjabb családtag a muzsikával, a hangszerekkel.

 A szórólapon ez áll: „Énekes, mondókás, játékos foglalkozás várandós mamáknak, anyukáknak, és három év alatti gyermekeiknek

Mi történik a Ringatón? Miért van együtt ez a néhány család hétről hétre?

Fiatal édesanyák. Van, aki az első gyermekével várandós, néhány hónap múlva tartja majd csak karjában a gyermekét, de jön a Ringatóra.

Alig ismerik egymást, de talán már szövődnek barátságok közöttük, hiszen a Ringatón együtt énekelnek. Magyar népdalt, svájci altatót, horvát gyerekdalt, tatár népdalt, francia kánont, Kodály műveket dalolnak a gyermekeiknek.

Sok dalocska ismerős az óvodából, iskolából – van, amit itt tanultak meg a Ringató foglalkozásokon. Figyelnek egymásra, hiszen a tempó, a ritmus, a dallam nagy úr, ha nem figyelünk egymásra, nem tud megszületni a harmónia, a szépség.

 Segítek nekik… érzem, hamarosan egyedül is menni fog egy-egy dal, sőt, egy-egy kánon is! Fiatal, tiszta női hangok szólnak. Itt-ott bátrabban, máshol kicsit bátortalanabbul. Nem baj…majd két hét múlva ő is bátrabb lesz már!
De szépen szól annak a két apukának a hangja! Szinesítik a hangzást, gazdagítják a mamák énekét!
Körbevesszük a gyerekeket a muzsikával. Nem cd szól, hanem emberi hangok, furulya, gitár, triangulum cseng.

 A gyerekek mocorognak, hiába, a rebbenő figyelem változatosságot követel!
Ölbeli játékok következnek: lovagoltatók, arcsimogatók, tenyérsimogatók, csiklandozók, höcögtetők.
Nem sok, de sokszor. Ugyanazt a 3-4 játékot ismételjük, hogy meg tudja jegyezni mindenki. Ismétlünk, hogy a gyerekek észrevegyék: JÉÉÉÉ! Velem játszanak!!!
Legközelebb majd mást mutatok, legyen egyre bővebb az otthoni repertoár…

 Együtt játszunk, együtt nevetünk, együtt, együtt, együtt…hol sejtelmesen, ravaszkodva, hol hangosan, bohóckodva.
Merjetek bohóckodni! Ne féljetek a hatástól, a hangotoktól!
Drámaiság, megtisztulás, katarzis…a görögök mindig közösségi élményről beszéltek akkor, amikor a katarzisról elmélkedtek.
A Ringató közösség! Nem is akármilyen…tele energiával, szépséggel, boldogsággal.
Emberi hangok: apró emberkék, fiatal asszonyok, családtagok.

Nincs semmilyen eszközünk, csak mi magunk. A hangunk, a tenyerünk, a tekintetünk. Nincs is másra szükség ebben a félórában.

Döbbent csend születik.

Mi történik ezekkel a pici gyerekekkel, néhány hónapos apróságokkal, akik néma csöndben hallgatják, ahogy a „Fecskék búcsúzóját”, egy vajdasági magyar népi hangutánzó játékot mutatom nekik…a légy zümmögését is hallani lehetne, pedig majd’ húsz három év alatti kicsi gyerek van a teremben. Figyelnek. Elmélyülten, odaadással, őszinte rácsodálkozással. Mi történik bennük?

Milyen semmihez sem hasonlítható érzés belenézni ezekbe a kristálytiszta tekintetekbe! Mennyi mindent tudnak már – vagy még? - a világról!
Mennyi hit, szeretet, csodálat tükröződik bennük!

Eszembe jut József Attila:
„Hiába fürösztöd önmagadban
Csak másban moshatod meg arcodat.
Légy egy fűszálon a pici él
S nagyobb leszel a világ tengelyénél.”

Iványiné Hazay Tímea
Ringató foglalkozásvezető
www.gyerekmese.hu

A Ringató program központi oldala: www.ringato.hu

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Tragédia az uszodában: egy 10 éves fiú 5 méterről ugrott a vízbe, rázuhant egy 67 éves férfira, aki a helyszínen elhunyt

Egy szomorú baleset rázta meg azt az uszodát, ahol egy 10 éves fiú az 5 méteres ugrótoronyról ugrott a medencébe, és egy 67 éves férfire zuhant. A férfi a helyszínen életét vesztette, miközben a gyermek is eltűnt a rendőrség elől. Az eset rávilágít a medencehasználat biztonsági szabályainak fontosságára.

Kétéves fiú halt meg, miután az orvosok sűrített levegővel próbálták eltávolítani az orrába szorult pattogatott kukoricát

Egy rendkívül felkavaró eset rázta meg Brazíliát, amikor egy két éves kisfiú vesztette életét azután, hogy az orvosok súlyos hibát követtek el egy egyszerű orrdugulás kezelése során. A fiú orrába szorult pattogatott kukoricaszem eltávolítása közben alkalmazott sűrített levegős eljárás következtében a gyermek tüdeje és gyomra is megrepedt, ami végzetesnek bizonyult.

Ne féljünk a természetes édességektől, együnk gyümölcsöt!

Gyakori táplálkozási tévhit, hogy a gyümölcsökben található természetes cukrok (azok közül is a fruktóz) hizlalnak, megemelik a vércukor- és inzulinszintet, ezért egészségtelenek. Az igazság ezzel szemben az, hogy a gyümölcsökben található rostok, vitaminok, ásványi anyagok, antioxidánsok kulcsszerepet játszanak a daganatos betegségek megelőzésében, az immunrendszer erősítésében és az anyagcsere szabályozásában - mondja Szabó Adrienn dietetikus, a Semmelweis Egyetem Szakrendelő Intézetének munkatársa.

Megdöbbentő eset: Egy nő császármetszést hajtott végre saját magán - Ő és a babája is túlélte

Egy mexikói asszony hihetetlen története járta be a világot: saját magán végzett császármetszést, miután nem tudott orvosi segítséget kérni. A nő és gyermeke is túlélte a drámai beavatkozást, amelyet azóta az orvostudomány is vizsgál.

Szívszorító tragédia: Egy anyuka lelőtte halálos beteg férjét és két gyermeküket - a legkisebb gyermekük árván maradt

Egy szívszorító tragédia történt New Hampshire-ben, ahol Emily Long, 34 éves anyuka lelőtte a halálos agydaganatban szenvedő férjét, két gyermeküket, majd végül önmagával is végzett. A tragédia után a legkisebb gyermekük, egy hároméves kisfiú árván maradt - ő sértetlenül került egy család gondozásába.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja