SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Huba Judit: A kisgyermek ép és eltérő fejlődése

Családinet [cikkei] - 2022-11-17
Ismeretterjesztő könyv szülőknek, nevelőknek mozgás-és érzékelési nehézségek, beszédhibák, tanulási és magatartási zavarok, beilleszkedési problémák esetén.

A szerző ajánlása

Korrekció: az alcímben szereplő mozgásérzékelés hibás elírás, mert az az érzékelésnek egyik alfaja csupán. Az alcímnek ajánlásomban olvasható változata a helyes.

Kikkel foglalkozik a könyv?

Nevezhetnénk őket a régebbi orvosi terminológia szerint pszichoorganikus szindrómás (POS) gyerekeknek. A hiperaktív, figyelemzavarban (ADHD) szenvedők is beleférnek a „skatulyába”, ahogyan a diszlexiások, diszgráfiások, diszkalkuliások, diszpraxiások, és sok beszédzavarokkal küzdő gyermek, fiatal is. F. Ehrat- F. Mattmüller-Frick: Nehezen kezelhető gyermekek /POS/ (Gondolat 1991, Kairosz 1997) könyvének címe szerint közülük sokan „nehezen kezelhető”, úgynevezett „egyemberes” gyermekek. Mások „szenzoros” névvel illetik őket, mondván, hogy érzékelési funkcióik fejlődésében keresendő „másságuk” oka.

Az említett, általam fordított könyvben róluk írja Prof. Dr. med. Reinhart Lempp:
„…a pszichoorganikus szindrómában szenvedő gyermekek mássága valójában azon alapul, hogy kevesebb lehetőségük van arra, hogy szüleik és tanáraik nevelési hibáit, a megterheléseket és túlterheléseket kompenzálják, elhárítsák.”

Ez a félmondat kitűnően összefoglalja a gyermeken belüli és a környezeti hatásokból származó tényezőket, melyek következménye megmutatkozik a beszéd- és tanulás, a magatartási reakciók, a beilleszkedés sokféle zavarában.

Könyvem a születéstől kezdődően összeveti az ép és eltérő fejlődést azokon a területeken, amelyek megalapozzák a gondolkodást és beszédet, tanulási képességet, érzelmi, akarati életet, szociális magatartást.

Megfigyelhető, hogy milyen korán megjelennek az eltérő fejlődés jelei (talán tünetei), amelyek a magasabb idegi szerveződésű szinteken – nem véletlenül - ismételten felbukkannak. A magasabb szintű készségek, képességek esetén persze bővül a kör, sokasodnak/nagyobbodnak a problémák.

 

Kiknek szól?

Nem arra bíztatom az érintett szülőt, nevelőt, hogy diagnózist állítson fel! Sőt, kérem, hogy ezt ne tegye! Csupán arra, hogy értő (és elfogulatlan) szeretettel támogassa és figyelje növekvő gyermeke fejlődését, és ha szükségesnek érzi, forduljon szakemberhez.
Ha ehhez segítségül hívja könyvemet, kéretlenül hadd adjak olvasástechnikai tanácsot. A téma nem könnyű, de csodálatos! Igyekeztem érthető magyar nyelven fogalmazni és példákkal élni. Vannak „tömör” fejezetek és vannak valamivel könnyebbek. A lazább, kissé levegősebb tagolás segített volna az olvasás szakaszokra bontásában.

Az olvasott információk akkor hasznosulnak, ha hagyjuk azokat leülepedni. A súlyosabb fejezetekből rövid részeket olvassanak egyszerre, pl. az Érzékelés, észlelés fejezetből csak a tapintást, vagy csak a hallást stb. Ha az beérett, jöhet a következő rövid rész és végül szépen összeáll majd az egész. Kihagyni lehet, de semmit nem érdemes, mert a kölcsönhatások szorosak.

A szemléltető ábrák - amelyek a kéziratban még szerepeltek – támogatták volna a szöveg tartalmának elképzelését és megértését. Szívesen láttam volna ezeket a megjelent könyvben.

A szülőnek, nevelőnek joga a tájékozódásra és tájékoztatásra, sok éves vizsgálati, terápiás és tanácsadási tapasztalatom szerint igénye is van erre. Könyvemet ezzel a szándékkal hoztam létre. Az esetleg előforduló ismétlésekért, terjengősségért elnézést kérek!

Gyanújelek esetén érdemes mielőbb szakemberhez fordulni. Adott esetben a szakember lehet orvos, pszichológus, gyógytornász, gyógypedagógus, stb.  Ha a szülő, nevelő érzi, hogy a vizsgálóban, terapeutában partnerre talál, akkor kialakul a bizalmi kapcsolat. A bizalom és a kölcsönös tenni akarás a gyerek, szülő/nevelő, és vizsgáló/terapeuta közötti eredményes együttműködés alapja.


Huba Judit
gyógytornász, gyógypedagógus-logopédus
ny. főiskolai adjunktus

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Sokkoló eredményt hozott az agyevő amőba miatt vett vízminták vizsgálata

Az agyevő amőba által okozott fertőzéssel kapcsolatban Párkány Vadas strandfürdőjében a hatóságok szerint a mintavételek több mint háromnegyedében találtak amőbát.

Meghalt a 11 éves kisfiú, akit fürdés közben agyevő amőba fertőzött meg

Tragikus véget ért a kórházi kezelése annak a 11 éves szlovákiai kisfiúnak, akit egy párkányi fürdőben fertőzhetett meg a rendkívül ritka és szinte mindig halálos kórokozó, az agyevő amőba. A Naegleria fowleri nevű egysejtű ellen nincs biztos gyógymód - a fiú több napos küzdelem után hunyt el.

Agyevő amőba fertőzhetett meg egy fiút egy párkányi fürdőben - ritka, de halálos kór terjedhet nyáron

Egy ritka, de rendkívül veszélyes fertőzés gyanúja merült fel egy tizenegy fiú esetében, aki egy szlovákiai fürdőzés után került válságos állapotba. A hatóságok szerint nem kizárt, hogy az agyevő amőba, azaz a Naegleria fowleri állhat a háttérben. Utánajártunk, mit lehet tudni erről a rettegett kórokozóról és milyen veszélyeket rejt a nyári fürdőzés.

Eltűnt hatéves ikerpár Budapesten: az ország együtt izgul Annabell Zoéért és Blanka Noémiért

Június 12-én délután egy nagymama vitte el engedély nélkül Kosztyú Annabell Zoét és Kosztyú Blanka Noémit Budapesten, a Bikás park környékéről - azóta semmit sem tudni a kislányokról. A rendőrségi feljelentés már megtörtént, az ország hálózatai összefogtak, hogy segítsenek megtalálni őket.

Tábori rémálmok és kiközösítés: Hogyan segíts gyermekednek, ha bajba kerül?

A nyári táborok izgalmas kalandokat és értékes tapasztalatokat ígérnek, ám néha szorongással és más lelki nehézségekkel is járhatnak. Hogyan ismerheted fel, ha gyermeked kiközösítés áldozata lett, és mit tehetsz, ha nem akar visszamenni a táborba, de nem mondja el az okát?

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja