SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Valentin és epilepszia

Singola Edit [cikkei] - 2009-02-11
Az köztudott, hogy február 14. a szerelemesek napja, hetek óta mindenki lázban ég emiatt, de ez a nap az Epilepsziások világnapja is. Azé a betegségé, amelyet létezése óta misztikum és tévhitek sora övez.
Oszlassuk el a félreértéseket!

Tévhitek az epilepsziáról

Mi a közös bennük: Nagy Péter, Jeanne dArc, Van Gogh, Bonaparte Napóleon, Nagy Sándor, Julius Caesar, Flaubert, Petrarca? Kétség kívül, mind nagyemberek voltak... és epilepsziások!
A betegség bizarr tünetei minden korban és a világ tájain félelmet keltettek, babonára adtak okot. Még ma is sok a rossz beidegződés ezzel kapcsolatban, például sokan még mindig azt hiszik, hogy az epilepsziás roham során a rángatózó beteget le kell fogni… Pedig ez nem így van.

Az „epilambanein” szó azt jelenti: „meglepetés által megragadva, lesújtva”. Az epilepsziás betegek sokáig stigmatizáció áldozatai voltak. Megszállottnak, fertőzőnek vélték ezeket az embereket. Az USA-ban 1980-ig házassági tilalom volt ellenük, sőt nyilvános helyekről is kitilthatták őket.

A világon 40 millió epilepsziás beteg él, Európában 6 millió. Magyarországon 60 000 epilepsziás beteg van, ebből 17-20000 gyerek, amelyből 70% kezelhető és szokványos életet élhet bizonyos megszorításokkal.
Fontos azt is tudni, hogy az emberek 5-7%-a él át életében legalább 1 rohamot de csak 0,7%-a epilepszia beteg, a többi eset valamilyen provokáló tényező hatására jön létre.

Az epilepszia okai

Öröklés szerepe (mindkét szülő 4%, alkalmi konvulsiónál 20%)
Anyagcserezavarok (cukor, elektrolit, hormon, májbetegségek)
Idegrendszer gyulladásos betegségei
Alkohol, drog, gyógyszerek
Agyi sérülések
Agyi keringési zavarok
Agydaganat

Provokáló tényezők lehetnek még korábbi betegségek (gyulladás, daganat, sérülés), alkohol-, drog megvonás, ólom, arzénmérgezés, alvásmegvonás, stroboscop, antiepiletikum kihagyása.
       


Tennivalók roham esetén

Ha nem jár eszméletvesztéssel – nyugalomba kell helyezni a beteget.
Ha eszméletvesztéssel jár, akkor óvjuk a sérüléstől, maradjunk vele, ne próbáljuk megszüntetni a rohamot lefogással, ne tegyünk a szájába semmit, nem kell mindig mentőt hívni!

epilepsziaEpilepsziás gyermek a családban

A rohamokkal nehéz szembesülnie mind a betegnek, mind a családnak, főleg ha egy gyermekről van szó. A látványos tünetek félelmet keltenek az emberekben, ami előítéletet hoz létre, a betegben pedig bizonytalanságot kelt már gyermekkorban is. Nem csak a rohamtól fog félni, hanem attól is, mit szólnak a körülötte levők. Emiatt az epilepsziás betegek inkább bezárkóznak, elszigetelődnek, nem szívesen mozdulnak ki. Kétségeik keletkeznek, nem tudják, fognak-e segíteni rajtuk, ha nyilvános helyen lesznek rosszul, és hogyan fognak segíteni, szakszerűen vagy veszélyeztetik az életét a betegségről kialakult tévhitek miatt.

 A családban fokozottan óvják az epilepsziás gyereket. Előfordul, hogy az egészséges gyerek ilyenkor háttérbe kerül. Minden szülő és család másként reagál a betegségre. Vannak, akik agresszióval, esetleg szégyenként élik meg gyermekük betegségét. Ami semmiképp nem kedvez a gyermek fejlődésének, hiszen saját magát fogja okolni, amiért beteg, bajt okoz. A túlzott féltés sem használ, a tiltások kifejezetten rosszak. Meg kell tanulnia a gyereknek együtt élni a betegségével, önálló életre kell nevelni, de életkorának megfelelően legyen tisztában a betegségével, értse meg az okokat.
  

Epilepsziás gyermek az iskolában

Az állandó gyógyszerszedésnek nem kívánt mellékhatásai is vannak. Gyerekeknél ez befolyásolhatja az iskolai teljesítményt. A tanulók 25-50%-nak van tanulási problémája.
Tanulási nehézségeket okozhatnak: tudatkiesés, gyógyszerek, emlékezetzavar, lassúbb munkatempó, nehezebb problémamegoldási készség, beszédzavar.

 A gyerek korlátait figyelembe véve fontos, hogy az epilepsziás gyerekkel ne kivételezzenek, ugyanaz legyen az elvárás. Ha a pedagógus ismeri a betegséget, a gyerek egyedi esetét, akkor tudja, miben kell engednie. Soha ne jusson a gyerek odáig, hogy fegyverként használja betegségét.

A pedagógus sokat tehet a másság kezelésében, példát mutathat.
A legfontosabb, hogy nem szabad titkolni a betegséget, a pedagógusnak, szülőnek, gyereknek elég ismeretének kell lennie az epilepsziáról.


 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

„Anyaként már csak árnyéka vagyok önmagamnak” - Őszinte TikTok-videók arról, hogyan változik meg egy nő a szülés után

Egyre több anya mutatja meg a TikTokon, mennyivel másabb volt az élete - és külseje - a gyerekvállalás előtt. A 30 virális videóval illusztrált trend kendőzetlenül tárja fel: anyának lenni gyönyörű, de sok nő közben elveszíti önmagát.

7 látszólag ártalmatlan szülői hiba, amik nagyon elronthatják a gyerek későbbi életét - valódi történetekkel és tanulságokkal

Sokszor azt gondoljuk, hogy a szeretetünk mindent felülír, és ha néha hibázunk is, az nem lehet akkora baj. De vajon tényleg így van? Egy népszerű Reddit-fórumban emberek százai mesélték el, milyen "ártatlan" szülői szokások hagytak bennük mély nyomot - talán épp azért, mert senki sem gondolta volna, mennyit számítanak. Ezekből a történetekből szemezgettünk, hogy együtt tanulhassunk belőlük.

Meghalt Millena Brandão, a Netflix 11 éves gyerekszínésze

Tragikus hirtelenséggel hunyt el a 11 éves brazil gyerekszínész, Millena Brandão, aki a Netflix "Sintonia" című sorozatában vált ismertté. A fiatal tehetség halálát szülei jelentették be, akik megosztották a kislány megrázó betegségtörténetét.

Egy rendőrnő hősi tette: saját testével mentett meg egy éhező csecsemőt

Egy argentin rendőrnő, Celeste Ayala, megható példát mutatott emberségből és bátorságból, amikor szolgálat közben saját testével mentett meg egy éhező, elhagyott csecsemőt. Tette az egész világot megindította, és végül egy jól megérdemelt előléptetést is hozott számára.

Beszédfejlesztő mondókák - ha nehezen indul a beszéd

Van az a pillanat, amikor egy anya szíve összeszorul: "Miért nem beszél még a gyerekem?" Ismerős az érzés, ugye? A játszótéren már mondókázik a többi kisgyerek, a tiéd viszont csak mutogat vagy motyog. Megnyugtatlak: nem vagy egyedül, és van, amivel segíthetsz neki - ráadásul játékosan, ölelve, nevetve! Ezek a mondókák nem csodaszerek, de csodákra képesek, ha rendszeresen mondogatjátok őket együtt.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja