SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Így tudsz változtatni azon, ha visszabeszél és hisztizik, vagy nem fogad szót a kicsi

Tóth Nikolett [cikkei] - 2024-04-11
A pszichológusok szerint nagyon fontos, hogy sose a gyereket, hanem a tettét minősítsük, hogy ne alázzuk meg, és ne mondjuk, hogy szégyellje magát. Inkább törekedjünk a pozitív megerősítésre. Büntetés helyett pedig következményekben gondolkodjunk!
Így tudsz változtatni azon, ha visszabeszél és hisztizik, vagy nem fogad szót a kicsi

Így reagálj, ha szemtelenkedik a gyereked - működő, bevált trükkök, amikkel elkerülheted a vitát

Gyereket nevelni nem könnyű, és egy hosszú tanulási folyamat. Gyakori, hogy a szülők belemennek a kicsivel szemben értelmetlen játszmákba, amik mindig ugyanúgy történnek: ő nyafog, te ellenkezel, ő tovább nyafog, te felemeled a hangod, aztán már annyira hisztizik, hogy végül engedsz neki, csak legyen végre csönd. 

Mutatunk pár példát, hogy hogyan tudsz változtatni mindezen, hogy ne torkolljon hatalmas hisztibe és veszekedésbe a helyzet. 

Néhány mondat a gyerekek szájából, ami sok családban elhangozhat:
 

"Miért csinálod ezt, miért nem bízol bennem? Szerinted nem tudom megcsinálni?"

Gyarmati Rita pszichológus azt mondja, ilyenkor nyugodtan meg lehet mondani a gyereknek, hogy: 

"Bízom benned, ugyanakkor szülőként feladatom, hogy vigyázzak rád, megvédjelek, hogy biztonságban tartsalak. Tehát az, hogy most megfogom a kezedet, nem bizalom kérdése, csak nem szeretném, ha bajod esne."

A szakember hozzáteszi, hogy nem az a megoldás, hogy ráordítok a gyerekre, hogy most azonnal megfogod a kezemet, hanem szépen, nyugodtan el kell neki magyarázni az okát. 
 

"De anya! mindenkinek ilyen van, mindenkinek megengedték! Nekem is meg kell engedned!"

A szakember szerint felesleges belemenni értelmetlen vitákba a gyerekkel. Helyette mondhatjuk neki azt, hogy: 

"Megértem, hogy másoknak mind megengedték, de ebben a családban más szabályok vannak, amiket mindenkinek be kell tartania. Mi ezt fontosnak tartjuk, ezért nem vehetjük meg/nem engedem meg, hogy ezt csináld."
 

"Úgyse fogom megcsinálni, amit kérsz, nem érdekel!"

Nagyon fontos, hogy ne a gyereket, hanem a tettét minősítsük, például: 

"Nagyon szeretlek téged, de azt nem szeretem, amit most csinálsz! Ezeket, amiket szeretek benned, nem látom ilyenkor a viselkedésedben."

Ne alázzuk meg, ne mondjuk, hogy szégyellje magát, helyette törekedjünk a pozitív megerősítésre. Büntetés helyett pedig következményekben gondolkodjunk, például ha nem veszi fel a pulcsiját, akkor meg fog fázni, vagy ha nem csinálja meg, amit kérsz tőle, akkor nem marad ideje a kedvenc játékára, stb. 

Végül pedig ne felejtsük el, mennyire fontos a jó példa: ha nyugodtan és higgadtan kezeljük ezeket a helyzeteket, akkor idővel a gyerek is megtanulja, hogy nem az a megoldás, hogy egyből csapkod és kiabál...

Indexkép: Depositphotos.com

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Így irányítja az életed egy manipulatív szülő

Így irányítja az életed egy manipulatív szülő

"A manipulatív szülők annyira ügyesen leplezik igazi szándékaikat, hogy gyerekeik állandó zavarodottságban élnek. Tudják, hogy becsapják őket, de nem tudnak rájönni, hogy hogyan."
Így mondj szépen és eredményesen nemet a gyerekednek - nagy szükség van erre időnként

Így mondj szépen és eredményesen nemet a gyerekednek - nagy szükség van erre időnként

Nemet mondani nem könnyű, főleg nem a gyerekünknek, mégis elengedhetetlen része a szülői szerepnek ez is: hiszen felelősségre, önkontrollra és érzelmi szabályozásra tanítja a kicsit. A következetes és szeretetteljes nevelés hatására a gyerekek biztonságban érzik magukat, és magabiztos, felelős felnőttekké válhatnak. De hogyan mondjunk nekik nemet?
Egy betegség, amelyet félreértések és előítéletek kísérnek - május 24. a Szkizofrénia Világnapja

Egy betegség, amelyet félreértések és előítéletek kísérnek - május 24. a Szkizofrénia Világnapja

A Szkizofrénia Világnapjának célja, hogy felhívja a figyelmet e komoly mentális betegséggel küzdők gondjaira, csökkentse a velük szembeni megbélyegzést, és elősegítse irányukba a társadalom megértését és támogatását.
Számoljunk le a szívelégtelenséget övező leggyakoribb tévhitekkel!

Számoljunk le a szívelégtelenséget övező leggyakoribb tévhitekkel!

A szívelégtelenség több mint 64 millió embert érint világszerte1, és ahhoz képest, mennyire gyakori betegség, rengeteg hiedelem és félelem övezi. Hamis feltételezésekre hagyatkozni azonban rendkívül veszélyes lehet, amelyek mind a betegség megelőzését, mind pedig a páciensek gyógyulását, illetve partnerként történő együttműködését hátráltathatják. Az alábbiakban összegyűjtött néhány fontos tévhit megcáfolásával mindezt elkerülhetjük.
Hogyan segíthetünk a gyermekünknek, ha azt gyanítjuk, hogy bántalmazás, zaklatás áldozata lett?

Hogyan segíthetünk a gyermekünknek, ha azt gyanítjuk, hogy bántalmazás, zaklatás áldozata lett?

A szülő egyszer csak elkezdi érezni, hogy valami nincs rendben. A gyerek minden nap úgy indul el az iskolába, mint aki poklot készül járni. Rémálmai vannak, reggel karikás szemekkel ébred, fejfájásra, hasfájásra panaszkodik. Több pénzt kér tízóraira, mégis alig eszik, veszít a súlyából, tolltartója, személyes tárgyai rendre eltűnnek. Biciklije tele van sérülésnyomokkal, jegyei romlanak, hosszú ujjú pulóverét a csuklójára húzza, kapucniját pedig a fejére. Amikor saját magáról, mint értéktelen és semmire való emberről nyilatkozik meg, a szülő már biztos benne: valaki zaklatja, bántalmazza őt az iskolában. A fenti példák már súlyos abúzusra utalnak, melyben azonnal segítséget kell kérni.
A szerkesztő ajánlja