SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mélyen tisztelik a szüleiket felnőttkorban is - így nevelik gyermekeiket a romák

Lakatos Dóra [cikkei] - 2021-08-24
A roma nevelési elvek kapcsán a legjobb dolgot egy főiskolai tanártól hallottam: a gyereket a romáknál nem csak az anya és az apa neveli, hanem az egész család; nagynénik, nagybácsik, nagyszülők és unokatestvérek. A hagyományos roma nevelésben azonban nem minden pozitív. Mik a régi nevelési elvek, és mennyire tartják be őket a mai, fejlett gondolkodásmódú családok? Egy 5 gyerekes roma anyukával beszélgettem erről.
Mélyen tisztelik a szüleiket felnőttkorban is - így nevelik gyermekeiket a romák

Mik a roma nevelési elvek, és mennyit változtak az évek során?


Az egész család nevelte a gyerekeket

A nevelési elvek és népszokások természetesen tájegységenként változnak, így a teljesség igénye nélkül említek néhányat.

Régen az oláh, illetve lovári cigányoknál a család a szülőkből, nagyszülőkből, nagybácsikból és nagynénikből állt, a gyerekeket pedig nem csak a szülők, hanem az egész család nevelte. Ez a legtöbb roma családban a mai napig is így van, hiszen ha nem is lakik együtt több generáció, általában a családtagok közt mindennapos a kapcsolat, így mindenki kiveszi a részét a gyereknevelésből. A romák a testvéreik gyerekeit például megtanítják ugyanarra, amire a sajátjukat is, és ha rosszat tesznek, ugyanúgy rájuk szólnak, mint a sajátjukra.


Nagy különbségek a fiúk és a lányok nevelésében

A régi nevelési elvek között azonban vannak olyanok, amiket mára a legtöbb család elhagyott, mivel ezek meglehetősen elavultnak számítanak. Ezek egyike, hogy a gyerekek nem szólalhattak meg, ha a felnőttek beszéltek.

A családfő az apa, ami a legtöbb helyen a mai napig így van. A fiúk sokkal nagyobb szabadságot kaptak, mint a lányok – rendkívül hamar felnőttnek számítottak, nagyon korán ihattak alkoholt, és akár már 16 éves korukban megnősülhettek.

A lányok lehetőségei jóval korlátozottabbak voltak, teljes engedelmességgel tartoztak a szüleik és a bátyjaik felé. Általában nagyon fiatalon szültek. Ha nem szűzen mentek férjhez, nem vehettek fel fehér esküvői ruhát. A szülők beleszólhattak abba, kivel házasodnak majd a gyerekek, lánykéréskor pedig a fiú egy idősebb családtagjának kellett megkérnie a lányt a családjától.

A taníttatásban is igen nagy különbségek voltak a fiúk és a lányok közt: a fiúk (ha a családnak volt rá lehetősége), taníttatva voltak, a lányoknak azonban általában otthon kellett maradniuk, amíg férjhez nem mentek, és segíteniük kellett anyjuknak a ház körüli munkák elvégzésében és a kisebb gyerekek nevelésében.
 

Sokat segítenek a gyerekek a szüleiknek

A házimunka és a ház körül való segédkezés ma is feladat a gyerekek számára, valamint a kisebb testvéreik ellátásában is gyakran segítenek. A családi összetartás szintén jellemző a legtöbb ma élő roma családra: a nagyszülők, rokonok minden nap alakítják a gyerekek világnézetét, személyiségét.

A gyerekek problémáikkal több emberhez is fordulhatnak, hiszen nem csak a szüleik támogatják őket, hanem az egész családjuk, és akkor sincs ez másképp, amikor felnőnek. Ha bajba kerülnek, az egész család igyekszik a segítségükre lenni. Ez nagyon jól jöhet például egy tinédzser nevelésében, hiszen amit nem mer a szüleinek elmondani, vagy nem mer tőlük megkérdezni, azzal fordulhat egy nagybácsihoz vagy nagynénihez is, aki talán kicsit rugalmasabb, mint a szülei, és ez nagy megkönnyebbülés lehet egy kamasznak.
 

Bár kívülről úgy tűnhet, egy ilyen közösség nagyon zárt és kitaszító lehet az idegenekkel szemben, a roma családoknál éppen az ellenkezője a jellemző: mindenkit szívesen fogadnak a családban, akár roma, akár nem.


A roma gyerekek jobban tisztelik a szüleiket?

Rengetegszer halljuk romaként kívülállóktól, hogy a roma gyerekek mennyire szépen és tiszteletteljesen beszélnek a szüleikkel. Természetesen itt is akadnak kivételek, azonban a legtöbb családra valóban igaz, hogy a gyerekek rendkívül mélyen tisztelik a szüleiket, nem csak gyermekként, de felnőttkorban is.



Gyakran születnek dalok is az édesanya iránti szeretetről
 

A család mindig arra neveli a gyerekeket, hogy tiszteljék az idősebbeket, különösen a szüleiket. Már egészen kicsi korban beléjük nevelik, hogy a fiatalok nem beszélhetnek tiszteletlenül az idősebbekkel, és ha mégis megteszik, az egész család felháborodik.

A tisztelet azonban nem csak a nevelés miatt alakul ki, a szeretet is rendkívül meghatározó szerepet játszik benne. A legtöbb roma gyerek nagyon közvetlen, bensőséges kapcsolatot ápol a szüleivel, és nagyon ragaszkodik hozzájuk, ez a kötődés pedig felnőttként is megmarad. A gyerekek az iskolában gyakran azért kerülnek konfliktusba, mert valaki rosszat mondott a szüleikre, ők pedig ezt nem hagyhatták szó nélkül.


A legszorosabb roma kötelék: az anya-fia kapcsolat

Külön említést érdemel az anya-fia kapcsolat, ez ugyanis talán a legszorosabb kapcsolat a romáknál. Az anyák rendkívül védelmezőek a fiaikkal szemben, és ez fordítva is igaz. Ez rengetegszer megnehezíti a párkeresést a roma fiúk számára, ugyanis az anyák szerint senki sem lehet elég jó a fiuk mellé, és ezt nem felejtik el hangoztatni sem.

Az anyósok és menyek kapcsolata legtöbbször viharos, így a fiúk általában két tűz közé kerülnek – meg kell védeniük a feleségüket az anyjukkal szemben, azonban a feleségüknek sem tűrik el, ha tiszteletlenül beszélnek édesanyjukkal. Az anya-fia és a viharos anyós-meny kapcsolatot tökéletesen ábrázolja a Lakatos Menyhért által írt Átok és szerelem című film, amiben nem csak ezt, hanem a roma szokásokat, hiedelemvilágot és a családok, közösségek dinamikáját is megfigyelhetjük.


Beszélgetés egy 5 gyermekes roma anyával

Kovács Lászlóné Márki Judit 5 gyermeket nevel, 2 lányt és 3 fiút. A legidősebb gyermeke 15, a legkisebb pedig 8 éves. Gyermekei nevelése mellett ápolónőként dolgozik.


Mennyire igaz rátok, hogy az egész család neveli a gyerekeket? Kapsz segítséget a tágabb családtól a gyerekek nevelésében, és te besegítesz a többieknek?

A tágabb családdal gyakran együtt vagyunk, nagyon sokszor vigyázok az unokahúgainkra, unokaöccseinkre. Amiben tudok, besegítek, és ha bármiben tanácsot kérnek tőlem, szívesen adok, azonban beleszólni nem szoktam a gyerekek nevelésébe. Természetesen igyekszünk tanítgatni a gyerekeket például a szobatisztaságra, az önálló evésre, vagy arra, hogy megtanulják, mit szabad és mit nem, de csak akkor, ha tudjuk, hogy ezt a szüleik sem bánják.


Tisztában vagy a régi roma nevelési elvekkel? Egyetértesz velük?

Persze, tisztában vagyok velük, mi azonban nem követjük a tradíciókat. Mi nem tipikus régimódi romaként élünk, beilleszkedtünk. Egyenlő a családban a nemek szerepe, fontossága.


Külön nevelési elvek szerint nevelitek a fiúkat és a lányokat?

Egyáltalán nem. A fiúk is elvégzik a házimunkát ugyanúgy, mint a lányok. A fiúk emellett gyakran segítenek az apjuknak a kinti, udvari munkákban is (persze koruknak megfelelő munkákat végeznek). A lányok ebből is kiveszik részüket, de a fiúk jobban élvezik a kinti munkákat, mint ők. Mindenben egyenlően bánunk velük, senkinek nincs előnye azért, mert lány, vagy fiú.


Mennyire tartjátok fontosnak a gyerekek oktatását? A lányok továbbtanulása ugyanolyan fontos számotokra, mint a fiúké?

Minden gyermekemnek alanyi jogon jár, hogy addig tanulhasson, ameddig szeretne, és azt, amit szeretne. A legnagyobb lányom rendőrnek tanul, a többiek még általános iskolába járnak, de mindegyiküket igyekszünk támogatni. Nem teszünk semmiféle különbséget a fiúk és a lányok edukációja között, mindkettő egyformán fontos.


Van nálatok családfő? Ha igen, ki az?

Nincsen, a férjemmel egyenlők vagyunk. Megbeszéljük a fontos dolgokat, és mindenről közösen döntünk. Kisebb fajsúlyú kérdésekben a gyerekek véleményét is kikérjük.


Mennyire nehezíti meg a gyerekek nevelését az, hogy dolgozol?

Nehéz, de már 4 éve így van. Az évek alatt beletanultunk. Igyekszem minél több időt tölteni velük annak ellenére is, hogy rengeteget kell dolgoznom, mellette pedig tovább tanulok és igyekszem folyamatosan fejleszteni magam a szakmámban.


Betartottál roma szokásokat, babonákat a gyerekek nevelése kapcsán?

Nem igazán, bár utólag belegondolva lehet, hogy egy-kettőt érdemes lett volna.


Helyes az a roma szokás, hogy a szülők döntenek a gyerekek házasságában? Ti mennyire terveztek beleszólni ebbe?

Sem a lányok férjhez menetelében, sem a fiúk házasodásában nem a mi tisztünk dönteni. Nem is lenne tőlünk hiteles, hisz mi se kértünk véleményt, sőt, utólag tudták meg a szüleink, hogy összeházasodtunk.


Milyen tanácsot adsz a lányaidnak, ha felnőnek?

Tanácsot nem adok nekik, viszont megtanítom őket mindenre, amire csak tudom, ők pedig majd eldöntik, mit hasznosítanak belőle. A választás az övéké. A háttérben ott leszek, amíg élek, és segíteni fogom őket, amiben csak tudom.


Mint láthatjuk, a romák nevelési elvei – bár ez országrészenként és családonként is eltérő - rengeteget változtak az évek során. Sok család még mindig betart bizonyos babonákat, mint például a piros madzag az újszülöttek csuklóján, ami megvédi őket a rontásoktól, vagy az újszülöttek látogatásánál a vendégnek ott kell hagynia valamit, például egy hajszálat, hogy el ne vigye az újszülött álmát – ezek azonban többnyire csak babonák, amik segítenek megnyugtatni a szülőket, és emlékezni a gyökereinkre. Mint mindenben, ebben is az arany középutat érdemes megtalálni – a hasznos szokásokat, nevelési elveket érdemes továbbvinni, az elavult, idejétmúlt nézeteket pedig érdemes magunk mögött hagynunk. Fontos, hogy a gyerekeink tudjanak róluk, hiszen tisztában kell lenniük a népük szokásaival, a gyökereikkel, azonban az, hogy melyik szokást tartjuk életben, csak rajtunk múlik.
 

Sorozatunk eddigi részei:

Indexkép: Depositphotos.com

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Rengetegen keresték a kétéves kislányt, sajnos már csak a holttestét találták meg.
"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

Minden nő tudja, hogy a nőgyógyász kincs. Ez egy bizalmi viszony, így nem csoda, hogy olyan embert szeretnénk választani, aki szimpatikus, aki tudja kezelni az esetleges betegségeinket és aki felkészít a szülésre. Egy fiatal lány éppen ezért a lehető legközelebbi személyt választotta erre a nemes feladatra, aki nem más, mint az édesapja.
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Erre a 8 dologra van szüksége egy kamasznak a szüleitől

Erre a 8 dologra van szüksége egy kamasznak a szüleitől

Szakértők szerint a legrosszabb, amit ilyenkor tehetünk, ha folyamatosan tiltjuk őt mindentől. Egy kamasznak szüksége van egy biztonságos helyre, szabadságra, útmutatásra, biztatásra és persze arra, hogy bármennyire is felbosszant, érezze, hogy szereted őt.
A szerkesztő ajánlja