SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Így tanítsd őszinteségre: a gyermeki hazugságok hátterében a szülő viselkedése is állhat

Tóth Nikolett [cikkei] - 2021-01-24
Történeteket talál ki és váltig állítja, hogy az igaz. Eltöri a bögrét és letagadja, hogy ő tette. Hazudik az iskolai jegyeiről. Mit tehet a szülő, ha füllentésen kapja a gyerekét? Hogy nevelje őszinteségre? Egyáltalán baj, ha a gyerek nem mond igazat? A témában Szalai Katalin klinikai szakpszichológust kérdeztük.
Így tanítsd őszinteségre: a gyermeki hazugságok hátterében a szülő viselkedése is állhat

A legjobb családokban is előfordul, hogy a gyerek egy-egy alkalommal nem mond igazat. Minden szülő vágya, hogy a gyereke őszinte legyen vele és a környezetével. De sokan mégsem tudják ezt megvalósítani. Észre sem veszik, hogy a saját viselkedésükkel nevelik hazugságra a gyereküket. Hogy ez ne fordulhasson elő, most összegyűjtöttük a legfontosabb tanácsokat, amelyekkel őszinteségre nevelhetjük gyermekünket.
 

Életkor

A pszichológus szerint nagyon fontos, hogy a hazugság milyen életkorban történik.

3-6 éves kor között: fantáziahazugságok

Óvodás korú gyerekeknél az úgynevezett fantáziahazugság a jellemző. Ilyenkor a gyerek elképzel valamit, amit teljes meggyőződéssel mesél el, tényként. Szalai Katalin klinikai szakpszichológus azt mondja, ezt a szakemberek nem tekintik hazugságnak, ez csupán a kreativitás alapja.

,,Amikor a 4-5 éves gyerek repülőt játszik és kitárt karokkal zümmög a szobában, akkor szentül elhiszi, hogy ő a repülő és erről nem is lehet lebeszélni.”- mondja a szakember.

6 éves kor felett: valódi füllentések

Ebben az életkorban már belátják a gyerekek, hogy a kitalált történetek mindössze az ő elképzeléseik. Továbbra is mesélhetik a fantáziájuk szőtte kitalációkat, de már nem állítják róla, hogy az valóság. A pszichológus szerint ez az iskolaérettség egyik feltétele is.
 

Hazugság mögött meghúzódó okok

A füllentések hátterében számos ok állhat, ezért nagyon fontos, hogy a szülő megvizsgálja a körülményeket és ne intézze el egy mondattal az egészet hogy hazudott, ezért már nincs is miről beszélni.

A gyerek

  • tarthat attól, hogyha megmondja az igazat, akkor nagyon komoly büntetést kap.
  • félhet attól is, hogy kevésbé fogja szeretni őt a szülő, ha őszintén bevallja, mit tett.
  • hazudhat azért is, mert szégyelli, ami vele történt és nem mer beszámolni róla, különösen, ha bántalmazás áll a háttérben.
     

Mit tehet a szülő?

 

1. Ne adj komoly büntetést, mert azzal az ellenkezőjét érheted el!

Ha például eltöri az egyik bögrét, akkor a szülő legjobb reakciója erre a következő: ,,Sajnálom, hogy eltörted, mert szép mintája volt és nagyon szerettem, de előfordul az ilyesmi. Gyere, segíts összesöpörni a darabokat!”

Szalai Katalin szerint, ha így reagál a szülő, akkor a gyerek később nem fogja letagadni, ha valamiben kárt tett. Ellenkező esetben azonban igen. ,,Ha nagyon komoly büntetést kap ezért, akkor nagyon hamar rá fog szokni arra, hogy megpróbálja eltitkolni, ha valamilyen kárt okozott. Tehát ha egy szülőnek ilyen típusú hazugsággal kell rendszeresen találkoznia a gyereke felől, akkor próbáljon meg változtatni.”- mondja a pszichológus.
 

2. Csak a viselkedést ítéld el, a gyerekedet ne!

Ha például az iskolában rossz jegyet kapott, vagy bármilyen más kudarc éri, nagyon fontos, hogy a szülő úgy reagáljon, hogy később hasonló szituációban ne hazudjon a gyerek.

Fontos, hogy elmondja, hogy nem örül annak, ami történt. Ugyanakkor közben biztosítsa a gyerekét arról, hogy szereti őt, és ha segítséget kér vagy nehézsége van, akkor ott áll mögötte.

,,A viselkedést elítélem, de Téged nem, ez a jó nevelés alapja.”- mondja a pszichológus.
 

3. Mutass jó példát!

Ha minket is hazugságon kap a gyerek, akkor ne várjuk el tőle, hogy ő is őszinte legyen! Mutassunk jó példát Neki! Ha például elfelejtetted megvenni a kedvenc müzliszeletét, pedig megígérted, hogy az lesz az uzsonna, akkor ne kertelj, mondd meg őszintén, hogy hibáztál.
 

4. Beszélgess vele sokat, mondd el, hogy mi a baj a hazugsággal!

A pszichológus azt is javasolja, hogyha hazugságon kapjuk a gyerekünket, akkor magyarázzuk el neki, hogy mi ezzel a gond. ,,Érdemes elmondani neki, hogy ezzel kárt okozott és megbántotta vele a másikat, akinek ezzel rossz érzést okozott. Világítsunk rá arra is, hogy milyen fárasztó dolog hazudni, mert csak újabb hazugságokba bonyolódunk, tehát sokkal jobban megéri őszintének lenni.”-mondja a szakember.
 

5. Mindenkinek lehetnek titkai

Mindenkinek joga van ahhoz, hogy legyenek kisebb-nagyobb titkai. Érdemes elmondani a gyereknek, hogy mindenkinek mindenről nem kell beszámolnia. Ha úgy érzi, hogy valami nem tartozik a másikra, akkor az inkább maradjon meg titoknak, minthogy hazudjon.

 

Olvasd el cikksorozatunk többi részét is!

Így tanítsd meg orrot fújni – játékos feladatok és videó

S a hamarosan megjelenő újakat is!

Nehezen viseli a kudarcot? Így tanítsd meg veszíteni!

Így tanítsd meg önállóan öltözködni!

„Császár-gyerek” kontra „kedves gyerek” avagy miért is kell jól viselkedni? Így tanítsd meg az illemre! 

Tele van kék-zöld foltokkal? Így tanítsd meg elesni!

 

Képek forrása: 

Dimitris Vetsikas-tól képe a Pixabay-en

Polesie Toys és Tima Miroshnichenko fotója a Pexels oldaláról

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Napjainkban számos sebészeti beavatkozás egynapos sebészeti ellátás keretén belül is elvégezhető. Ehhez hozzájárult a technikai fejlődés, a minimal invazív technika térhódítása. A korszerű eljárás számos előnnyel bír a nyitott műtéttípushoz képest.
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

- A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzések közé tartozik, amely évente 150 millió embert érint világszerte.1 - A nők 50-60 százaléka élete során legalább egyszer találkozik a betegséggel.2 - A húgyúti fertőzés egyben a cukorbetegség egyik leggyakoribb hosszú távú szövődménye, amely súlyosabb lefolyású és rosszabb kimenetelű a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek esetében.3 - A 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált emberek 9,4 százalékának volt már húgyúti fertőzése, míg a cukorbetegségben nem szenvedők esetében az előfordulási arány csak 5,7 százalék.4
Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Miközben az utóbbi körülbelül két évtizedben világszerte érzékelhető volt a cigarettázás visszaszorulása (2007-ben 23% volt a dohányzók aránya, míg 2021-re 17%-ra csökkent), az új típusú, füstmentesként aposztrofált hevített dohánytermékek és elektronikus cigaretták forgalma növekszik. Az elmúlt években sok dohányos szokott át ezekre a termékekre és egyre nagyobb számban az addig nem dohányzó fiatalok is beleesnek általuk a nikotinfüggőség csapdájába. Hogyan működnek ezek az új termékek, és mit tudunk jelenleg az egészségügyi hatásaikról? Tekinthetők-e kevésbé káros alternatívának, illetve a leszokás eszközének? Dr. Cselkó Zsuzsát, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Országos Dohányzás Leszokást Támogató Módszertani Központjának vezetőjét kérdeztük minderről.
Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
A szerkesztő ajánlja