SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Neveljünk ésszerűen

Kókai Kata [cikkei] - 2005-07-03
Nincs is nehezebb feladat a gyereknevelésnél; először gondoskodó szülő, majd jó barát, esetleg lelki tanácsadó lesz a szülőből…

De vajon hogyan lehet megtartani az egyensúlyt? Ha barátként neveljük gyermekünket, hol marad a tisztelet? Ha szülőként, hol marad a barátság? Találó kérdések, melyek roppant nehéz választ találni, hiszen ha a gyermek rosszalkodik, valahogyan meg kell nevelni, de ha már kamaszodik, a szülőnek is meg kell tanulnia, hogy gyermeke lassan felnőtté válik, el kell engednie, s mindössze csekély mértékben szólhat majd bele gyermeke életébe.

Amikor még pici…

Talán ekkor jut a leghálátlanabb szerepe a szülőre. Gyermekét szeretné már idejében rászoktatni, mit tehet, és mit nem. Ebben az előadásban sokszor a nagyszülők játsszák a megmentő szerepét, a szülők pedig a gondatlan, felelőtlen gonosztevők.
Hiszen ha rászólnak a gyermekre, hogy ezt vagy azt ne tegye, kitör a hiszti, és a nagyszülők (keresztbehúzva ezzel a szülők „hagyni kell, akkor leszokik a hisztiről” számítását) magukhoz ölelik és vigasztalják a kicsit. És a gyermek ebből megint csak azt tanulja meg, ha hisztizik, a nagyi majd foglalkozik vele. Nagyjából 3-4 éves korig még a szülőé a „falkavezér” szerep, a gyerek szót fogad.

Amikor már beszél…és az óvodai évek

Mondanom sem kell, a gyerek azt ismétli, amit a közvetlen környezetétől hall, s nincs tekintettel arra, hol, és kinek mondja. Számára a szülő az elsődleges mintakép. Az óvodai évek megkezdésével némileg változik a felállás. Általában az óvodában ismétli a szülei szófordulatait, otthon pedig szüleit rémiszti halálra az óvodában hallottakkal.
Semmi esetre se próbálkozzunk zsarolással, vagy fenyegetéssel. A legjobb megoldás, ha megértetjük a kicsivel, hogy a többi gyerek más családban, más környezetben él. Ha olyan szavakat hall (káromkodás), melyeket nem szabadna használnia, értessük meg vele, miért helytelen, ha valaki így beszél.

Az óvoda a legalkalmasabb hely arra, hogy a gyermek megtanuljon alkalmazkodni a közösséghez, ugyanakkor azt is megértse, nem szabad vakon követnie társait. A nevelés célja nem csupán az, hogy egy helyes értékrenddel rendelkező felnőtt váljék a gyermekből, hanem, hogy szüleivel is megtalálja a közös hangnemet. Nem szabad végletekbe bonyolódni, a túlzott tiltás, de a teljes engedés sem helyes megoldás. A gyermeknek meg kell értenie, hogy szülei tapasztaltabbak, s csupán segítik előrelépni az élet rögös útján.

Tiltás, kiabálás, féltés

Már kutatásokkal is igazolták, hogy a gyermekek többsége több tiltásban és szidásban részesül, mint amennyi dicséretet kap. A gyermek szidalmazása egy idő után semmit nem ér, a dicséret azonban annál többet. Ha a gyermek megtanulja, hogy minden jó cselekedetért valami jót kap (a szülők büszkén csillogó szemét és ölelését), akkor energiáját szívesebben fordítja ilyen dolgokra.
A kiabálás szintén nem jó megoldás. Persze a szülőknél időnként „kiborul a bili” és hatalmas kiabálásba kezdenek, ezt semmiképpen nem szabad rendszeresíteni. A gyermekekre könnyen átragad a felnőttek hangulata, és mivel ők szolgáltatják az elsődleges mintát, ne csodálkozzunk, ha egy idő után az apróság is visszakiabál…Legyen szó tiltásról, pofonról vagy kiabálásról, ebből a gyermek nem érti meg, miért dühösek szülei. Kétségtelenül nehéz feladat (főleg több gyermek mellett) állandóan nyugodtan viselkedni, de soha ne felejtsük el elmagyarázni, miért helytelen, amit tesz.
Persze a széltől is óvó, dédelgető magatartás is éppen ilyen káros lehet. Egy gyermeknek is kell hagyni szabad teret, ahol kibontakozhat, önállóan cselekedhet, s megtanulja mit jelent a felelősség. Ha nem ő nyer a jelmezbálon, ne árasszuk el kárpótlásul mindenféle földi jóval, hiszen veszíteni is tudni kell. Ha ezt gyermekkorban nem tanulja meg, felnőtt korában akár komoly lelki sérüléseket is okozhat.

A jó szülő

Senki sem tud biztos receptet arra, milyen a jó szülő. Mert minden gyermek más és más, egyénenként különböző nevelést igényelnek. A legfontosabb, hogy a szülő tudatosítsa magában, mit szeretne elérni, s ne térjen el céljától. Ha gyermekét már kis korban meg szeretné tanítani a helyes táplálkozásra, véletlenül se hagyja, hogy a nagymamák eltérítsék céljától.
És persze elengedhetetlen az arany középút megtalálása. A gyermeknek is szüksége van szabadságra, saját térre és önállóságra ahhoz, hogy felnőtt korában is megállja a helyét. Ugyanakkor az ide vezető úton mindig szülei őrködő tekintete kíséri, nem akadályozva, inkább segítve abban, hogy egészséges, talpraesett felnőtté váljon.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Sokkoló eredményt hozott az agyevő amőba miatt vett vízminták vizsgálata

Az agyevő amőba által okozott fertőzéssel kapcsolatban Párkány Vadas strandfürdőjében a hatóságok szerint a mintavételek több mint háromnegyedében találtak amőbát.

Ha ilyen popcornt vettél, ne fogyaszd el, rákkeltő lehet!

A Nébih kéri a vásárlókat, hogy az alábbi azonosító adatokkal megegyező termékeket ne fogyasszák el!

35 évig hordta a testében a megkövesedett magzatot - döbbenetes felfedezés egy 73 éves nőnél

Egy ritka és sokkoló orvosi eset kapcsán derült fény arra, hogy egy 73 éves algériai nő 35 éven át hordozott a hasüregében egy elhalt, megkövesedett magzatot - anélkül, hogy tudott volna róla. A "kőgyermek" esete nemcsak megdöbbentő, de bepillantást enged a női test elképesztő alkalmazkodóképességébe is.

Hogyan érinti a kánikula a szívet, a szívbetegeket?

A kánikulában sokan érezhetik kimerültnek magukat, az sem ritka, hogy ájulásközeli állapotot okoz a forróság. Azonban, akik mellkasi fájdalmat, légszomjat, gyors, esetleg szabálytalan pulzust érzékelnek, feltétlenül forduljanak orvoshoz. Dr. Vaskó Péter, a Kardioközpont - Prima Medica kardiológusa arra is felhívta a figyelmet, hogy szívbetegek, idősek és krónikus betegséggel élők hogyan óvhatják a szívüket a kánikulában.

Két űrbeli kutatásban vesz részt a Semmelweis Egyetem

25 tudományos kutatást visz a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére Kapu Tibor, a magyar kutatóűrhajós kéthetes küldetéséhez, ebből kettőt a Semmelweis Egyetem kutatói kezdeményeztek. A tudományos programba bekerült az űrutazás során fellépő egészségügyi - kardiovaszkuláris és egyensúlyszervi - problémák telemedicinás kísérlete és egy nanoszálalapú szemészeti gyógyszerformuláció alkalmazásának vizsgálata is mikrogravitációs körülmények között.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja