SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A felső tagozat buktatói: ilyen nehézségekre készülhettek, amikor a gyerek ötödik osztályba lép

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-08-05
A felső tagozat talán a legnehezebb a gyerekkor összes korszaka közül. Iskolai és otthoni nehézségek, testi változások, lelki problémák... Rengeteg megoldandó feladat az elkövetkező négy évben, miközben a gyerek látszólag csak arra vágyik, hogy mindenki hagyja békén.
A felső tagozat buktatói: ilyen nehézségekre készülhettek, amikor a gyerek ötödik osztályba lép

Új környezet, új pedagógusok

Noha alsóban is többen tanítanak egy-egy osztályt, szerencsés esetben ott van négy évig az állandó tanító néni, akihez abban az életkorban még érzelmileg is erősen kötődnek a kisdiákok. Felsőben ez megszűnik, az osztályfőnök már ritkán játszik nagyobb szerepet az osztály életében, mint bármelyik másik tanár.

Sok iskolában szokás, hogy a felsősök minden óraközi szünetben más tanterembe vándorolnak, még kevésbé téve lehetővé, hogy otthonosan érezzék magukat az intézményben. Mindez ráadásul elég sok időt vesz el az egyébként sem túl hosszú szünetből, még kevesebb lehetőséget adva a beszélgetésre, regenerálódásra vagy éppen a tízórai nyugodt elfogyasztására.


Új tanulási stratégiára lesz szükség    

A magyar oktatási rendszerben mindössze négy éves az alapozó szakasz, tehát amikor az olyan alapkészségeket, mint a számolás és a szövegértés begyakorolhatják a diákok. Felsőben mindez már élesben megy: hosszú szövegeket kell megtanulni és értelmezni, bonyolult matematikai műveleteket átlátni. Ez nem mindenkinek megy egyszerűen. Negyedikből ötödikbe lépve átlagosan 1-1,5 jeggyel romlik a gyerekek tanulmányi átlaga, és a fiúké sokkal nagyobb mértékben, mint a lányoké.

Nemzetközi tapasztalatok alapján azok az oktatási rendszerek sikeresek, amelyekben az alapozó szakasz hat évig tart. Ennek mintájára hazánkban is megpróbálják kicsit megkönnyíteni az átmenetet, így évek óta megengedett, hogy alsós pedagógusok tanítsanak néhány tantárgyat a hatodik osztályig. Az igazi áttörés azonban egyelőre várat magára.


Függetlenedés a családtól

Miközben a gyereknek minden eddiginél jobban kellene a tanulásra fókuszálnia, őt egészen más jellegű kérdések foglalkoztatják. Egyre több az otthoni konfliktus, mivel már nem a felnőttek, hanem a kortársak véleménye lesz a meghatározó.


Életkori lustaság

A felső tagozatos álmodozó. Órákat képes a szobájában eltölteni anélkül, hogy bármi értelmeset csinálna. Ez a korral jár, hiszen ekkor kell „kitalálnia önmagát”, még úgy is, hogy eleinte melléfog a saját stílusát, ízlését keresgélve. Nem jó, ha ez az álmodozó időszak kimarad az okostelefon nyújtotta folyamatos ingereknek köszönhetően.


Testi változások

Bár nyolcadik osztály végére már a lányok túlnyomó többsége és a fiúk jelentős része is ugyanott fog tartani testi fejlettség tekintetében, az út, amelyen eljutnak odáig, változó. Minden osztályban van néhány lány, aki már ötödikben is nőies idomokkal rendelkezik, miközben mások még hetedik végén is olyanok, mint egy nyolcéves. Mind az átlagnál gyorsabb, mind a lassabb érés könnyen táptalaja lehet az önbizalomhiánynak és a kortársak csúfolódásának.


A legkegyetlenebb korszak

Senki sem tudja olyan kiváló érzékkel kicsinálni a neki nem szimpatikus embertársait, mint egy felső tagozatos. A fiúk konfliktusai ebben az életkorban még mindig jórészt fizikai agresszióban csúcsosodnak ki, ami abból a szempontból szerencsés, hogy szembetűnő, s ezért a felnőttek is kevésbé tolerálják; a lányok kis gonoszkodásai azonban ritkán érik el a pedagógusok és a szülők ingerküszöbét.

Öröm az ürömben, hogy ez a tendencia lassan változni látszik: egyre inkább háttérbe szorul az a nézet, hogy „a gyerekek már csak ilyenek”, és hogy amíg fizikai agresszió nem történik, addig probléma sincs. Mind több szülő és szakember ismeri fel, hogy a lelki bántalmazás éppolyan sebeket okoz, mint a testi, ezért talán egyre kevesebbek eszköztára merül ki a „ne hagyd magad” típusú haszontalan tanácsok osztogatásában.

Ugyanakkor már az ötödikesek is az online térben élik a szabadidejüket, a netes zaklatás, a cyberbullying pedig egy olyan új terület, amelynek kezelésére a szülőknek semmilyen mintájuk nincs. Így a legnagyobb kihívást jelenleg nem is a való életben, hanem az online térben történt események feldolgozása jelenti gyereknek és felnőttnek egyaránt.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: Anny Patterson / pexels

 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Rengetegen keresték a kétéves kislányt, sajnos már csak a holttestét találták meg.
"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

Minden nő tudja, hogy a nőgyógyász kincs. Ez egy bizalmi viszony, így nem csoda, hogy olyan embert szeretnénk választani, aki szimpatikus, aki tudja kezelni az esetleges betegségeinket és aki felkészít a szülésre. Egy fiatal lány éppen ezért a lehető legközelebbi személyt választotta erre a nemes feladatra, aki nem más, mint az édesapja.
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Erre a 8 dologra van szüksége egy kamasznak a szüleitől

Erre a 8 dologra van szüksége egy kamasznak a szüleitől

Szakértők szerint a legrosszabb, amit ilyenkor tehetünk, ha folyamatosan tiltjuk őt mindentől. Egy kamasznak szüksége van egy biztonságos helyre, szabadságra, útmutatásra, biztatásra és persze arra, hogy bármennyire is felbosszant, érezze, hogy szereted őt.
A szerkesztő ajánlja