SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A kreativitás egy illúzió?

- 2017-11-06
A csukott ajtón át is hallom, hogy jönnek, dobog a lábuk a falépcsőkön, majd jólesőt ugranak az utolsón, ami zengve jelzi - ITT VAGYUNK!
A kreativitás egy illúzió?

Hozzák az eszközökkel teli dobozaikat, mindnek van kedvenc helye a műhelyben. Nem válogatott gyerekek, délutánonként járnak a művészeti órákra - kerámia, szobrászat szakra 7-14 éves korig. Hatodévben alapvizsgát tehetnek, vizsgadarabot készítenek. Nézzünk együtt körül:


Most az előtérben a kékfestő kiállítás Iskolagaléria 535. tárlata, amelyhez kaptunk kölcsön tárgyakat, de ott vannak saját textilmunkáik, és egy nyáron készült kékfestő mesekönyv a papírmetszeteikhez inspiráció, és egyben a VII. világokat bemutató tárlat része (Az első 2011-ben Dél – Afrika volt, 2. Oroszország, 3. Japán, 4. 2014-ben az I. Világháború, az 5. Anglia, a 6. a világűr, és idén a 7. Magyarország lett, és szokás szerint mindenki dolgozott sikerért.)


Belépve újabb ötletarzenál tőlük – Arany János előtt tisztelgés, ekkor készítették a verseihez a portrékat (Toldi lovag, Lajos király, Rózsa és Ibolya, Vörös Rébék és soraival tál, edény, korsó áttört metszéssel.)

A múlt évi „Színház az egész világ” országos pályázathoz Bartók Fából faragott királyfiját választottuk. Készült egy vaskos kötet a fotók és ötletek tárházával, ezt kinyomtatva elküldtük. A kicsik és a nagyobbak együtt alkottak: lett díszlet, varrtunk jelmezt, szobrokkal formáztuk meg a balett 4 szereplőjét, kutattunk a megvalósításhoz Bartókról:


Elsőnek a szobrok készültek el a nagyobbakkal, majd a háttér csillagos ege egy kiselejtezett hatalmas dobozra festve, domborítva rá a csillagokat, lyukasztva ollóval, hogy a végtelen, mint áteső fény ragyogjon rajta, a plafonról a tér mélységét adta a sok papírcsillag füzér.

A kicsik hatalmas díszleteket festettek, így született meg Szürke tündér, a királyfi és a királylány vára. Kezükkel hol a megvadult patakot vagy az erdő ellenséges fáit játszották – persze bábozni is szerették a történetet, bebújva a nagy székem mögé. Milliónyi kockából építettek mindent betöltő várlabirintusokat, de örömmel csiszolták le a vén hokedli málladozó festékét, mivel abból varázslatuk nyomán trón lett.

A pályázathoz a nagyobbak szívesen beöltöztek, hol több méter fóliába, hol angyalszárnnyal, koszorúkkal. Ügyesen vágták a hungarocellt a vékony forró fémszállal, vagy tanulmányozták a népművészet jelképeit (a tündér végül gránátalmás, a királyfi napmotívumos, a lány tulipános lett) gyapjú hajak, vászon öltözetek váltakoztak a szobrokon, a szerint, ahogy haladt a történet a vége felé.

A lehetőségek egyik eszköze volt a hat kicsi ablak díszítése, amit Mondrian stílusában ragasztottunk be. Színes fényeink vannak azóta!

Az ünnepek a kerámia teremben külön koreográfia. A karácsony és a húsvét remek alkalom, hogy új ötleteket próbáljanak ki, és a Medve-nap, ami kihagyhatatlan sok éve február 2-án, a humor forrása.

Nemezeltek székükre párnát, dörzspapírra krétával busómaszkokat, a színek játéka tárgyaikkal fotózva, 2 dobozból „fejek”, bajusz a lányokon népdalábrázolás grafikával, ausztrál didzseridu, papírmasé ötletek, de szeretnek papírt metszeni és linót, kedvelik a térbeli maketteket, de még egy gyufásskatulya is lehetőség a semmiből valamivé válásra.


Hatalmas nyitott fedélszékes rajztermem már a múlté, összevonták az iskolákat, de aztán az új iskolában sikerült ismét kialakítanunk együtt a gyerekekkel az elhagyott könyvtár terméből a saját kuckót. Ehhez bármit felhasználunk, nagy alapozott fatáblákat, régi bútort, kartont, karácsonyfának remek egy öreg létra, a Dunán szedett uszadékfa meseivé válik kezük nyomán, picassoi papírmasé kecske üdvözli a belépőket az ajtóban. Kalandra fel!


Május végén a művészetisek Arany – gáláján kiállításon mutatkoznak be. Meghívjuk a szülőket és minden diákot, hogy csodálják meg mire sarkalt minket a képzelet. Más-más témát dolgozunk fel pl.: a magyar népmeséket, Shakespeare-t, a honfoglalást, a reneszánszot, Arany János verseit, állatokat, most a tengeri legendákat és lényeit.

De a gyerekek ötletességüket kiélhetik nyáron is, 18 éve minden júniusban, ha eljönnek az Örökségvédő táborba, ahol ők is tehetnek városuk, Lábatlan szépítéséért. Ekkor már elkezdjük országos helytörténeti pályázatunkat, (idén a 36. megalkotója a 9 éves Gréta lesz). Sokféle értékmentő munkát elvégzünk, de az alkotás, a játék is része a napoknak, készül újság a fotókból és írásaikból, közös tortát remekelünk, megnézzük más városok örökségvédelmét.

A szülők szívesen bejárnak a műhelybe, ilyenkor együtt alkothatnak nyílt napon a gyermekükkel – pl.: 3 szoborsorunk biztonságos felfűzéséhez egyik szülő barkácsolta a szerkezetet. Köszönet érte!



A tehetség egy ritka adomány, ellenben a gyerekek mindegyike rendelkezik azzal a csodával, hogy van képzelete. Segíthet a gyakorlás, a technikai tudás, de semmi nem pótolja a bennük meglevő fantáziát, a teremtő akaratot. A mellékelt fotók ízelítő ebből, hogy mit alkotnak diákjaim a grafika és kerámia délutánokon, de látható, hogy bármilyen témában kreativitásuk kiapadhatatlan, és ez nem illúzió! 
 

A „Keressük a legkreatívabb magyar gyermeknevelő szakembereket!” pályázatra beérkezett cikk.

 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Rengetegen keresték a kétéves kislányt, sajnos már csak a holttestét találták meg.
"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

Minden nő tudja, hogy a nőgyógyász kincs. Ez egy bizalmi viszony, így nem csoda, hogy olyan embert szeretnénk választani, aki szimpatikus, aki tudja kezelni az esetleges betegségeinket és aki felkészít a szülésre. Egy fiatal lány éppen ezért a lehető legközelebbi személyt választotta erre a nemes feladatra, aki nem más, mint az édesapja.
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

1977 óta április 11-e a Parkinson-kór világnapja. Magyarországon a becslések szerint közel 20 ezer embert érint, a második leggyakoribb idegi károsodással járó betegség.
A szerkesztő ajánlja