SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Játsszunk egyensúlyt!

- 2017-11-15
Pedagógusként és szülőként is láthatjuk, hogy a kisgyermekek nagyon eltérő ütemben fejlődnek. Vannak, akik nagy léptekkel veszik az akadályokat, s a nagykönyv szerinti időben csúsznak, kúsznak, állnak, járnak, beszélnek. Ám akadnak apróságok, ahol egy-egy kis megtorpanás, visszaesés is tapasztalható. A mozgástevékenységek fejlődési lemaradásaiért, a bizonytalan, ügyetlen mozgásért, a gyakori elesésekért, sok esetben a megkésett beszédfejlődésért is a szenzoros integráció diszfunkciói a felelősek. Ám az egyensúlyozás, az egyensúly megtalálása nem csak a mindennapi tevékenységekhez nélkülözhetetlen, hanem az iskolai tanulási tevékenységek alapjául is szolgál.

A régi, tradicionális játékok a vesztibuláris (egyensúlyi) rendszer fejlesztésének tárházával szolgálnak. A gyermeki szervezet képes az öngyógyításra. Az apróságok azokat az eszközöket, játékokat, mozgásformákat, ingereket fogják választani, melyre valamilyen okból kifolyólag szükségük van idegrendszerük fejlődéséhez.

Egyszerű, mindennapi egyensúlyjátékok közül válogattam, azok közül, melyeket talán mindannyian ismerünk. Játszunk hát tudatosan gyermekeitek egészségére és örömére!

Ölbeli játékok: ringatások, hintáztatások, lovagoltatások, lóbálások, levegőbe dobálások, mind az egyensúlyközpont ingerlését szolgálják.

Hinta: egyszemélyes, libikókás, fészek formájú, gyűrűhinta stb. a vesztibuláris rendszer fejlesztésének legfontosabb eszközei.

Egyensúlyozó járás: bárhol, bármilyen formában fejlesztő erejű. Lehet egyensúlyozni krétával rajzolt vonalon, szőnyeg szélén, padlóra ragasztott csíkokon, alakzatokon, földre dobott ugrókötélen, járdaszélen, homokozó szélén, padon. Remek egyensúlyozó játék a lefektetett létrán járás, dobozokon járás, lépegetőn, gólyalábon járás és az újságpapír leteregetésével a mocsárjárás is.

Forgások: Palacsinta játék: gyermek görgetése saját hossztengelye körül. Hempergetés plédbe fogva, gurulás lejtőn. Testtölcsér, testhordó, testhengerek használata.

Ugrálások, szökdelések: páros lábon, egy lábon ugrándozás. Kockák, játékeszközök átugrálása, forogva ugrálás, ugróiskola. Leugrás székről, ágyról, mászókáról, járdaszélről… Ugrálás trambulinon. Indiánszökdelés, lovacskázás, békaugrás, nyuszi ugrás, mind, mind remek játék. Az egyszerű ugrálós feladatokat akadályok kihelyezésével még izgalmasabbá tehetjük.

Lépcső: járás lépcsőn kapaszkodva, majd kapaszkodás nélkül, váltott lábbal, vagy adott lábat előre rakva. Ugrálás lépcsőn fel és le, egy lábon, páros lábon. Lépcsőn járás menetiránynak háttal.

Labda, léggömb: egyensúlyozása tenyéren, ujjon, vállon, fejen, orron, térden, lábon, stb. Szállításuk térd, boka között, két tenyér, két ujj között, rákjárásban, pókjárásban hasra helyezve.

Hordár játékok: babzsák, plüss állat hordása fejen, négykézláb állasban háton, először egyenes vonalban, majd akadályok kerülgetésével. Kislabda szállítása tálcán, tollaslabda szállítása ütőn. Félig telt vizespohár szállítása egy kézben majd mind a két kézben adott helyről a célig. Versenyjáték formájában az odaért tartalom is mérhető.

A tanulási zavarok megelőzése, korrekciója természetesen szakember feladata, ám mi pedagógusok, szülők egyszerű játékokkal, a szabad mozgás örömének biztosításával sokat tehetünk ellene.  Hát kalandra, játékra fel!

A „Keressük a legkreatívabb magyar gyermeknevelő szakembereket!” pályázatra beérkezett cikk.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Szaunában pihentek a szülők, miközben gyermeküket újraélesztették a siklósi fürdőben

Sokk és döbbenet uralkodott el a siklósi fürdőben, amikor egy 6 éves kisfiút kellett újraéleszteni - szülei eközben éppen a szaunában tartózkodtak. A majdnem tragédiába torkolló eset a Siklósi Hírek beszámolója szerint komoly következményeket vonhat maga után.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Szakrendeléseket szüneteltetnek több vidéki kórházban

Több vidéki és fővárosi egészségügyi intézményben is szünetelnek bizonyos szakrendelések, amelyek különösen a nőket és családokat érintik. A változások hátterében humánerőforrás-hiány és szakmai feltételek hiánya áll.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja