Mesék és játékok, amikkel lekötheted a kicsiket az autóban
8 játékötlet, amivel lekötheted az autóban a gyerekeket
Órákon át egy helyben ülni még a felnőttek számára is unalmas lehet - a kicsiknél pedig sokkal hamarabb elszakad a cérna. Ilyenkor semmi sem jó: éhes is meg nem is, szomjas is meg nem is, játszana, de nem tud... az ellenségünk ilyenkor egyedül az unalom, amit valahogy fel kell számolni - és azonnal kiderül, hogy nincs is más baja a kicsinek.
Mutatjuk, mi mit szoktunk bevetni azokban az órákban, amikor "be vagyunk zárva" a kocsiba.
1. Hangos mesék
Az autóban nem könnyű kitalálni egy saját mesét, a felolvasástól megfájdulhat a fejünk - ha pedig éppen mi vezetünk, nehézséget okozhat az is, ha többfele kell koncentrálnunk egyszerre. A tökéletes megoldás ilyenkor a hangos mese: amivel akár órákra leköthetjük a kicsi figyelmét!
Tudtad, hogy sokkal jobban megnyugszik gyermeked, ha nem látja - mint egy rajzfilm esetében -, hanem csak hallgatja a történetet? Mutatjuk, miért érdemes inkább hangos mesét választanunk az animációk helyett: Ezért jobb a hangos mese, mint a rajzfilm - ilyen csoda történik a gyermekedben, miközben csak hallgatja a mesét
Hallgassátok meg együtt a Kodi Kalandok mesesorozat részeit, melyet a Skoda készített a kicsik számára! A következő mese pont jó választás lesz az autóban:
2. Mondókák
A ritmikus, dallamos sorok megnyugtatóan hatnak a gyerekekre, és épp erre van szükségük az autóban, amikor nem tudnak mozogni, futkározni, játszani.
Összeköthetitek játékos mozgással (pl. csiklandozással vagy tapsolással), kipróbálhatjátok a gondolat teremtő erejét, de akár rajzolhattok is közben: nézz meg néhány rajzoltató mondókát!
3. Potyautasok az autóban: a bábok
Vigyetek magatokkal néhány bábot, amivel az anyósülésen ülő szülő (vagy nagy tesó) szórakoztathatja a hátul ülőket. Akár az is elég lehet, ha az épp hisztizni készülő kicsikre nem apa vagy anya, hanem valamelyik jól ismert báb szól rá: a meglepetés ereje azonnal kizökkentheti a gyermeket a feszült, nyugtalan állapotból.
4. Szerepjáték
Engedjétek szabadjára a fantáziátokat, és bújjatok mások bőrébe! A szerepjáték amellett, hogy leköti a kicsit, rendkívül fejlesztően is hat rá: fejleszti a fantáziát, a kapcsolatteremtési képességet és a nyelvi képességeket, érzelmeket szabadít fel, oldja a feszültséget, és megmutatja, milyen szerepek várhatnak a gyermekre az életben - sőt, még különféle viselkedésmintákat is kipróbálhat, gyakorolhat a kicsi a játék során.
5. Régi idők játékai, eszközök nélkül
Gondolj vissza, te mivel játszottál gyermekkorodban, amikor várakoznod kellett valahol, és semmilyen eszköz, játék nem volt kéznél! A hosszú autóút épp megfelelő alkalom arra, hogy megtanítsd gyermekednek a barchoba, az Amerikából jöttem, a Kő-papír-olló, vagy a Kérdezz-felelek játékokat. Ha már tud olvasni a kicsi, játszhattok olyat is, hogy megpróbáltok minél több értelmes szót kirakni az előttetek haladó autó rendszámának betűiből úgy, hogy csak 2 plusz betűt adhattok hozzá.
6. Gyerekdalok
Egy kis közös éneklés közelebb hozza egymáshoz az - esetleg egyre feszültebb - családtagokat. Hallgass bele gyerekkorunk legkedvesebb népdalaiba, és énekeljétek a kedvenceiteket együtt, vagy tanuljatok új dalokat!
7. Meseírás
Találjatok ki egy saját mesét! Az érdekesség kedvéért a szereplők most lehettek akár ti magatok és a családtagok, ismerősök, barátok is. A képzeletbeli helyszín lehet a mostani úticélotok is - a mese által így előre meg is tervezhettek néhány programot, amire végül sort is keríthettek majd a családi nyaralás során.
8. Mágneses rajztábla
A rajzolásban bármikor el tud mélyedni a kicsi: ha autóban ülve dolgozna valamin, érdemes a mágneses táblát választani, mert praktikus és nem kellenek hozzá plusz eszközök - nem gyűrődik össze a papír a csomagok között, nem szóródnak szét a színes ceruzák, tűnik el a radír, stb. A táblához rögzítve van a filctoll is, így az sem tűnhet el a táskában vagy az autóban, mindig kéznél lesz.
Kellemes utazást kívánunk!
Indexkép: Depositphotos.com
Közösségi hozzászólások: