SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mesék és játékok, amikkel lekötheted a kicsiket az autóban

Németh Noémi [cikkei] - 2023-07-31
 [X]

A nyár örök, visszatérő kérdése a kisgyermekes családokban: hogyan kössük le a kicsit az autóban, amíg utazunk? Ha elunja magát, olyan viselkedést produkálhat az egyébként jó természetű gyermekünk, amivel nehezen tudunk mit kezdeni az utazás során. Mutatjuk, mi mivel szoktuk megelőzni, hogy felüsse a fejét az unalom.

 

8 játékötlet, amivel lekötheted az autóban a gyerekeket

Órákon át egy helyben ülni még a felnőttek számára is unalmas lehet - a kicsiknél pedig sokkal hamarabb elszakad a cérna. Ilyenkor semmi sem jó: éhes is meg nem is, szomjas is meg nem is, játszana, de nem tud... az ellenségünk ilyenkor egyedül az unalom, amit valahogy fel kell számolni - és azonnal kiderül, hogy nincs is más baja a kicsinek.

Mutatjuk, mi mit szoktunk bevetni azokban az órákban, amikor "be vagyunk zárva" a kocsiba.
 

1. Hangos mesék

Az autóban nem könnyű kitalálni egy saját mesét, a felolvasástól megfájdulhat a fejünk - ha pedig éppen mi vezetünk, nehézséget okozhat az is, ha többfele kell koncentrálnunk egyszerre. A tökéletes megoldás ilyenkor a hangos mese: amivel akár órákra leköthetjük a kicsi figyelmét!

Tudtad, hogy sokkal jobban megnyugszik gyermeked, ha nem látja - mint egy rajzfilm esetében -, hanem csak hallgatja a történetet? Mutatjuk, miért érdemes inkább hangos mesét választanunk az animációk helyett: Ezért jobb a hangos mese, mint a rajzfilm - ilyen csoda történik a gyermekedben, miközben csak hallgatja a mesét

Hallgassátok meg együtt a Kodi Kalandok mesesorozat részeit, melyet a Skoda készített a kicsik számára! A következő mese pont jó választás lesz az autóban:
 


 


2. Mondókák

A ritmikus, dallamos sorok megnyugtatóan hatnak a gyerekekre, és épp erre van szükségük az autóban, amikor nem tudnak mozogni, futkározni, játszani.

Összeköthetitek játékos mozgással (pl. csiklandozással vagy tapsolással), kipróbálhatjátok a gondolat teremtő erejét, de akár rajzolhattok is közben: nézz meg néhány rajzoltató mondókát


3. Potyautasok az autóban: a bábok

Vigyetek magatokkal néhány bábot, amivel az anyósülésen ülő szülő (vagy nagy tesó) szórakoztathatja a hátul ülőket. Akár az is elég lehet, ha az épp hisztizni készülő kicsikre nem apa vagy anya, hanem valamelyik jól ismert báb szól rá: a meglepetés ereje azonnal kizökkentheti a gyermeket a feszült, nyugtalan állapotból.


4. Szerepjáték

Engedjétek szabadjára a fantáziátokat, és bújjatok mások bőrébe! A szerepjáték amellett, hogy leköti a kicsit, rendkívül fejlesztően is hat rá: fejleszti a fantáziát, a kapcsolatteremtési képességet és a nyelvi képességeket, érzelmeket szabadít fel, oldja a feszültséget, és megmutatja, milyen szerepek várhatnak a gyermekre az életben - sőt, még különféle viselkedésmintákat is kipróbálhat, gyakorolhat a kicsi a játék során.


5. Régi idők játékai, eszközök nélkül

Gondolj vissza, te mivel játszottál gyermekkorodban, amikor várakoznod kellett valahol, és semmilyen eszköz, játék nem volt kéznél! A hosszú autóút épp megfelelő alkalom arra, hogy megtanítsd gyermekednek a barchoba, az Amerikából jöttem, a Kő-papír-olló, vagy a Kérdezz-felelek játékokat. Ha már tud olvasni a kicsi, játszhattok olyat is, hogy megpróbáltok minél több értelmes szót kirakni az előttetek haladó autó rendszámának betűiből úgy, hogy csak 2 plusz betűt adhattok hozzá.


6. Gyerekdalok

Egy kis közös éneklés közelebb hozza egymáshoz az - esetleg egyre feszültebb - családtagokat. Hallgass bele gyerekkorunk legkedvesebb népdalaiba, és énekeljétek a kedvenceiteket együtt, vagy tanuljatok új dalokat!


7. Meseírás

Találjatok ki egy saját mesét! Az érdekesség kedvéért a szereplők most lehettek akár ti magatok és a családtagok, ismerősök, barátok is. A képzeletbeli helyszín lehet a mostani úticélotok is - a mese által így előre meg is tervezhettek néhány programot, amire végül sort is keríthettek majd a családi nyaralás során.


8. Mágneses rajztábla

A rajzolásban bármikor el tud mélyedni a kicsi: ha autóban ülve dolgozna valamin, érdemes a mágneses táblát választani, mert praktikus és nem kellenek hozzá plusz eszközök - nem gyűrődik össze a papír a csomagok között, nem szóródnak szét a színes ceruzák, tűnik el a radír, stb. A táblához rögzítve van a filctoll is, így az sem tűnhet el a táskában vagy az autóban, mindig kéznél lesz.

Kellemes utazást kívánunk!

Indexkép: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Rendszeres fogmosás és nem megfelelő méretű, helytelenül alkalmazott fogköztisztító használata mellett is kialakulhat fogínygyulladás és fogágybetegség - derül ki a Semmelweis Egyetem tanulmányából. Személyre szabott szájhigiénés eszközök használatával és megfelelő betegedukációval azonban elkerülhetők, s akár visszafordíthatók a fenti folyamatok, és a szájüreg egészsége hosszú távon megőrizhető.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Színesek, illatosak és légúti tüneteket is okozhatnak ezek az ünnepi kellékek

A gyertyák kellemes dekorációs kiegészítői otthonainknak, melyeket a karácsony közeledtével egyre gyakrabban lobbantunk lángra, ezzel is emelve az ünnep fényét. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász, allergológus szakembere szerint azonban az illatgyertyák jelentős mértékben hozzájárulhatnak a beltéri levegőszennyezéshez, és légúti irritációt is kiválthatnak az arra érzékenyeknél.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja