A szerepjáték hatásai gyermekkorban
Kiragadja a gyereket a hétköznapokból
A szerepjáték az óvodáskorú gyerekek egyik legkedveltebb játéka. Talán nem is gondoltunk még bele, milyen sokat fejlődik azáltal, hogy saját kiskonyhájában ”krumplis tésztát főz”, vagy ”meggyógyítja a babáját, aki beteg lett”.
A világot felfedezni és megérteni vágyó gyerekek a szerepjáték által egy biztonságos helyzetből bárki bőrébe bújhatnak:
- szabadjára engedhetik fantáziájukat
- felszabadíthatják érzelmeiket
- játékos formában élhetnek meg és érthetnek meg valós élethelyzeteket
- miközben azonosulhatnak pozitív és negatív történésekkel.
Kisfiam első szerepjátékai másfél éves korában kezdődtek. Előszeretettel locsolta a virágokat a kis játék kannájával, és a takarító mozdulataimat is leutánozta: kedvenc elfoglaltsága lett a portörlés, a mosogatás és a felmosás.
A játék célja persze az öröm, mégis fontos, hogy gyerekünket rávezessük a szerepjátékokra, és gyakran játsszunk vele ilyeneket (később a többi gyerekkel is játszik majd szerepjátékokat), mert ez a játék az egészséges fejlődés kulcsfontosságú eleme.
Megtanítja, milyen szerepek várnak rá az életben
Polesie Toys fotója a Pixabay-en
Hétfőn ő lesz az anyuka, aki elmegy bevásárolni. Kedden iskolás lesz, szerdán szerelő, csütörtökön beteg, aki orvoshoz megy, pénteken pedig szakács. A játékok által sok olyan szituációba kerül, amivel az életében még találkozhat. Tökéletes alkalom arra, hogy gyakorolja, hogy ezekben a helyzetekben mit mondunk, hogyan viselkedünk. Már megtörtént esetek kibeszélésére is nagyszerű terep, nyíltan beszélhet az érzéseiről.
Fejleszti a képzelőerőt
A legjobb ebben a játékban, hogy mindenből lehet minden. Széttárom a karomat, és azt mondom, hogy én vagyok a repülő. Vagy előveszek a zsebemből pár kavicsot és azzal ”fizetek” a boltban. Vekerdy Tamás pszichológus többször is elmondta, hogy amikor például azt mondom a szőnyegre: Ne lépj rá, az a tenger! – akkor a gyerek látja maga előtt a tengert.
Fejleszti a nyelvi képességeket
Néha csak nevetünk, hogy gyerekünk milyen szavakat használ. Csodálkozunk, hogy honnan tudhat ilyet. Mindig figyelnek és csak úgy szívják magukba a tudást. A szerepjáték tökéletes terep arra, hogy bizonyos kifejezéseket megtanuljanak és tudják, hogy azokat mikor, milyen szituációban alkalmazzuk. Például mikor mondjuk, hogy cudar idő van, vagy hogy mi az a magas vérnyomás.
Kutatások szerint aki sok szerepjátékot játszik, az olvasni is hamarabb megtanul.
Fejleszti a kapcsolatteremtési képességeket
Polesie Toys fotója a Pixabay-en
Amikor más gyerekekkel együtt játszanak szerepjátékokat, akkor megtanulják, hogyan működjenek együtt másokkal, figyelnek mások szavára, mozdulatára, ezáltal empatikusabbá válnak. Kiváló kapcsolatteremtési lehetőség is.
Oldja a feszültséget
Nálunk a bábozás vált be, de bármilyen más szerepjáték is alkalmas lehet arra, hogy a gyerek beszéljen a félelmeiről vagy az átélt negatív élményeiről, és fel tudja dolgozni azokat. Ha jön a kistesó, költözés előtt állunk, orvoshoz kell menni vagy új óvodába, iskolába készülünk, a szerepjátékok által oldhatjuk a gyerekben lévő szorongást.
Megtanulhatják a szabályokat
Mit kell csinálni piros lámpánál? Szabad-e evés közben rohangálni? Hogy kell köszönni a bácsinak a liftben? Csak néhány olyan élethelyzet, amit fontos, hogy megtanuljon. A társadalmi szabályokat és normákat pedig a legkönnyebben a szerepjátékok által tanulhatja meg.
Ha kimarad a szerepjáték
Ha szerepjáték kimaradása utalhat autizmusra vagy más fejlődési zavarra is, ezért ha nem jelenik meg a szerepjáték még 3 éves korban sem, akkor azt feltétlenül tudassuk a védőnővel, gyerekorvossal!
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)