SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Magyarország első ölelőgépe az összefogás és az emberi segítőkészség erejéből született

Merényi Krisztina [cikkei] - 2021-02-03
 [X]

A Kis Lépések Alapítvány szakemberei folyamatosan törekednek a nemzetközi jó gyakorlatok itthoni adaptálására, így nagy álmunk volt egy "Ölelőgép" beszerzése. Magyarországon sem használatban, sem forgalomban nem találtunk ilyen eszközt. Így küldetésünk volt olyan szakembereket keresni, akik elkészítik ezt.
Magyarország első ölelőgépe az összefogás és az emberi segítőkészség erejéből született

Kis Lépések Alapítvány

Alapítványunk fő szakmai tevékenységének tekinti az autizmussal élő gyermekek és környezetük segítését. Kuratóriumi tagjaink sok éves nemzetközi tapasztalattal rendelkeznek, Amerikában és Angliában folytatták szakirányú egyetemi tanulmányaikat és szereztek szakmai tapasztalatot. 2018. novemberében létrehoztuk Magyarország egyetlen ABA Terápiás Központját, ahol az ABA (Applied Behavior Analysis - Alkalmazott Viselkedéselemzés) tudományos megközelítéssel dolgozunk. 

Eddigi működésünk alatt közel 5000 terápiás fejlesztő órát valósítottunk meg. Egy olyan gyakorlati módszerrel, amely a tanulás és viselkedés tudományának alapelveit alkalmazza a szociálisan nem elfogadható viselkedésformák csökkentésében, a helyes viselkedésformák megerősítésében, és új készségek tanításában. Az ABA terápia rendkívüli hatékonyságát az elmúlt 30 évben több ezer tudományos kutatás eredményei támasztották alá.

A legfrissebb nemzetközi kutatások szerint jelenleg minden 59 gyermekből 1 gyermek autizmussal él. Itthon is tapasztalható a folyamatos emelkedés, a diagnózisok megnövekedett számát, illetve a speciális ellátásra várók számát tekintve.                                     

              

 

Folyamatos szakmai fejlődés/ nemzetközi jó gyakorlatok adaptálása

Szakembereink folyamatosan törekednek a nemzetközi jó gyakorlatok itthoni adaptálására, így nagy álmunk volt egy "Ölelőgép" beszerzése. Magyarországon sem használatban, sem forgalomban nem találtunk ilyen eszközt. Így elkezdtünk olyan szakembereket keresni, akik ezt elkészítik nekünk, illetve a gyermekeink számára.

Az ölelőgép története Temple Grandin nevéhez fűződik, aki talán az egyik legismertebb autizmussal élő hölgy, akinek film is készült az életéről.

Mary Temple Grandin (Boston, Massachusetts, 1947. augusztus 28. –) amerikai pszichológus, zoológus, az állati viselkedés szakértője. Széles körben ismert mint autizmussal élő sikeres felnőtt. Az ölelőgép az ő találmánya volt, amit megálmodott saját magának, segített neki megnyugodni, és az ingereket feldolgozni. Azóta több nemzetközileg elismert, autizmussal foglalkozó központban használnak ilyet a szakemberek, mely az autizmussal élő gyermekek szenzoros feldolgozását segíti.

 

Kis Lépések Ölelőgépének megszületése

A gép elkészítéséhez segítséget kért a #vegyélhazait facebook csoportban, nagyon sok ember figyelmét felkeltette a felhívás, közel 900 fő reagált rá, illetve közel 150 fő szólt hozzá segítő szándékkal. Több szakemberrel felvettük a kapcsolatot, a nehézséget az jelentette, hogy egy darab ilyen gépet szerettünk volna a Fejlesztő Központba.

Végül egy szarvasi családi vállalkozás, a Woodligtht kft. vezetőjével, Kohut Istvánnal vettük fel a kapcsolatot és kezdtük el a munkát. Istvánék képek alapján megtervezték, legyártották az egész gépet a gyermekeink számára. Már az együttműködésünk elején érezhető volt, hogy a Woodlight csapata szívvel, lélekkel kezdett bele a közös projektünkbe, teljesen térítésmentesen vállalták el az elkészítését a gépnek. A gyermekek örömére karácsonyra elkészült a várva várt Ölelőgép, melyet a téli szünet előtt a gyermekek már ki is próbálhattak.

                                     

Számunkra ez egy nagyon kedves és tanulságos sikertörténet az emberek segítőkészségéről. Gyermekeink azóta is napi szinten használják ezt a gépezetet, mely az érzékszervi feldolgozás (szenzoros integráció) az a folyamat, amely során az érzékszerveken keresztül kapott információkat értelmezni és rendszerezni tudjuk. Autizmusban érintett gyermekek esetén ez a feldolgozás nehezített lehet, gyakori a fokozott szenzoros érzékenység.
Az ölelőgép (akárcsak a súlyozott takaró) által biztosított mélynyomást az izmok a proprioceptív érzékelésen keresztül érzékelik. Ennek a nyomásnak a hatására (a paraszimpatikus idegrendszer fokozott és a szimpatikus idegrendszer csökkent működése által) csökken a szervezetben a kortizol – más néven stressz hormon – szintje és növekszik a szerotonin és dopamin szintje. Ezeknek a szintje hormonálisan szabályozza a test reakcióját a beérkező érzékszervi információkra, azok összerendezésére. Emellett fejleszti a gyermekek motoros tervezési képességét, testtudatát, az ízületek stabilitását (elsősorban a vállét). A mélynyomás rendszeres terápiás használata az ölelőgép által hozzájárul a szorongás csökkentéséhez, a jobb alvásminőséghez, a koordinációs készségek javulásához, a figyelem és a fókuszálás fejlődéséhez, és a proprioceptív információfeldolgozás fejlődéséhez is.
                                    

 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

- A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzések közé tartozik, amely évente 150 millió embert érint világszerte.1 - A nők 50-60 százaléka élete során legalább egyszer találkozik a betegséggel.2 - A húgyúti fertőzés egyben a cukorbetegség egyik leggyakoribb hosszú távú szövődménye, amely súlyosabb lefolyású és rosszabb kimenetelű a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek esetében.3 - A 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált emberek 9,4 százalékának volt már húgyúti fertőzése, míg a cukorbetegségben nem szenvedők esetében az előfordulási arány csak 5,7 százalék.4
Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
A szerkesztő ajánlja