SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A meddőségi kezeléseket megelőző vizsgálatok

Családinet [cikkei] - 2015-07-29
Milyen vizsgálatok szükségesek meddőség gyanúja esetén?

A meddőségi kezeléseket megelőző vizsgálatok

 
Általában telefonos bejelentkezést követően kerül sor az első konzultációra.
 
Fontos kérdések: Mióta késik a teherbeesés? Menstruációs ciklus hossza, szabályos-e, fájdalom vagy egyéb tünet kíséri-e? Volt-e korábban terhesség? Korábbi betegségek, műtétek? Állandó gyógyszerszedés?  Egyéb fennálló betegség  van-e?
Életmódra vonatkozó kérdések: dohányzás, sport, táplálkozási szokások ismertetése.
 
A párok meddőségi kivizsgálása vagy helyben zajlik (így az adott intézményben lesz lehetőséged az elvégzésükre), vagy pedig a kész leleteket kell visszavinned az intézetedbe. A meddőségi vizsgálatok kb. egy hónapot vesznek igénybe.

 

Mikor szükséges a meddőségi kivizsgálás?

 
Abban az esetben, ha a pár rendszeres nemi életet él, ennek ellenére 12 hónapja nem sikerül a teherbeesés.
 
 

Meddőségi vizsgálatok nők esetében:

 
  • Teljes vérkép és vizeletvizsgálat, különféle fertőzések kiszűrése a vérből (HIV, TORCH, hepatitis-B),
  • EKG,
  • Ciklikus hormon vizsgálat - a hormonvizsgálatot két alkalommal is el kell végezni, a ciklus első és második felében is
  • Nőgyógyászati vizsgálat (citológia, fertőzések kiszűrése - így HPV, chlamydia stb),
  • Amennyiben indokolt petevezető átjárhatósági vizsgálat (HSG, Hyscosy),
  • Ultrahang vizsgálat,
  • Bizonyos esetekben laparoszkópia, hiszteroszkópia, postcoitalis teszt-PCT, valamint endoszkópos műtétekre is sor kerülhet a meddőségi kivizsgálás során
  • Immunológiai vizsgálat-spermium ellenes ellenanyagok kimutatása.
 

Meddőségi viszgálatok férfiak esetében:

 
  • teljes vérkép és vizelet vizsgálat, különféle fertőzések kiszűrése a vérből (HIV, TORCH, hepatitisz),
  • EKG,
  • Spermavizsgálat: ondó vizsgálata legalább két alkalommal: spermiumszám, -alak, -mozgékonyság (előtte általában 4 napos önmegtartóztatás ajánlott, ondót bakteriólógiai szempontból is megvizsgálják, fertőzések kizárása)
  • Urológiai, andrológiai vizsgálat,
  • Szükség esetén: immunológiai vizsgálat-spermium ellenes ellenanyagok kimutatása, valamint postcoitalis teszt-PCT.
 
Fontos, hogy mielőtt a nőnél komolyabb beavatkozással járó vizsgálatot végeznének, történjen meg a sperma vizsgálata!
Amikor megvannak az eredmények ismét jöhet egy konzultáció, ahol az orvosod elmondja a véleményét a leletek alapján, és amikor nektek is alkalmas, elkezdődik a kezelés. 
 
 

Mennyi időt vesz igénybe a teljes meddőségi kivizsgálás és a diagnózis felállítása?

 
Legjobb esetben 6-8 hét alatt készül el a meddőségi vizsgálatok eredményeinek összegzése, ezután születik meg a kezelési javaslat, majd kezdetét veheti a meddőségi kezelés.

A vizsgálatokat általában szabadság alatt tudod megoldani, vagy úgy kell intézni a napodat (ha tudod), hogy beleférjenek vizsgálatok. Sajnos vannak olyan vizsgálatok, melyek időigényesek, és ki szeretnénk emelni, hogy a vizsgálatok menete, és milyensége intézmény függő.

 

Meddőségi Intézetek a CsaládiNet Kisokosban

A meddőségi kezelésekről bővebben is olvashatsz erről szóló cikkünkben.

Kézikönyv a fogantatásról - töltsd le INGYEN ajándék e-bookunkat, és olvass el minden fontos információt, amit a teherbeesésről tudni kell! 

 

Fotó: dream designs/FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Jól szeretni - Vekerdy Tamás 10 legfontosabb tanácsa, amiket minden anyuka imádni fog, ha boldog és kiegyensúlyozott gyereket szeretne

Sokszor érezzük magunkat elveszettnek a gyereknevelés útvesztőjében. Vajon jól csináljuk? Elég jó szülők vagyunk? Mitől lesz boldog, önbizalommal teli, kiegyensúlyozott a gyerekünk? Vekerdy Tamás, a magyar gyermeklélektan legendás alakja, több évtizedes tapasztalatával és végtelen emberségével segít eligazodni ezekben a kérdésekben. "Jól szeretni - Tudod-e, hogy milyen a gyermeked?" című könyve nemcsak gyakorlatias tanácsokat ad, hanem megnyugtat, bátorít és felszabadít: nem kell tökéletesnek lennünk, csak jelen kell lennünk - és jól szeretni.

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Szaunában pihentek a szülők, miközben gyermeküket újraélesztették a siklósi fürdőben

Sokk és döbbenet uralkodott el a siklósi fürdőben, amikor egy 6 éves kisfiút kellett újraéleszteni - szülei eközben éppen a szaunában tartózkodtak. A majdnem tragédiába torkolló eset a Siklósi Hírek beszámolója szerint komoly következményeket vonhat maga után.

Szakrendeléseket szüneteltetnek több vidéki kórházban

Több vidéki és fővárosi egészségügyi intézményben is szünetelnek bizonyos szakrendelések, amelyek különösen a nőket és családokat érintik. A változások hátterében humánerőforrás-hiány és szakmai feltételek hiánya áll.

Még jobban figyelj a fogaid egészségére menopauzában!

A változókorban lévő nőknél az ösztrogénszint csökkenése növeli a fogágybetegség kockázatát, különösen azoknál, akiknél genetikai vagy egyéb hajlamosító tényezők, például csontritkulás (oszteoporózis) áll fenn. Aki az oszteoporózis kezelésére biszfoszfonát tartalmú gyógyszert szed, az mindenképpen tájékoztassa erről fogorvosát, mert ez a hatóanyag a csont regenerációs képességét is csökkenti, ami egyes fogászati beavatkozásoknál komplikációkhoz vezethet - hívja fel a figyelmet dr. Dobos Andrea, a Semmelweis Egyetem Parodontológiai Klinikájának tanársegédje.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja