SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A D vitamin új lehetőség a hajhullás kezelésében

Prof. Dr. Balázs Csaba [cikkei] - 2012-10-31
Ilyenkor ősszel a hajhullás különösen gyakran jelent komoly esztétikai és lelki problémát. Az elmúlt év kutatásai, amelyek a D vitamin hatásait tárták fel, új lehetőséget biztosítanak nemcsak a hajhullás, hanem a kopaszság kezelésében is.
A D vitamin új lehetőség a hajhullás kezelésében

A hajhagymák növekedésének három fázisa van.

1. Az első az u.n. „anagén”, ez a növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat.

2. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3) hétig tart.

3. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.

1. ábra A hajnövekedés fázisai

A hajhullást számos tényező válthatja ki:

  • Hormonok (tesztoszteron szabad tesztoszteron, PCOS,
  • Fogamzásgátló
  • autoimmun betegség (ez érintheti a hajhagymákat is!)
  • Stressz
  • Mérgező anyagok
  • Gyógyszerek
  • Sugárkezelés
  • Táplálkozási rendellenességek
  • Vitaminhiányok pl. D vitamin hiány

A D vitaminról ma már tudjuk, hogy nem egyszerűen a csontok felépítéséhez fontos anyag, hanem gyakran minden szervünk működésére kihat. Ezért ma már nem is beszélhetünk vitaminról, hanem hormonnak kell tekintenünk, amelynek sokrétű hatásait a 2. ábra mutatja.

2. ábra A D vitamin ismert hatásai

A D vitamin szerkezete alapján ún. szterán vázas vegyület. Bebizonyosodott, hogy jelenősen és kedvező mértékben befolyásolja az immun és az autoimmun folyamatokat. A legújabb kutatások arra világítottak rá, hogy a D vitamin helyi és szájon át történő alkalmazásával a hajhullás megszüntethető. Állatkísérletekben kiderült, hogy a D vitamin hiányában a az egerek szőrzete teljes mértékben kihullott (3 ábra).

3. ábra Egészséges és D vitamin hiányos egér

Ez év nyarán jelentek meg azok a közlemények, amelyek a D vitamin előnyös hatásairól számoltak be. Kiderült, hogy már néhány hetes kezeléssel sikerült a kopaszságot megszüntetni a D vitamin egyik származékának alkalmazásával. (Successful Treatment of Alopecia Areata with Topical Calcipotriol.Ann Dermatol. 2012 August; 24(3): 341–344) (4.ábra). Itt és most is hangsúlyozni kell, hogy törekedni kell az okok megkeresésére, a gyulladásos és hormonális tényezők (pl. pajzsmirigybetegség) gyógyítására. Kétségtelennek látszik, hogy a D vitamin hatásmechanizmusa alapján a kezelés új távlatokat nyit meg a diffúz és a lokális hajhullásban szenvedők számára.

Kezelés előtt Kezelés után
1 hónap múlva
 Kezelés után
3 hónap múlva

4. ábra A D vitamin hatása a körülírt, lokális kopaszodásra.

 

Prof. Dr. Balázs Csaba

Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Rengetegen keresték a kétéves kislányt, sajnos már csak a holttestét találták meg.
"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

Minden nő tudja, hogy a nőgyógyász kincs. Ez egy bizalmi viszony, így nem csoda, hogy olyan embert szeretnénk választani, aki szimpatikus, aki tudja kezelni az esetleges betegségeinket és aki felkészít a szülésre. Egy fiatal lány éppen ezért a lehető legközelebbi személyt választotta erre a nemes feladatra, aki nem más, mint az édesapja.
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

1977 óta április 11-e a Parkinson-kór világnapja. Magyarországon a becslések szerint közel 20 ezer embert érint, a második leggyakoribb idegi károsodással járó betegség.
A szerkesztő ajánlja