SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Milyen sportot válasszak a gyerekemnek? - Gyermeksebész segít a döntésben

Tóth Nikolett [cikkei] - 2021-08-25
Egy rosszul választott sportág számos negatív következményt hozhat magával. Ha a gyereknek nincs sikerélménye, hibázni fog, amiből súlyos sérülés is lehet, ráadásul teljesen elmehet a kedve a sportolástól. Hogy mennyire van közel az edzés, melyik barátja jár még oda, melyik a legfelkapottabb sportág - ezek mind lényegtelenek. A választásban az egyik legfontosabb szempont, hogy ne csak a testalkata, hanem a személyisége alapján is hozzuk meg a döntést.

Hogyan válasszunk sportot gyermekünknek?
 

Legyen a gyerek döntése! A legrosszabb szempontok
 

  • A gyereknek vagy a szülőnek fontos? Apa: Mindig is focista akartam lenni! Anya: Mindig is balett táncos akartam lenni! – Lehet, hogy a gyerekkori álmod nem teljesült és most azt szeretnéd, ha a gyereked valósítaná meg azt! De ne feledd, ez az ő élete, neki a saját vágyait kell beteljesítenie!
  • Közel van az edzőterem: ez nagyon jó, de mi van, ha ő nem akar kosárlabdázni vagy teniszezni, hiába van a szomszéd utcában? Ne a megközelíthetőség legyen az elsődleges szempont.
  • Mennyibe kerül: fontos szempont, de ne ez legyen az elsődleges a választáskor.
  • Odajár a barátja is: Attól még ugyanúgy érezheti magát rosszul, ráadásul egy neki való sportban, amiben ki tud teljesedni, szerezhet új barátokat is.
  • Ez olyan menő! – Lehet, hogy az olimpia vagy más miatt felkapott lett néhány sportág, de nem biztos, hogy ezek a gyerekednek valók, ehhez ismerni kell a testalkatát és személyiségét is.

A gyerekkori sportélmények hatással vannak a testi és lelki fejlődésére, és arra, hogy a későbbi életében milyen szerepet (nem) tölt be az életében a mozgás. Dr. Kőnig Róbert gyereksebész, gyerektraumatológus szerint ezért is fontos, hogy végül mi mellett döntünk.

”Nem minden sport való egy gyereknek. A döntésnél nemcsak a testi, hanem a mentális adottságokat is figyelembe kell venni. Minden szülő azt szeretné, hogy a gyerek sikeres legyen abban a sportágban, amit csinál. Ehhez pedig az kell, hogy olyan sportot válasszunk, ami mentálisan is segít.”

kislány karatézik

RODNAE Productions fotója a Pexels oldaláról


Így válassz sportot számára

A szakértő azt javasolja, hogy:

  • A gyerek döntése legyen. ”Egy ideig rá lehet erőltetni a gyerekre, de aztán meg fogja utálni - ha megutálja, nem figyel oda, ha nem figyel oda, hibázik, ha hibázik, megsérül.”
  • Menjünk el a minden évben megrendezésre kerülő Nagy Sportágválasztóra, ahol több mint 100 sport kerül bemutatásra, amiket ki is próbálhat a gyerek, aki segítséget is kap abban, hogy hozzá mi illik a legjobban.
  • Bármilyen sportot is választunk, ellenőrzött körülmények között tegyük, az elején mindig legyünk ott mi is az edzéseken.
  • Tartsuk be az előírásokat! ”Ha biciklizni fogunk, legyen rajtunk sisak, ha lovagolunk, legyen rajtunk kobak és az elején gerincvédő, stb. A helyes védőfelszerelés helyes használata a fontos. Nem jó ugyanaz a cipő a terepfutásra, a focira és a kézilabdára.”
  • Fontos, hogy jó edzőt válasszunk, hiszen egy bizonyos életkorban a gyerekek jobban hallgatnak rá, mint a saját szüleikre.
     


Félénk? Agresszív? Barátkozós? Melyik a legjobb sport számára?

Egy rövid vizsgálattal ma már tudományosan is kideríthető, hogy az adott testalkathoz melyik sport illik. A sportantropometria segítségével megjósolható, hogy a gyerek mennyire hízékony, mi lesz a várható testmagassága, mennyire terhelhető, milyen az erőnléte és a testalkata.

balettáncosok

cottonbro fotója a Pexels oldaláról


Labdajátékok

Azoknak ajánlják, akik nagyon szociálisak, jók az ügyességi játékokban, remekül tudnak koncentrálni, többfelé figyelni.


Monoton mozgásformák: futás, kerékpározás, úszás

Ha vékony, nyúlánk, ráadásul visszahúzódó és inkább egyedül szeret játszani, akkor ezekben a sportokban kiteljesedhet.

”A legegészségesebbek sportoknak a vízi sportokat tartom, azon belül is az úszást. Az ízületek, izmok, vázrendszer, idegrendszer szempontjából azt tartom a legegészségesebb sporttevékenységnek.”


Extrém sportok

Fontos, hogy milyen a gyerek testi és lelki adottsága. A lovagláshoz például ritmusérzék is kell, és rá kell tudni hangolódni a lóra, ami nem mindenkinek megy.


Végülis bármit is sportol a gyerek, azzal mindenképpen nyer. Ha jól választjuk ki a sportágat és szereti, sikerélménye van benne, akkor nemcsak a teste, hanem a személyisége is fejlődni fog.

Indexkép: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Sokkoló eredményt hozott az agyevő amőba miatt vett vízminták vizsgálata

Az agyevő amőba által okozott fertőzéssel kapcsolatban Párkány Vadas strandfürdőjében a hatóságok szerint a mintavételek több mint háromnegyedében találtak amőbát.

Meghalt a 11 éves kisfiú, akit fürdés közben agyevő amőba fertőzött meg

Tragikus véget ért a kórházi kezelése annak a 11 éves szlovákiai kisfiúnak, akit egy párkányi fürdőben fertőzhetett meg a rendkívül ritka és szinte mindig halálos kórokozó, az agyevő amőba. A Naegleria fowleri nevű egysejtű ellen nincs biztos gyógymód - a fiú több napos küzdelem után hunyt el.

Agyevő amőba fertőzhetett meg egy fiút egy párkányi fürdőben - ritka, de halálos kór terjedhet nyáron

Egy ritka, de rendkívül veszélyes fertőzés gyanúja merült fel egy tizenegy fiú esetében, aki egy szlovákiai fürdőzés után került válságos állapotba. A hatóságok szerint nem kizárt, hogy az agyevő amőba, azaz a Naegleria fowleri állhat a háttérben. Utánajártunk, mit lehet tudni erről a rettegett kórokozóról és milyen veszélyeket rejt a nyári fürdőzés.

Eltűnt hatéves ikerpár Budapesten: az ország együtt izgul Annabell Zoéért és Blanka Noémiért

Június 12-én délután egy nagymama vitte el engedély nélkül Kosztyú Annabell Zoét és Kosztyú Blanka Noémit Budapesten, a Bikás park környékéről - azóta semmit sem tudni a kislányokról. A rendőrségi feljelentés már megtörtént, az ország hálózatai összefogtak, hogy segítsenek megtalálni őket.

Tábori rémálmok és kiközösítés: Hogyan segíts gyermekednek, ha bajba kerül?

A nyári táborok izgalmas kalandokat és értékes tapasztalatokat ígérnek, ám néha szorongással és más lelki nehézségekkel is járhatnak. Hogyan ismerheted fel, ha gyermeked kiközösítés áldozata lett, és mit tehetsz, ha nem akar visszamenni a táborba, de nem mondja el az okát?

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja