SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

"Csak ülök, és nézem a tájat" - Hogyan hat ránk két óra természetben töltött idő?

- 2020-08-06
Gyakran hallhatjuk, hogy az egészséges életmód alapja a kiegyensúlyozott, gyümölcsökben és zöldségekben gazdag táplálkozás és mozgásban gazdag életmód. Nos, úgy tűnik, hogy mindezek kiegészíthetőek egy újabb javaslattal: hetente töltsünk el legalább két órát a szabadban!
"Csak ülök, és nézem a tájat" - Hogyan hat ránk két óra természetben töltött idő?

Kutatók ugyanis azt találták, hogy mindössze heti két órányi természetben való időtöltés jelentős mértékben képes befolyásolni az egészséget és a jóllétet még akkor is, ha szimplán heverészünk a fűben, és nézzük a békés tájat.

Saját bőrünkön tapasztalhattuk már a szabadidős tevékenységek jótékony hatását. Kiegyensúlyozottabbakká válunk, ellazulunk, a figyelmünk koncentrálttá válik, ami növeli a fizikai és mentális jóllétünket is. A Nature folyóiratban megjelent cikkben arra világítottak rá, hogy nem mindegy, mennyi időt vagyunk a szabadban. A kutatásban résztvevő 20 000 személy fizikai és mentális jóllétét, illetve a természetben eltöltötött idejüket egyszerre vizsgálva azt találták, hogy a két óra egy olyan minimum érték, amelynél már láthatóan magasabb jóllétről és jobb egészségről számoltak be a kutatási alanyok, azonban ezt az időt átlépve már nem találtak jelentős növekedést résztvevők egészségi állapotában.

A vizsgálat érdekessége, hogy a pozitív hatásoknak nem előfeltétele a fizikai aktivitás, például természetjárás, ugyanis a jobb egészségi állapot azoknál is kimutatható volt, akik passzívan töltöttek hetente legalább két órát (egybefüggően vagy részletekben) a szabadban. Az is láthatóvá vált, hogy a természetben eltöltött két óra mindenkinél pozitív eredményt hozott, függetlenül attól, hogy a személy idős, fiatal, egészséges, betegségben szenvedő, fogyatékkal élő volt, anyagilag jó vagy rossz helyzettel rendelkezett, városi vagy vidéki életmódot folytatott.

Dr. Mathew White, a kutatás vezetője szerint a hangsúly a nyugalmon van. Az emberek többsége napi szinten számos olyan ingernek van kitéve, amik meghaladják a befogadóképességüket. A természet lehetőséget ad a lenyugvásra és a sok-sok információ elengedésére vagy befogadására. Kint, a szabad levegőn nincsenek elvárások, átadhatjuk magunkat egy adott tevékenységnek, amely hatására úgy relaxáluk, hogy még csak nem is tudunk róla.

Ha csak az aktualitást nézzük, jól látható, hogy a minket körülvevő világ tele van feldolgozandó információkkal, kérdőjelekkel a jövőt illetően, amelyek különösen nyomasztóak tudnak lenni. Sokszor azt érezhetjük, hogy mókuskerékbe szorulva tengetjük a napjainkat, ahonnan nehéz kitörni. Így mindenkinek azt javaslom, hogy töltsön minél több, de legalább két órát :) a szabadban, és ha csak percekre is, de próbáljuk magunkat átadni a madárcsicsergős természetnek, hogy a folyton dolgozó agyunk így nyerhessen egy kis szabadságot.

Ha érdekel a pszichológia közérthető nyelven, csatlakozz hozzánk a 7köznapi pszichológia Facebook oldalán. 

Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: 7köznapi pszichológia
Kép: Free-Photos / pixabay

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Napjainkban számos sebészeti beavatkozás egynapos sebészeti ellátás keretén belül is elvégezhető. Ehhez hozzájárult a technikai fejlődés, a minimal invazív technika térhódítása. A korszerű eljárás számos előnnyel bír a nyitott műtéttípushoz képest.
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

- A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzések közé tartozik, amely évente 150 millió embert érint világszerte.1 - A nők 50-60 százaléka élete során legalább egyszer találkozik a betegséggel.2 - A húgyúti fertőzés egyben a cukorbetegség egyik leggyakoribb hosszú távú szövődménye, amely súlyosabb lefolyású és rosszabb kimenetelű a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek esetében.3 - A 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált emberek 9,4 százalékának volt már húgyúti fertőzése, míg a cukorbetegségben nem szenvedők esetében az előfordulási arány csak 5,7 százalék.4
Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Miközben az utóbbi körülbelül két évtizedben világszerte érzékelhető volt a cigarettázás visszaszorulása (2007-ben 23% volt a dohányzók aránya, míg 2021-re 17%-ra csökkent), az új típusú, füstmentesként aposztrofált hevített dohánytermékek és elektronikus cigaretták forgalma növekszik. Az elmúlt években sok dohányos szokott át ezekre a termékekre és egyre nagyobb számban az addig nem dohányzó fiatalok is beleesnek általuk a nikotinfüggőség csapdájába. Hogyan működnek ezek az új termékek, és mit tudunk jelenleg az egészségügyi hatásaikról? Tekinthetők-e kevésbé káros alternatívának, illetve a leszokás eszközének? Dr. Cselkó Zsuzsát, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Országos Dohányzás Leszokást Támogató Módszertani Központjának vezetőjét kérdeztük minderről.
Az én időmben még fel sem merült, hogy a nőknek élvezniük kellene az együttléteket

Az én időmben még fel sem merült, hogy a nőknek élvezniük kellene az együttléteket

A férfi munka után fáradt, hagyni kell őt enni és pihenni. Akkoriban mindenki így tartotta. Ami pedig a házaséletünket illeti: akkoriban senki sem beszélt arról, hogy a nőknek élvezniük kellene az együttléteket. Igazából én úgy voltam vele, hogy amikor a férjem kívánta, akkor hagytam magam.
A szerkesztő ajánlja