SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A legfontosabb tudnivalók a koronavírusról

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2020-03-30
Miért "új" ez a koronavírus? Melyek a tünetei? Ki fertőz, és ki nem? Kérdések és válaszok a Covid-19-ről, röviden.
A legfontosabb tudnivalók a koronavírusról


A koronavírus fogalma, tünetei és kezelése

 

Miért mondják, hogy „új típusú koronavírus”? Létezik „régi típusú” is?

Igen, létezik. A koronavírusok alapvetően állatokban fordulnak elő, de jelenleg 7 olyan típust ismerünk, amely képes az embernél is betegséget okozni. Legismertebb köztük a néhány éve komoly járványt okozó SARS és MERS. A jelenlegi vírus hivatalos neve SARS-CoV-2, a betegségé COVID-19.


Kikre veszélyes a koronavírus?

A koronavírus alapvetően az idősek és a krónikus betegek életét veszélyezteti, de bárki kerülhet tőle súlyos állapotba. Kanadában a kórházi kezelésre szorulók 12 százaléka 40 év alatti. Nagy-Britanniában halt már bele a koronavírusba olyan 21 éves lány, akinek a családja szerint semmi egyéb betegsége nem volt. Az eddigi legfiatalabb magyarországi áldozat a 37 éves brit nagykövet-helyettes, Steven Dick, róla nem tudjuk, szenvedett-e bármilyen krónikus betegségben.

(Olvasd el: Ezekkel a krónikus betegségekkel különösen veszélyes a koronavírus)


Mik a koronavírus tünetei?

A koronavírus tünetei nagyban hasonlítanak az influenzára. Az alábbi tünetek megjelenésekor érdemes gyanakodni:

  • láz
  • fáradékonyság
  • nehéz légzés, légszomj
  • hasmenés
  • étvágytalanság
  • száraz köhögés
  • ritkán: torokfájás, orrfolyás

Nagyon fontos, hogy aki ezeket a tüneteket észleli magán, semmiképp ne menjen le az orvosi rendelőbe, hanem telefonon kérjen tanácsot, és kövesse az orvos utasításait. A legfontosabb híreket, telefonszámokat, tudnivalókat itt találjátok: https://koronavirus.gov.hu/


Ha nem észlelek magamon semmi ilyesmit, nem fertőzök?

Sajnos ez egyáltalán nem biztos. Az új típusú koronavírus egyik legalattomosabb jellemzője egyrészt az, hogy hosszú a lappangási ideje (2-14 nap), ami alatt már fertőz, másrészt pedig az, hogy a fiatal, egészséges emberek nagy részénél nem okoz semmilyen különösebb tünetet enyhe köhécselésen kívül. Most vagyunk túl az influenzaszezonon, rengetegen küszködnek kisebb légúti megbetegedésekkel, és senki nem tudhatja, hogy a néhány héttel ezelőtti megfázása miatt köhög még mindig egy picit, vagy már koronavírust terjeszt. Ezért szükséges mindenkinek az óvatosság.


Hogyan kezelhető a koronavírus?

Jelenleg a legnagyobb nehézséget az okozza, hogy új betegséggel állunk szemben, amire még nem fejlesztettek ki gyógyszert. Léteznek biztató kísérletek, amelyek szerint bizonyos gyógyszerek – pl. a malária, a vérzéses lázak, a HIV és a hepatitisz elleni készítmények - kombinációival jól kezelhető a COVID-19, de ezek széles körű alkalmazására még várni kell.

Amíg nincs gyógyszer, a tünetek enyhítése és az életfunkciók javítása a feladat, és abban kell reménykedni, hogy az immunrendszer magától legyőzi a kórt.


A koronavírusos betegek hány százaléka hal bele a betegségbe?

Erre azért nagyon nehéz pontosan válaszolni, mert a különböző országok tesztelési protokollja eltérő. Magyarországon ma (március 29-én) 408 beazonosított esetről és 13 halálos áldozatról tudunk. Ez 3,1 százalékos halálozási arányt jelent, ami elég magas szám, de mivel nálunk nem végeznek széles körben teszteket, a koronavírusos betegek túlnyomó többsége nem is kerül be a rendszerbe. Németországban ezzel szemben a széles körű tesztelésnek köszönhetően a felderített esetek száma hatalmas (ma 50 871), a halálozásé azonban rendkívül alacsony: eddig 351 ember életét követelte a koronavírus, ami 0,6 százalékos arányt jelent.

A WHO becslése szerint a koronavírus az esetek 2 százalékában halálos kimenetelű.


Meddig fog tartani ez az egész?

Különböző becslések léteznek, de az sajnos valószínű, hogy sokáig. A londoni Imperial College számításai szerint a vakcina kifejlesztéséig – ami egy-másfél év – szükség lehet különböző mértékű korlátozásokra. Ez nem azt jelenti, hogy addig kell a lakásba bezárva ülni, de az idő kétharmadában, az egészségügyi rendszer kapacitásának függvényben csökkenteni kell a társas érintkezést. A járvány tetőzését az osztrákok április közepe és május közepe, a magyarok június és július között várják.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: Tumisu / pixabay

 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
A szerkesztő ajánlja