SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Oltassak - de mit?

Családinet [cikkei] - 2010-10-21
Újra közeledik az influenzaszezon, ezért fontos, hogy időben gondoskodjunk a megfelelő védelemről. A különböző immunerősítők használatával szervezetünk ellenállóbb lesz ugyan a betegségekkel szemben, de a leghatásosabb védelmet - főként az idősebb korosztály és a gyermekek számára - továbbra is a védőoltás jelenti.
Oltassak - de mit?

Az influenza elleni védőoltásnak jelenleg több fajtája is elérhető. Hogy melyiket és mikor érdemes beoltatni, abban dr. Nagy Judit, a Budai Egészségközpont belgyógyász szakorvosa segít.

„A védőoltások többsége az idei évben úgynevezett trivalens vakcina, amely tartalmazza a 2009-es H1N1 vírustörzset, valamint H3N2 altípusú influenza A, továbbá az influenza B vírusokból származó antigént is. Elérhető még a tavalyi pandémiás törzset tartalmazó - a szezonális influenza ellen védettséget nem adó - úgynevezett monovalens vakcina is, külön oltási indikációval. A három törzset tartalmazó oltóanyaggal mindenkit javasolt oltani, de különösen a veszélyeztetett csoportoknak hívjuk fel a figyelmét az oltás javaslatára”  -  mondta a doktornő.


A fokozottan veszélyeztetett kockázati csoportok:

  • 3 évesnél idősebb, súlyos betegség kockázatának kitett betegek: idült légzőszervi betegségben szenvedők és asztmás betegek, szív-, érrendszeri betegségben szenvedők (kivéve a kezelt magas vérnyomás betegséget), a veleszületett vagy betegség/kezelés révén szerzett immunhiányos állapotban szenvedő betegek (beleértve a HIV-pozitív személyeket, daganatos betegségben szenvedőket is), a krónikus máj- és vesebetegek, valamint az anyagcsere-betegségben szenvedők (például cukorbetegek, vagy súlyos elhízottak);
  •  várandós nők a terhességi héttől függetlenül;
  • azok a nők, akik a gyermekvállalást az influenza szezonális időszakára tervezik;
  • ápolást, gondozást nyújtó, rehabilitációs, átmeneti elhelyezést nyújtó intézményekben, lakóotthonokban, vagy egészségügyi intézményekben huzamosabb ideig ápolt személyek;
  • tartós szalicilát-kezelésben (Aszpirin) részesülő gyermekek és serdülők (a Reye-szindróma veszélye miatt);
  • 65 éven felüliek, egészségi állapotuktól függetlenül;

A oltási célcsoportba tartoznak továbbá a fenti kockázati csoportokat a fertőzés átvitele révén veszélyeztető személyek, egészségügyi dolgozók.


Tudni kell, hogy a védőoltás nyújtotta védettség körülbelül 10 nap, két hét alatt alakul ki. Ez főként azok számára fontos, akik a foglalkozásukból adódóan - például a kórházi dolgozók és pedagógusok - könnyebben megfertőződhetnek. Az oltás idejét és az oltóanyag mennyiségét mindig az orvos határozza meg.

A védőoltást érdemes minden évben újra beadatni, hiszen a védettség normál esetben egy évig tart, valamint az is előfordulhat, hogy az előző évhez képest idén a vírus egy másik fajtája fertőz. Korábban a hagyományos és a H1N1 influenza elleni védőoltásokat külön-külön kellett beadatni: az oltás ugyan történhetett egy időben, de más-más testtájra. A szezonális influenza főként az idősebb korosztályra, a H1N1 pedig inkább a fiatalokra veszélyes, mégis a kombinált védőoltás a leginkább ajánlott. Az új vakcina segítségével csak egyszer kell szúrni ahhoz, hogy minkét betegség ellen védekezhessünk. Az influenza és a gennykeltő baktérium okozta tüdőgyulladás csaknem azonos kockázati csoportba tartozó személyeket veszélyeztet, és az influenza szövődményei között igen gyakoriak a másodlagos fertőzések a tüdőben. Indokolt tehát az influenza elleni védőoltásra jelentkező, idült szív-, keringési, légzőszervi és anyagcsere-betegségben szenvedőknek, a csökkent védekező képességű felnőtteknek és a 60 éven felülieknek javasolni a „pneumococcus” elleni védőoltást is. Ehhez a gyógyszertárakban rendelkezésre állnak a vényre felírható, térítésköteles oltóanyagok.

„Az influenza elleni védelem során nem szabad megfeledkeznünk az egyéb védekezési módokról sem. Egészséges életmóddal, rendszeres sportolással megerősíthetjük immunrendszerünket, így ellenállóbbak leszünk a betegségekkel szemben. Influenzás időszakban kerüljük a zsúfolt helyeket, gyakran mossunk kezet, az irodában és otthon is többször szellőztessünk” - tette hozzá a doktornő.

Forrás: morpho.hu

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Rengetegen keresték a kétéves kislányt, sajnos már csak a holttestét találták meg.
"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

Minden nő tudja, hogy a nőgyógyász kincs. Ez egy bizalmi viszony, így nem csoda, hogy olyan embert szeretnénk választani, aki szimpatikus, aki tudja kezelni az esetleges betegségeinket és aki felkészít a szülésre. Egy fiatal lány éppen ezért a lehető legközelebbi személyt választotta erre a nemes feladatra, aki nem más, mint az édesapja.
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Erre a 8 dologra van szüksége egy kamasznak a szüleitől

Erre a 8 dologra van szüksége egy kamasznak a szüleitől

Szakértők szerint a legrosszabb, amit ilyenkor tehetünk, ha folyamatosan tiltjuk őt mindentől. Egy kamasznak szüksége van egy biztonságos helyre, szabadságra, útmutatásra, biztatásra és persze arra, hogy bármennyire is felbosszant, érezze, hogy szereted őt.
A szerkesztő ajánlja