SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Benedek Tibor és a genetika

Dr. Nagy Zsolt (PhD) [cikkei] - 2009-09-03
Benedek Tibor, a háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó és most már háromszoros apuka a sport mellett egy merőben más területen próbálja ki magát, a tudományban próbálja kamatoztatni eddigi tudását és tapasztalatait. A genetika tudományába ásta bele magát és lett sportgenetikai szakmai felelős.

Sport és Genetika

A genetika napjainkban még igen sok ember számára idegenként csengő fogalom és sokan gondolhatják, hogy ez a két terület igen távol esik egymástól. Azonban, ha jobban az információk mögé látunk és gondolunk, megtudhatjuk, hogy nem is annyira függetleníthetőek egymástól.
A NAGY GÉN Kft társtulajdonosaként Benedek Tibornak lehetősége nyílik egyre több hasznosabbnál hasznosabb információt gyűjteni arról, hogy a géndiagnosztika hogyan lehet az emberek segítségére, miképpen tud válaszokkal szolgálni a felmerülő egészségügyi problémákra és mennyire
fontos tényezője lehet a sport világának is.

Benedek Tibor:

Mindig is érdeklődtem az iránt, hogy hogyan lehet testalkatot, izomalkatot vagy akár regenerációs képességet előre jelezni egy gyermek vagy junior korú sportolónál. EztBenedek Tibor azért tartom fontosnak, mert a 20 éve tartó profi pályafutásom után az edzői szakképesítésemet szeretném felhasználni az utánpótlás nevelésében. Olimpiai bajnokként szeretném, ha az utánam következő generációk ugyanúgy a modern orvostudományi és sporttudományi eszközöket vehetnék igénybe, mint a világ más területein élők. Sokszor tapasztaltam, hogy a magyar sportolók küzdő ereje és elszántsága egyes esetekben kevésbé tudja felvenni a harcot, a felkészülésüket modern tudományokkal támogatott sportolókkal. (Természetesen itt a legális vizsgálatokra és mérésekre gondolok. A doppingszerek és azok alkalmazása nem tartozik az általam említett módszerekhez).

A genetika tudományát, a génvizsgálatokat és a géntérképezést egy nagyon fontos és hasznos szűrővizsgálatnak tartom. A géntérképezés módszerével előre jelezhető a későbbi testalkat, kapacitás, betegségekre való fogékonyság, amely nagy segítséget nyújt a szülőknek és az edzőknek a megfelelő és gyermekre szabott sportágválasztásban.

A sporttudományi felméréseknek fontos része a géntérképezés. A géntérképezés egy alapot nyújt arra, hogy az egyéb sporttudományi módszereket felhasználva eredményes sportolók születhessenek. Itt nem csak profi, hanem amatőr sportolókra is gondolok, hiszen az egészséges magyar lakosság eléréséhez nélkülözhetetlen a rendszeres testmozgás. Sokszor felmerült bennem a gondolat egy sokadszorra kiújuló sérülés kapcsán, hogy vajon örökletesen hajlamos vagyok-e erre, vagy csak egy szerencsétlen mozdulatnak köszönhetem.
Megismerkedve a sportgenetikával és a géntérképezéssel tapasztalatot szereztem abban, hogy melyek azok a területek, ahol a géntérképezés segítségemre lehet.

Személyes tapasztalat:

Megismerve a bennünk rejlő egyedi tulajdonságokat, lehetőség nyílik egyénre szabott vitaminok szedésére, hiszen nem vagyunk egyformák, a sportolók sem egyformák, mindegyikünk szervezetének egyénre szabott igényei vannak.
Sokszor fáztam meg edzések között. Ma már tudom, vannak olyan genetikai vizsgálatok és otthon elvégezhető gyorstesztek, amelyekkel például az influenza vírusa kimutatható. Ezt azért tartom fontosnak, mert nem mindegy, hogy influenzás vagyok és így megyek edzésre, vagy csak meghűltem hazafele az utcán. Hiszen influenzásan nem vállalja az ember a hosszabb lebetegedés és szövődmények kockázatát.
Mint édesapa szeretném megőrizni családom egészségét. Ha bizonyos betegségek elkerülhetőek a géntérképezésnek köszönhetően, akkor szeretném megadni a gyermekeimnek a lehetőséget, hogy minél tovább egészségesek maradjanak. Az őssejt terápia mellett a géntérképezést tartom alkalmasnak arra, hogy hosszú távra tehessek valamit a gyermekeim egészségéért.


LEGOLVASOTTABB

A petesejt titkos választása: nem a leggyorsabb spermium nyer

A fogantatásról él az a kép a köztudatban, hogy olyan, mint egy verseny, ahol a leggyorsabb spermium ér célba, miközben a petesejt passzívan várja a győztest. A Stockholmi Egyetem kutatásai azonban azt mutatják, hogy a valóság ennél jóval összetettebb és érdekesebb. Lehet, hogy mindig a nő dönt?

Ezt mondta a rendőrség Egressy Mátyás eltűnésével kapcsolatban

Még most is nagy erőkkel keresik Egressy Mátyást, azt a 18 éves fiút, aki január 17-én éjjel egy 5. kerületi szórakozóhelyről indult el, de nem érkezett haza a 11. kerületi otthonába.

Jó hír jött a tavaszi szünetről: hosszabb pihenő vár a diákokra a 2025/2026-os tanévben

Hivatalossá vált a 2025/2026-os tanév rendje, és a naptár több ponton is kedvező meglepetést tartogat. A tavaszi szünet a megszokottnál hosszabb lesz, az érettségi időpontjai is ismertté váltak, így diákok, szülők és pedagógusok egyaránt előre tervezhetnek a sűrűbb hónapok előtt.

Ez az ásványi anyag lassíthatja az agy öregedését

Van egy hétköznapi ásványi anyag, amely nemcsak az izmoknak és az idegeknek tesz jót, hanem az agy öregedését is lassíthatja. Egy nagyszabású kutatás szerint a magasabb magnéziumbevitel összefüggésbe hozható a jobb agyi egészséggel és az életkorral járó agyi zsugorodás lassabb jeleivel. A vizsgálat eredményei azért különösen figyelemre méltóak, mert MRI-felvételek alapján az érintettek agya "fiatalabbnak" tűnt.

Sok édesanyát jobban stresszel a férje, mint a gyerekeik

Elsőre viccnek hangzik, mégis rengetegen magukra ismernek benne: egy amerikai felmérés szerint sok anya nagyobb stresszt él meg a párkapcsolatában, mint a gyereknevelés során. A téma újra felkapott lett a közösségi médiában, miután az Amazing Science Facts Facebook-oldalán előkerült a kérdés, és a kommentelők pillanatok alatt ráéreztek arra, miről is van szó valójában.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja