SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

SM Világnap

Családinet [cikkei] - 2009-05-26
A sclerosis multiplex betegséget, annak lefolyását, gyógyítását még sokan nem ismerik hazánkban. A releváns információhiány tévhithez, előítélethez vezet.
Legyen minden évben egy nap, méghozzá május 27-e, amikor intenzíven rá lehet irányítani a figyelmet az ezerarcú kórra, a sclerosis multiplexre, az SM-re!

Amit az SM-ről feltétlenül tudni kell

A sclerosis multiplex (röviden SM) a fiatal felnőttkor egyik leggyakoribb idegrendszeri megbetegedése. A Sclerosis Multiplex Társaságok Nemzetközi Szövetségének becslése szerint a világon mintegy két - két és fél millióan szenvednek SM-ben, mely túlnyomórészt a mérsékelt égövön élő kaukázusi rasszt (fehér bőrszínű embereket) sújtja. Hazánkban körülbelül 6-8 ezer ember kénytelen együtt élni ezzel a betegséggel - közülük kétszer annyi a nő, mint a férfi.

Tünetek:

A SM oka ismeretlen. Az immunrendszeri tényezők mellett a betegség kialakulásában biztosan szerepet játszanak környezeti és genetikai okok is.
A betegség első tünetei a 20-40. életév között jelennek meg. Ezek többnyire központi idegrendszeri eredetűek: látásromlás (látóideg-gyulladás), szédülés, zsibbadás, kettős-látás, izomgyengeség, kóros fáradékonyság, mozgáskoordinációs zavar, vizelettartási nehézség, szexuális diszfunkció, hangulati labilitás. Az általában néhány napig súlyosbodó tünet kezelés mellett vagy nélküle néhány hét alatt elmúlik. Hosszabb-rövidebb tünetmentes időszak után a korábbi tünet visszatérhet, vagy újabb jelenhet meg, mely azután szintén elmúlhat. A tünetmentes időszakok egyénenként különbözőek, tarthatnak pár hónapig vagy évig.

Mindenki másképp sm-es.

Az újabb és újabb visszaesések után általában ún. maradványtünetek keletkeznek. Ez a visszaesésesekkel és javulásokkal járó periódus néhány évig, sok betegnél akár 10-20 éven keresztül is eltarthat, majd az esetek 50-70 százalékánál visszaesés többé már nem jelentkezik. A beteg állapota lassan, de folyamatosan rosszabbodik. Ez a betegség ún. másodlagos progresszív fázisa. A betegek 10-20 százalékánál a SM tünetei kezdettől fogva folyamatosan súlyosbodnak, ez az ún. elsődleges krónikus progresszív kórlefolyás.

A SM a központi idegrendszert károsítja oly módon, hogy az idegeket borító velőshüvelyt (myelint) pusztítja. E burok pusztulásának következtében az érintett idegpályákban ingervezetési blokk (rövidzárlat) alakul ki. A tünetmentes időszakokban a myelin jól-rosszul gyógyul, de az idő előrehaladtával ez a folyamat egyre kevésbé tökéletes, ez áll a maradványtünetek hátterében. A velőshüvely, illetve az idegrost állományának pusztulása az idő múlásával egyre nagyobb mérvű, a regenerálódás elmarad, s ez okozza a betegség „továbbfejlődését”.
 
Bár a SM diagnózisa nem minden esetben jelenti azt, hogy a beteg rokkanttá válik, és a betegség a szellemi képességeket általában nem vagy alig károsítja, szomorú tény, hogy a betegek 10-20 százaléka (akiknek állapota kezdettől fogva fokozatosan romlik) néhány éven belül önmaga ellátására képtelenné és kerekesszékhez kötötté válik.
Ismeretlen eredetű betegség lévén eddig még nem sikerült olyan gyógymódot találni, melynek köszönhetően végleges és tökéletes gyógyulást lehetne elérni.

A betegeknek azonban van reményük: ma már rendelkezésre állnak olyan szerek, melyek az immunrendszer kedvező befolyásolása révén bizonyos kórformáknál lassítják a betegség előrehaladását, progresszióját. Ez a kezelés azonban nagyon költséges, s a szükséges támogatás elnyeréséért évről-évre meg kell küzdeni.
Nagyon fontos a szakszerű rehabilitáció, mely szintén lassítja a fizikális leépülést.

Az SM sem válogat. A betegek között nagyon sok az értelmiségi is. Az sem ritka, hogy valaki lefekszik este egészségesen, majd másnap SM-betegként ébred. Ma már olyan korszerű a diagnosztika, hogy hamar egyértelműen megállapítható a baj. Az idejében elkezdett megfelelő kezelés lassíthatja a rosszabbodást.


 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Szaunában pihentek a szülők, miközben gyermeküket újraélesztették a siklósi fürdőben

Sokk és döbbenet uralkodott el a siklósi fürdőben, amikor egy 6 éves kisfiút kellett újraéleszteni - szülei eközben éppen a szaunában tartózkodtak. A majdnem tragédiába torkolló eset a Siklósi Hírek beszámolója szerint komoly következményeket vonhat maga után.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Szakrendeléseket szüneteltetnek több vidéki kórházban

Több vidéki és fővárosi egészségügyi intézményben is szünetelnek bizonyos szakrendelések, amelyek különösen a nőket és családokat érintik. A változások hátterében humánerőforrás-hiány és szakmai feltételek hiánya áll.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja