SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ha énekelsz a babádnak, akkor okosabb lesz? Mit, mikor és mennyit?

Tóth Nikolett [cikkei] - 2020-12-17
Már a pocakodban is hallja a hangodat, amikor pedig megszületik, az ismerős hang jelenti számára a biztonságot. Ha énekelsz neki, fejlődik a memóriája, fantáziája, ritmusérzéke, mozgása, hallása, koncentrációja, sőt még az egyensúlyérzéke is. De mit, mikor és mennyit? És mit tegyen az az anyuka, aki nem tud énekelni?
Ha énekelsz a babádnak, akkor okosabb lesz? Mit, mikor és mennyit?

Mit fejleszt az ének?

Alig van olyan terület, amit nem fejleszt. Kutatások szerint azok a gyerekek, akiknek rendszeresen énekelnek, hamarabb tanulnak meg beszélni, sőt járni is. Tisztább lesz a kiejtésük és könnyebben tanulják majd meg az idegen nyelveket is. Zenés közegben fejlődik:

  • a mozgás
  • a beszéd
  • a hallás,
  • a memória,
  • a fantázia,
  • a ritmusérzék,
  • az egyensúlyérzék
  • és a koncentráció.

Az iskolában könnyebben tanulnak meg írni és olvasni, de a számolásban is ügyesebbek azok a gyerekek, akiknek sokat énekelnek. Ráadásul azok a babák, akikkel sok ölbéli játékot játszanak, jobban boldogulnak az életben:

  • könnyebb számukra a beilleszkedés az óvodába és iskolába
  • és nemcsak a gyerekekkel, de a felnőttekkel is könnyebben teremtenek kapcsolatot.

 

Mikortól énekeljünk?

Kodály Zoltán szerint már a baba születése előtt 9 hónappal érdemes elkezdeni. Vagyis minél korábban, annál jobb.

Mit énekeljünk?

Az első dalok lehetnek szinte beszédet utánzó, mindössze két hangból álló dallamok. Később egyre bonyolultabb hangkészletűeket is énekelhetünk. Először a magyar népdalokkal érdemes megismertetni és figyeljünk arra is, hogy elsősorban élőzenét hallgasson a gyermekünk, ne rádiót, vagy más felvételről lejátszott dalt.
 

Hogy tanítsam meg énekelni?

A gyerek utánzás útján tanul, ha sokat hallja, ő is megjegyzi és énekli majd. Mindössze annyi a dolgunk, hogy felkeltsük az érdeklődését a környezet hangjai iránt. Az énekléssel és az ölbéli játékokkal pedig elősegíthetjük az utánzási kedvét, így hamarosan ő is velünk együtt fog majd énekelni.
 

Mit tegyek, ha én nem tudok énekelni?

Mindenképp meg kell próbálni. Hiába gondolod úgy, hogy hamis vagy, hogy nincs hangod, hidd el, a kisbabád számára a Te hangod a legcsodálatosabb az egész világon. Próbáld meg egyszerű dalokkal kezdeni, amiket ismersz és sokat hallottál. Esetleg részt vehettek baba-mama zenés-mondókás foglalkozásokon, ilyenek online is elérhetőek. Ha pedig a dal végén azt hallod a totyogódtól, hogy még egyszer, az legyen a legnagyobb elismerés a számodra.

 
Képek forrása:
Polina Tankilevitch fotója a Pexels oldaláról
Andrea Piacquadio fotója a Pexels oldaláról
Josh Willink fotója a Pexels oldaláról

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Napjainkban számos sebészeti beavatkozás egynapos sebészeti ellátás keretén belül is elvégezhető. Ehhez hozzájárult a technikai fejlődés, a minimal invazív technika térhódítása. A korszerű eljárás számos előnnyel bír a nyitott műtéttípushoz képest.
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

- A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzések közé tartozik, amely évente 150 millió embert érint világszerte.1 - A nők 50-60 százaléka élete során legalább egyszer találkozik a betegséggel.2 - A húgyúti fertőzés egyben a cukorbetegség egyik leggyakoribb hosszú távú szövődménye, amely súlyosabb lefolyású és rosszabb kimenetelű a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek esetében.3 - A 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált emberek 9,4 százalékának volt már húgyúti fertőzése, míg a cukorbetegségben nem szenvedők esetében az előfordulási arány csak 5,7 százalék.4
Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Miközben az utóbbi körülbelül két évtizedben világszerte érzékelhető volt a cigarettázás visszaszorulása (2007-ben 23% volt a dohányzók aránya, míg 2021-re 17%-ra csökkent), az új típusú, füstmentesként aposztrofált hevített dohánytermékek és elektronikus cigaretták forgalma növekszik. Az elmúlt években sok dohányos szokott át ezekre a termékekre és egyre nagyobb számban az addig nem dohányzó fiatalok is beleesnek általuk a nikotinfüggőség csapdájába. Hogyan működnek ezek az új termékek, és mit tudunk jelenleg az egészségügyi hatásaikról? Tekinthetők-e kevésbé káros alternatívának, illetve a leszokás eszközének? Dr. Cselkó Zsuzsát, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Országos Dohányzás Leszokást Támogató Módszertani Központjának vezetőjét kérdeztük minderről.
Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
A szerkesztő ajánlja