SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Zsíros, fűszeres gyorskaják forgatagában - mit ehet a baba a strandon?

Tóth Nikolett [cikkei] - 2021-07-13
Hamburger, gyros, hot dog, sült krumpli, fagyi, lángos, hekk. Csupa olyan étel, ami tocsoghat az olajban, fűszeres lehet, allergiát okozhat, a melegben könnyen megromolhat és nem biztos, hogy egészséges. Dietetikus segít most eligazodni abban, hogy mit és mennyit ehet ezekből a baba a strandon, és mire érdemes odafigyelni, hogy ne gyomorrontás vagy súlyos allergiás reakció legyen a vége.
Zsíros, fűszeres gyorskaják forgatagában - mit ehet a baba a strandon?

Ne zárj el tőle mindent!

Ha már strandra mentek, és a baba körül mindenki az ott kapható ételeket eszi, akkor nyugodtan engedd a picinek, hogy ő is kísérletezzen, megkóstoljon ezt-azt. Persze nem mindegy, hogy mit és mennyit. Ahogy az sem, hogy hol tartunk a hozzátáplálásban.

Szabó Lucia dietetikus szerint ha a zöldség és gyümölcspürék bevezetésénél tartunk, akkor nem igazán találunk megfelelő ételt gyermekünk számára.

”Ha viszont már darabos ételt is nagy biztonsággal fogyaszt otthon a baba, egy-egy kiflicsücsökkel, vagy a hamburger zsemle egy natúr darabkájával próbálkozhatunk.”


Robin Stickel fotója a Pexels oldaláról
 

Mit ehet a baba a strandon kapható ételekből?

A szakértő hangsúlyozza, hogy sajnos a számunkra ízes, finomnak vélt fogások nem lesznek ugyanolyan jók a baba számára. Felnőtt étkezésnél más a helyzet, mértékkel, alkalomadtán lehet bő olajban sült, fűszeres, sós ételeket fogyasztani, mellette pedig érdemes az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozási javaslatokat betartani.

”Egy baba emésztőrendszerét jobban megterheli a fűszeres, zsíros étel, arról nem is beszélve, hogy számukra a sózás, édesítés sem javasolt. Babánknak még nincs igénye ezekre az ízekre, így érdemes minél tovább kihúzni a só és cukor hozzáadását.”

Olyan ételt érdemes választani, amit már ismer és nem túl fűszeres vagy zsíros. Sajnos kevés ilyen van. Vegyük sorra!


mododeolhar
 fotója a Pexels oldaláról

Hekk

Ha nem csípős a bundája, nyugodtan adhatsz neki belőle, szerencsére jól szálkázható, de nem árt az óvatosság!

Gyros

Nagyon csípős lehet, ezért érdemes előtte megkóstolni. Ha eszik már darabosat és húst is, akkor megkóstolhatja, de ne ez legyen a fő étkezése.

Sült krumpli

sült krumpliGustav Lundborg fotója a Pexels oldalán

Próbáljunk olyan büfét keresni, ahol minőségi fogásokat árulnak, a krumpli egyébként tele van tápanyaggal, így nyugodtan adható, de érdemes odafigyelni arra, hogy mennyire olajos.

Lángos

Nagyon zsíros, nehéz étel. Megkóstolhatja, de ne egyen belőle sokat és semmiképp ne kérjünk rá se sót, se fokhagymát.

Hamburger

Szintén nem babának való étel. A zsemléjéből adhatunk neki pár falatot.

Fagyi

Életkortól függ. 1-1,5 éves babák elnyammoghatnak egy fél tölcsért, kevés fagyival megkenve (a szülők fagyijából); 3-4 éves kisgyermekek akár 1 gombócot is elfogyaszthatnak. Ha nagyon ízlik neki, adhatunk valamivel többet, mint gondoltunk, úgysem mindennapos a fagyizás; illetve ha az egész család fagylaltozik, nem marad ki az élményből sem.


Új ételt ne a strandon vezessünk be!

Az új ételeket érdemes otthon, nyugodt környezetben bevezetni, ne nyaralás vagy ünnep alkalmával próbálkozzunk vele.


Így kerüld el, hogy hasfájás legyen a vége

A zsíros, nehéz ételektől hasfájás, hasmenés is jelentkezhet babáknál.

”Nyers, vagy melegre érzékeny, könnyen romló ételt ne adjunk babánknak! Tojást jól átsütve, húsokat is átsütve, minél frissebben tálaljunk. A Penésszel érlelt dolgokat (szalámi, egyes sajtok) kerüljük!” – mondja Szabó Lucia dietetikus.

Amiket tehát mindenképp érdemes elkerülni:

  • majonézes ételek
  • nyers tojást tartalmazó ételek, öntetek
  • nehéz, zsíros ételek
  • könnyen romló felvágottak
  • tejes ételek


Figyeljünk az allergénekre!

Ne a strandon vezessünk be olyan ételt, ami allergiát okozhat!

”Tejfehérje allergiás babáknál a pékáruban, felvágottakban, szószokban megbúvó tejtermék okozhat gondot. Fontos megjegyezni az allergénekkel kapcsolatban, hogy ha mégis úgy jön ki a lépés, hogy a strandon kerül bevezetésre egy allergizáló étel, például tojás (főtt tojás formájában), ne akarjuk azzal jóllakatni a babát, hanem csak minimális mennyiséget kínáljunk neki (pl. 1 mokkáskanál)”.


Így csomagolj!

Ha nem adunk a babának strandon kapható ételt, vagy csak kóstoltatás szinten, akkor a következőkre érdemes odafigyelni a csomagolással kapcsolatban a dietetikus szerint:

”A hozzátáplálásnak megfelelően vihetünk babakekszet, anyatejjel kevert gyümölcs- és/vagy zöldségpürét, apró darabokra vágott zöldségeket, gyümölcsöket, sült húst, vagy akár készételt is. A romlandó dolgokat hűtőtáskában érdemes tárolni. Esetleg a saját, otthon használt étkészletét, előkéjét is eltehetjük, hogy minél kevésbé térjen el a strandon elköltött étkezés az otthonitól.”

Indexkép: Depositphotos

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
A szerkesztő ajánlja