SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakbarbár!
Köszönöm válaszát a 117003 számú kérdésre.
Akkor tulajdonképpen - ha jól értem a szakértő válaszát - nem is kell megszüntetni az őstermelői státuszt, mert a vállalkozói tevékenység után a munkaviszonyban lesz biztosított, illetve ugyanezen gondolatmenet alapján a bérbeadás sem akadálya a CSED-nek. Ha az ügyvédkedést 2018. február 16. napjával fejezi be a kismama, és mi február 19. napjával munkaviszonyba felvesszük az megfelelő lehet így? A CSEDet pedig 30 nap munkaviszony után igényeljem mondjuk március 22, vagy igényelheti március 5-től is? Elnézést a sok kérdésért! Köszönettel: Klári

Mind a kettőt jól érted. Praktikusabb nem hagyni szünetet a két jogviszony között, hogy egy kieső hétvége miatt ne kelljen 2 napra őstermelőként a járulékfizetéssel vacakolni. 2 hétnél azért egy kicsit tovább tartson már az a munkaviszony...

Szakbarbár
2017-12-08 00:19:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
Munkahelyem megszűnt, így most állást keresek. Közben pedig lombikkezelés előtt állunk. (A kezelés valószínű júniusra esik) Több olyan lehetőséget is találtam, ahol határozott idejű szerződéssel keresnek kollégát kb. 1 évre. Úgy tudom, hogy ez ilyen esetben előnytelen, mert ha a szülés előtt lejár a szerződésem, akkor nem kaphatok meg olyan juttatásokat, amit a határozatlan munkaviszonyban megkaphatok. Így van ez? Mi történik, ha a határozott szerződés ideje alatt leszek terhes és a szüléskor már nincs munkaviszonyom? Tényleg nem éri meg ilyenkor elvállalni a határozott idejű állást? (Mindig is munkaviszonyom volt, előző helyemen is több, mint 10 évet töltöttem el.)
Köszönöm szépen a segítségét!
Csilla
A határozott idejű szerződés mindentől, így terhességtől, keresőképtelenségtől függetlenül megszűnik akkor, amikor eljön a vége. A csed, gyed egyik jogosultsági feltétele a szülés előtti 2 évben legalább 365 nap előzetes biztosítás, ennek egy részét vagy egészét adhatja egy határozott idejű szerződés is, úgyhogy önmagában amiatt, hogy a másik jogosultsági feltételt - aktuálisan fennálló biztosítás - nem teljesíted vele, még érdemes határozott időre is elhelyezkedni. Ha nem teszed, akkor végképp megszabadítod magadat a csedtől és a gyedtől, mert előzetes biztosítást sokkal nehezebb összehozni, mint az aktuálisat. Visszamenőleg nem tudsz variálni, de a jövőben ott vannak az ismerősök, akik alkalmazhatnak, vagy lehetsz egyéni vállalkozó...

Szakbarbár
2017-12-08 00:14:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő! 2016.06.01.- én közalkalmazotti jogviszonnyal új munkahelyet létesítettem. 2017.03.22.-én veszélyeztetett terhesként tp.- re kerültem. Időközben megszületett a gyermekem 08 hónapban. A határozott idejű szerződésem 2018.01.01.- én lejár. Kérdésem: a közalkalmazottaknak járó plusz juttatás megillet e? Valamint a bent lévő szabadságom kifizetését mikortól kérhetem? Köszönöm előre is válaszát!
A szabadságot a munkaviszony megszűnésekor pénzben meg kell váltani. A közalkalmazottaknak járó plusz juttatásról nem tudom, hogy micsoda, soha nem dolgoztam a közszférában.

Szakbarbár
2017-12-08 00:09:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!
Köszönöm a 12.01-én kérdésemre érkezett válaszát.
Ehhez kapcsolódóan lenne még kérdésem. Az előző gyermekkel még a korábbi munkáltatótól mentem szülni. Az a jogviszony 2017. márciusban megszűnt, a GYED alatt. A mostani munkaviszonyom 2017. áprilistól áll fenn. Tehát ez az egy élő munkaviszonyom van. Ebben az esetben is igaz, hogy ha ketteske a GYES utáni 1 évben születik és itt még nincs meg az elmúlt 2 évben a kötelező 365 napom bedolgozva, akkor az előző GYED lesz, amit kapok ketteske után is? Jogosult vagyok egyszerre táppénzt és GYES-t is kapni?
Köszönöm szépen előre is a segítségét!
Üdvözlettel,
Bori
Ha most másik helyen dolgozol, akkor nincs kedvezményszabály, akkor csak az itt elért jövedelemből számolódnak az ellátások.
Jár együtt a gyes melletti munkából kapott táppénz és a gyes.

Szakbarbár
2017-12-04 15:43:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Ismerősöm 2018. március 30-ára várja első babáját. Katás egyéni vállalkozó (ügyvéd) jelenleg, 75 ezer forintot fizet. E mellett őstermelő, és van magánszemélyként egy kiadott lakása is.
Egyéni vállalkozását be szeretné fejezni. Valamint az édesapja cégéhez fel tudnánk venni munkaviszonyba egy rövid időre.
Jól gondolkodunk-e? Ha 2018 év elején, januárban visszaadjuk az őstermelői betétlapját, és bejelentjük, hogy őstermelését befejezi (ne legyen őstemelőként biztosított az egyéni vállalkozás befejezése után) Majd ő február 16-a körül megszünteti az egyéni vállalkozását, és mi kb. február 23-án felvesszük az édesapja Kft-jéhez (276 ezer Ft/hó bruttó bérrel). Valamint a március 30-ra várható babára tekintettel március 5 körül megigényeljük a CSED-et. (A GYED-et nem ő fogja kérni, hanem a férje, a magasabb GYED alapja miatt, az anyuka fizeti maga után az egészségügyi szolgáltatási járulékot). Anyuka újra kiválthatja az őstermelői igazolványt a gyermek születése után?
Megfelelő ez így? Esetleg mit kellene másképp csinálni?
Előre is köszönettel:Klári
Ha folyamatosan van valamilyen másik jogviszonya, akkor az őstermelő státusz nem kavar be, mert ott úgysem biztosított. Csed, gyed alapja csak az aktuális jogviszonyban elért jövedelem. Ha év végével befejezi a vállalkozást, január 1-től legalább 30 napra van egy - gyed végének évére várt - minimálbér kétszeresét elérő bére, akkor 2 évig ezután, de legfeljebb a minimálbér kétszerese után kapja az ellátásokat.Őstermelőként dolgozhat a gyed mellett. Ez így valamivel optmálisabb, mint amit terveztél, az sem rossz, de ez még jobb.

Szakbarbár
2017-12-04 15:40:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

Kislányom 2016.07.29-én született, jelenleg gyed-en vagyok itthon vele. Második gyermekünkkel vagyok veszélyeztetett várandós (18.hetes), így azt a tanácsot kaptam érdemes táppénzre menni 9-es kóddal, így a gyed-et és a táppénzt egyszerre kaphatom. Mivel sokat kellene pihennem, úgy döntöttünk, hogy családi napközibe járatjuk fél napra kislányunkat, de így le kell mondanom a gyedről. Arra gondoltuk Apuka igényelhetné meg a gyed-et helyettem, így nem esnénk el ettől az összegtől sem. Eddig helyes az elgondolásunk?
Elkezdtük intézni a papírokat, viszont a gyed lemondási kérelemben az alábbi tájékoztatást olvasom:
-amennyiben a szünetelés ideje a 30 napot meghaladja, a folyamatos biztosítási időm
megszakad;
-köteles vagyok a szünetelés idejére megfizetni a Nemzeti Adó- és Vámhivatal felé az
egészségügyi szolgáltatási járulékot;
-keresőképtelenségem esetén a szünetelés ideje alatt táppénzre nem válhatok
jogosulttá;

Ez azt jelenti, hogy nem lesz biztosítási időm és táppénzre sem leszek jogosult, azaz semmit nem kapok? valamint kedvezőtlenül érinti a következő baba általi csed és gyed összegét?

A második baba születésével lesz bármilyen hátrányunk, hogy Apuka igényelte egy darabig a gyed-et?

Nagyon szépen köszönöm válaszát!

A szünetelő biztosítás szankciói nem vonatkoznak Rád, ha táppénzen vagy, mert akkor nem szünetel a biztosításod. Amiket olvastál, az arra vonatkozik, aki apa magasabb gyede miatt lemond a sajátjáról és otthon van gyermek gondozásához kért fizetés nélküli szabadságon. Te keresőképtelenség miatt vagy otthon és táppénzt kapsz. Semmilyen hátrány nem ér amiatt, hogy apuka kapja a gyedet. A táppénz miatt sem, mert az nem számít bele az ellátások alapjába.

Szakbarbár
2017-12-01 22:11:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
Párommal gondolkozunk azon, hogy szeretnénk egy harmadik gyermeket is, de szeretnénk jó előre megtervezni az anyagiakat. Nem tudjuk (nem értjük), hogy hogyan járnánk jobban anyagilag.
Kérdéseim, hogy:
1. Érdemes most is még gyed ideje alatt szülni?
2. Vagy menjek vissza legalább formálisan, a felhalmozott szabadságok erejéig dolgozni? (Ez addigra már több mint 100 nap lesz.)
3. Esetleg ténylegesen töltsek el pár hónapot munkavégzéssel?
Két darab közalkalmazotti munkaviszonyom van, egy teljes és egy fél állás – bruttó 274.750 Ft (ez 2017 szeptember 1. óta, mikor szülni mentem 254.900 Ft volt) és 118.491 Ft jövedelemmel. Mindkettő régóta fennáll.
Első gyermekem 2015. 11.12-én született, második 2017. 07. 23-án (Gyed alatt).
A képet árnyalja, hogy a félállásommal szeretnék korrekt lenni, nem szeretnék a terhükre lenni anyagilag, mert ők is azok voltak és még most is azok (ezért nem venném sértésnek se, ha nem akarnának foglalkoztatni ilyen átmeneti időszakra), bár azt gondolom, hogy velük meg is tudnék állapodni.
Válaszait, tanácsát előre is nagyon köszönöm!
Mind a két jogviszonyból igényelt ellátásra igaz, hogy ha ketteske a gyes alatt vagy után 1 évvel születik, akkor a csedet, gyedet kiszámítják az általános szabályok szerint, ezt összehasonlítják az előző csed alapjával és a kettő közül a magasabb átlag után fogmák megállapítani.

Az általános szabályok szerinti minimálbér kétszerese alatti bérrel - jövőre a Tied a főállásban is kevesebb lesz - azt jelenti, hogy az aktuális szerződés szerinti bér az ellátások alapja. A vége az, hogy vagy ugyanannyit kapsz, mint korábban, vagy többet, olyan eset nincs, aminél kevesebbet kapnál.

A részmunkaidős helynek akkor okozol költséget, ha táppénzre mész, illetve akkor, ha majd ketteske után megszűnik a munkaviszonyod, mert még egy gyermekkel több lesz a szabadságmegváltás. Ha korrekt akarsz lenni, akkor közös megegyezésnél legalább felmondási idő és végkielégítés nem merül fel. A többi mindenképpen.

Szakbarbár
2017-12-01 21:15:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!
Az alábbi helyzettel kapcsolatban kérem a segítségét:
Az első gyermekem 2015.08.05-én született, az utána járó CSED és GYED alapja az akkori szerződés szerinti bérem volt, bruttó 122.000 Ft. Jelenleg GYES mellett dolgozom egy másik munkáltatónál április eleje óta. Tervezzük a kistesót, viszont nem tudok eligazodni, hogy ha nem lesz meg az egy év munkaviszonyom bedolgozva, mielőtt esetleg táppénzre kerülök, akkor mi alapján számolják a CSED-et és a GYED-et ha a gyermek a GYES lejárta után születik?
Tavaly volt még pár napom alkalmi munkavállalói bejelentéssel egy másik vállalkozónál. Azok a napok is számítanak az egy év ledolgozott időbe?
A jelenlegi bérem magasabb, mint az első gyerkőc születésénél, jól tudom, hogy csak akkor lesz ez az alapja az ellátásoknak, ha itt meglesz az egy évem? Illetve az is kérdés, hogy a részmunkaidő hogyan számolódik a ledolgozott időbe? Ugyanis itt részmunkaidőben kezdtem, utána lettem teljes munkaidős.
A segítségét előre is hálásan köszönöm!
Üdvözlettel,
Bori
Ha jól értem, akkor ahonnan eljöttél babázni, onnan fizetés nélküli szabadságon vagy és közben elkezdtél máshol dolgozni. A főállásodban feltételezem, hogy a mindenkor aktuális garantált bérminimum a béred. Ha így van, akkor az innen kapott csednek és gyednek ez lesz az alapja. Ha a másik munkaviszony is fennáll a csed kezdetén, akkor ebből a jogviszonyból is jogosult leszel csedre és - a maximumig kiegészítve - gyedre. A táppénz egyik helyen sem befolyásol semmit, mert ez nem alapja az ellátásoknak. Az első helyen a szerződés szerinti bér, a másikon a bérezett napokból számolt átlag az ellátás alapja. Ha a számítási időszakban volt rész-
és teljes munkaidős bér is, akkor ezek együttes átlagából. Az egyszerűsített foglalkoztatásból származó jövedelem két okbl sem érdekes, egyrészt nem fennálló jogviszonyból származik, másrészt azt nem volt járulékköteles jövedelem.

Szakbarbár
2017-12-01 21:04:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Jelenleg második gyermekemmel vagyok várandós. A munkáltatómat nem érem el telefonon, a levelemre pedig még nem válaszoltak, ezért szeretnék Öntől segítséget kérni.

2015. július 20-án született első kislányom. 2017. július 20-ig GYED-re voltam jogosult, azóta GYES-t kapok.
Második kislányunkat 2017. 12. 14-re várjuk. Nem egyértelmű számomra, hogy ismét igényelhetem-e a CSED-et, GYED-et, vagy ha GYES alatt születik a pici, akkor vele már csak GYES-re lehetek jogosult?

Válaszát előre is köszönöm!
Szép napot kívánok!

Niki
Ha a munkaviszonyod fennáll és sikerül kitaposnod egy foglalkoztatói igazolás nevű nyomtatványt a munkáltatóból, akkor jogosult leszel egyeskével csedre és gyedre, a cseddel párhuzamosan pedig egyeskével gyesre.

Szakbarbár
2017-12-01 20:59:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
Olyan ügyben kérném a segítségét, hogy 2018 nyarára várjuk első babánkat a párommal. A munkaviszonyom, ami fennáll 2013 óta, a jövő év elején meg fog szűnni a munkáltató megszűnése miatt. Az lenne a kérdésem, hogy jogosult legyek csed-re, gyed-re, mennyi időre kell legalább elhelyezkednem? És akkor mi számít bele majd ezek alapjába?

E!őre is köszönetttel
Nagyon ritkán tervezhető, hogy mikor szűnik meg egy cég és még ritkábban tartható a terv. Ha nem végelszámolásról, hanem felszámolásról van szó, akkor az évekig is eltart. Ha legalább a csed - amit a szülés várható ideje előtti 28. naptól már igényelheted - 1. napján még él a munkaviszony, akkor utána ha megszűnik, akkor is ugyanannyi időre és ugyanolyan összegben kapod a csedet és a gyedet, minta nem szűnt volna meg.
Védett vagy, felmondani nem tudnak, közös megegyezni nem kell, várd meg, hogy meddig húzza a cég. Ha mégis megszűnne a munkaviszonyod, akkor elég, ha egy rövid időre lesz egy másik, ami a csed kezdetekor még fennáll. Csak az aktuális jogviszonyban elért jövedelem az ellátások alapja, tehát ha új munkaviszonyod lesz, akkor az ottani bér, de - mivel rövid az időszak - legfeljebb a minimálbér kétszerese az ellátások alapja.

Szakbarbár
2017-11-28 23:53:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
2015.01.02.-en született a második babám,2018 január 2.-an jár le az utána járó Gyes és úgy alakult, h jön a 3. baba. Ma beszéltem a Hr-el, ugyanis szeretném ugyanugy intézni, ahogy ketteskével: januar 2.-an kiveszem a maradék szabadságom,(kb 15 nap), aztan tàppénzre mennék, veszélyeztetett terhesként. A Hr egyelőre elhajtott, létszámstopra hivatkozva... Nem igazán értem, mennyiben érint ez engem? Megtehetik azt, h nem vesznek vissza igy, h babát várok?
Előre is köszönöm a választ!
A cég egyéni szociális problémája, hogy létszámtop van. A felgyülemlett szabadságodat ki kell adni és kész. Utána foglalkoztatnia kellene, de ha keresőképtelen vagy, akkor nem tud. Ahol van külön HR osztály, ott általában sokan dolgoznak, ahol sokan dolgoznak, ott pedig biztos akad értelmes ember is - bérszámfejtő, tb ügyintéző jobban tudja a munkajogi szabályokat, inkább keresd ezt a kollégát.

Szakbarbár
2017-11-28 23:48:28
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

11.22-én feltett 116804 sz. kérdésemre nagyon köszönöm válaszát.
Ehhez kapcsolódóan szeretném még tanácsát kérni. Ha az ügyvédnő aktíválja magát az ügyvédi kamaránál (tehát lesz újra biztosítási jogviszonya egyéni vállalkozóként 2018.01.01-től), akkor GYED, majd GYES mellett lesz újra biztosítási jogviszonya. A GYED és GYES mellett meg kell fizetni a kötelező garantált bérminimum utáni járulékokat akkor is, ha nem dolgozik, nem számláz?
Mivel a GYES lejártát követően szeretne szülni, nála nem jön be a kedvezményszabály a 2. gyermek esetében, vagyis a GYES lejártát követő egy év múlva szül, akkor legalább az első gyermek utáni CSED és GYED összeget megkapja? Vagy mivel szüneteltette a biztosítást, rá ez nem vonatkozik?

Ön tanácsolta, hogy leg. min. 30 napi jövedelme legyen 2018.01.01. után akkor mi lesz a CSED és GYED alapja?

Köszönettel:

Ha nem dolgozik, akkor nem kell járulékot fizetni. A bevallásban jelölni kell a kieső idő jellegét, vagyis, hogy miért nem fizet, mert milyen ellátáson van otthon. Szünetelőre is vonatkozik a kedvezményszabály, de csak akkor, ha jogosult az ellátásra - nagy lyukkal a biztosításban ez nem feltétlen van így... 0 bérezett nappal az általános szabályok alapján a minimálbér 150%-a az ellátások alapja, a kedvezményszabály csak akkor jön be, ha az egyeske utáni csed alapja ennél több volt.

Szakbarbár
2017-11-28 23:45:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt „Szakbarbár”!

Véleményed szeretnénk kérni esetünkkel kapcsolatban!
Az eddig feltett kérdéseket átnéztem, de nem találtam megfelelőt problémámra.
Röviden az előzményekből:
2011. 02. hó óta folyamatosan egy helyen van munkaviszonyom!
2015. 11. hóban szültem gyermekem, vele azóta GYED-en vagyok.
2017.09.01.–től a GYED igénybe vétele mellett jelentkeztem munkaadómnál munkavégzésre. Ezt elfogadták, megkezdtem a felgyűlt szabadságom kivételét.
2017.10.25.-től születendő gyermekemmel 9. táppénz kóddal táppénzre kerültem.
Mindez idáig nem is problémás!
Kb. 2 hete beadtam a GYES igénybevétele iránti kérelmem a MÁK-hoz, de a fenti esetet elmondva, már a kérelmet sem akarták átvenni, arra hivatkozva, hogy úgyis elfogják azt utasítani, mert táppénzen nem lehetek azon a napon, amelyik naptól kérem a GYES folyósítását!
Rábeszéltek, hogy a kérelemben megjelölt, a GYES első folyósítási napján mindenképpen legyek keresőképes állományban, majd másnaptól lehetek ismét táppénzen, és megkaphatom a GYES-t!
Ennek nem értettem a miértjét, de munkáltatómmal és kezelő orvosommal egyeztetve kiderült, hogy nem fog menni a dolog!
Visszavittem kérelmem és kértem, fogadják azt el, de mivel itt már nem jelöltem meg a táppénz-re vonatkozó részt, nem akarták azt ismételten átvenni! Majd heves érvelések után annyiban maradtunk, hogy jelen esetemet kézzel ráírva a „Kérelem” üres részére, elfogadják azt és értesítenek a döntésről!
Most úgy érzem e tortúra csak a megnyugtatás végett lett eljátszva!
Még a válasz megérkezése előtt szeretném megtudni Tőled, jogosan utasíthatják-e el kérelmem?
Arra is kíváncsi lennék, hogy kivitelezhető-e jogosan az Ő álláspontjuk szerinti táppénz 1 napra történő megszakítása?
Válaszod szívesen fogadom, legyen az akár ellentétes is jelen helyzetemmel!
Köszönettel: Edit
Nem csak Veled vacakolnak, tudok róla, hogy az éppen aktuális nevű, gyest megállapító hivatalnak problémája van azzal, ha egyszerre vagy gyesen és táppénzen. Amióta nincsenek családtámogatási kifizetőhelyek, azóta a családtámogatási ellátásokkal nem vagyok annyira képben. Ezért ahelyett, hogy a téma jogi hátterét boncolgatnánk, ami egyébként ez:

Cstv. 27. § (1) Nem jár gyermekgondozási támogatás annak a személynek, aki
a) az Szt. 4. §-a (1) bekezdésének i) pontjában megjelölt rendszeres pénzellátás valamelyikében részesül, ide nem értve
aa) a gyermekgondozási támogatást, valamint a gyermekgondozási támogatás folyósítása mellett végzett kereső tevékenység után járó táppénzt, ...

inkább azt javasolnám, hogy egyszerűen csak igényelje meg apuka a gyest. A csed és a gyes viszont csak úgy jár együtt, ha a csed első napjától visszaveszed a gyest, mert több ellátás csak úgy jár, ha egy szülő veszi igénybe mindegyiket.

Szakbarbár
2017-11-27 08:01:45
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!
2016.02.22-én született gyermekemmel jelenleg GYED-en vagyok, és terveztem lassan visszatérni dolgozni, ámde a sors úgy hozta, hogy 2018. 07.27-re a következő babánkat várom.
Kérdésem, hogyha mégsem sikerülne visszamennem dolgozni, akkor milyen összegű CSED-re és GYED-re számíthatok a második gyerek után?
A szülés előtt bruttó 630.000, jelenleg pedig bruttó 670.000 forint a besorolásik bérem (bár utóbbi egyelőre csak papíron létezik, mert GYED alatt emelték).
Az első gyermek előtt február közepéig dolgoztam.
Ha táppénzre mennék, az változtatna? az hogyan számítódik?

Nagyon köszönöm előre is a válaszát
Ha a gyed vagy gyes végét követő 1 éven belül szülsz újra ugyanabból a jogviszonyból és az előző csed alapja magasabb volt az általános szabályok szerint számolt új csed alapnál - ami legalább 120 bérezett nap hiányában ennél jóval magasabb bérből is csak legfeljebb a minimálbér kétszerese - , akkor újra az előző csed alapja jön vissza, vagyis ugyanannyi lesz a ketteske utáni csed, mint az egyeske utáni. Gyednél is ez van, de az így is, úgy is maximális, tehát annál tulajdonképpen mindegy, hogy van-e ez a kedvezményszabály.
A táppénz nem befolyásol semmit. A táppézed maximális lenne, naponta a minmálbér kétszeresének a 30-ada. A héten valakinek részletesen írtam arról, hogy miért javasolt táppénz előtt legalább 1 nap szabadságot kivenni, keresd meg, mert Neked is érdekes.

Szakbarbár
2017-11-23 18:28:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Egy ismerősömnek 2016.05.07-én született meg első gyermeke. 2016.05.01-től kérte a CSED-et a szülés várható időpontja alapján, jelenleg GYED-en van. Ügyvéd (egyéni vállalkozó tbj. szerint), ezért 2016.05.08-tól szünetelteti az ügyvédi tevékenységét, ezáltal a biztosítási jogviszonya is szünetel. (Ezt azért kellett megtenni, hogy a kamarai tagdíjat, biztosítást ne kelljen fizetni.) A GYED-et így passzív jogon kapja.
Párjával 2019. májusára tervezik második gyermeküket. Vissza kell jelentkeznie a Kamarába, hogy legyen biztosítási jogviszonya? Egyáltalán mikortól kellene visszajelentkezni (mikortól kell biztosítási jogviszonynak lennie), hogy jogosult legyen a második gyermek után CSED-re, GYED-re? Milyen jövedelem lenne ez alapján a CSED, GYED alapja, ha a szülésig nem dolgozik. Táppénzre hogy lenne jogosult, mivel az első gyermeknél is veszélyeztetett terhes volt?
A második gyermek esetén jogosult lenne ugyanolyan összegű CSED-re, GYED-re mint az első után, annak ellenére, hogy szünetelt a biztosítása? Vagy kell-e neki valamekkora összegű jövedelem után járulékot fizetni és mikortól, hogy jogosult legyen a két ellátásra?
Elnézést kérek a sok kérdés miatt, de nagyon sokrétű az eset.
Köszönettel:
Ha szünetelteti a vállalkozást, akkor nem ketyeg az előzetes biztosítása, amiből ketteske születési előtt 365 napnak kell lennie. A megspórolt tagdíj töredéke annak a 2 évnyi csednek és gyednek, amit így elbukhat, úgyhogy át kéne ezt gondolni. Aktiválnia kéne magát és csak utána legkorábban 1 év múlva szüljön - ha hamarabb sikerülne, akkor nincs csed és gyed, csak gyes. Táppénz a folyamatos biztosítással megegyező időre jár, mértéke 2 évnél rövidebb folyamatos biztosítás esetén csak 50%, alapja 180 nap biztosítás hiányában csak a minimálbér, úgyhogy a táppénzzel is sokat fog bukni. Minél hamarabb lesz újra aktív, annál kevesebbet. Ha katás, akkor az ellátások alapja jövőre is csak kilencvenpárezer. Ha nem katás - ne legyen, tud róla nyilatkozni, hogy kijön a kata alól - , akkor legalább 30 napra legyen járulékalapja, napi átlagban 11.000 Ft-ot javasolok vállalkozói kivétként.

Szakbarbár
2017-11-22 18:49:02
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!

Megigényeltem a CSED-et 28 nappal a szülés várható időpontja előtt. A munkáltatóm jelezte, hogy ha megszültem, akkor a kórházban töltött napokról kiadott igazolást, majd vigyem be, mert azokra a napokra nem CSED fog járni, hanem táppénz...és majd utána újra kell igényelni a CSED-et. Valóban így van ez, vagy semmi teendőm nem lesz a kórházi napok miatt?

Válaszát előre is köszönöm!

Legyen szép napja!
Te döntöd el, hogy mikortól veszed igénybe a szülési szabadságot. Ha a várható időt megelőző 28. naptól, akkor onnantól már cseden vagy - a szülési szabadság idejére kapod a csedet. Szülési szabadság alatt a keresőképtelenség és az arra járó táppénz nem értelmezhető, már csak azért sem, mert egyszerre két ellátás nem jár, választasz, hogy melyiket veszed igénybe, a Te választásod pedig a csed volt. A kórházi igazolás, ami nem azonos a zárójelentéssel, mert ez csak a bentfekvés időtartamáról szól, a csedigény melléklete, tehát ezért kell, nem azért, mert táppénzt kapnál ezekre a napokra.

Szakbarbár
2017-11-22 17:20:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm!

Jelenleg Gyeden vagyok a kisfiammal 2018.03.23-ig, ès terhes vagyok a második gyermekünkkel,aki előreláthatólag júliusban fog megszületni.

A jelenlegi GYED lejártát követően kaphatok táppènzt a várandósságomra vonatkozóan?

A táppènzzel egyidejűleg kaphatok GYES-t a nagyobbik gyermekem után?

A táppènz összege befolyásolja a második gyermekem után igènyelhető CSED ès GYED összegèt, vagy ugyanazt az összeget megkapom mint az első gyermekem után? (munkahelyem nem változott)

Olyat lehet, hogy a jelenlegi GYED megszünêse után kiveszem a felhalmozott szabadságot? Hogy járnèk jobban, ha kiveszem a szabikat vagy ha táppènzre megyek? A munkáltató kirúghat ezen idők alatt(szabi, táppènz, csed, gyed, gyes), valamint terhesen?

Válaszàt köszönöm!
Gyed és táppénz, vagy gyes és táppénz a gyakorlatban együtt akkor jár, ha legalább 1 napot dolgoztál=szabadságon voltál táppénz előtt. Vannak megyék és kifizetőhelyek, akik úgy alkalmazzák a jogszabályt, hogy enélkül is megállapítják a táppénzt a gyed, gyes mellé, de nem mindenki ilyet, ezért ha biztosra akarsz menni, legyél legalább 1 napot szabadságon.
Egyik ellátás nem alapja a másiknak, ellátás pedig csak járulékköteles jövedelemből számolódik, úgyhogy legalább két oka van annak, amiért a táppénz nem befolyásol semmit.
A terhesség felmondási tilalom.
Az, hogy hogyan járnál jobban, 1 nap vagy sok nap szabadsággal, függ attól, hogy mennyi most a béred, illetve, mennyi volt az előző csed alapja. Az biztos, hogy csak ugyanolyan és jobb helyzet van, tehát a következő csed és gyed alapja vagy ugyanannyi lesz, mint az előző csedé volt, vagy több.

Szakbarbár
2017-11-21 16:33:34
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!
Az alábbiakban szeretnék segítséget kéni.
Kislányom 2018.02.23-án lesz 3 éves, ez idáig kapom utána a Gyest. Kiderült, hogy 2018.06. hóban várható második gyermekem születése.
2013.04.22-től köztiszviselőként dolgozom, munkabérem br. 437.900 Ft volt.
Kérdésem az lenne, hogy mik a lehetőségeim, anyagilag hogyan járnék a legjobban? Visszamenni dolgozni nem tudok.
Köszönöm válaszát!
Röviden azt lehet mondani, hogy bármit csinálsz is, kevesebbet semmiképpen nem kapsz, mint egyeskével. A következő csed és gyed alapja az általános szabályok szerint számolt - ez attól függ, hogy mit csinálsz a gyes vége után - , illetve az előző csed alapja közül a magasabb lesz. Ha legalább 180 bérezett napból volt megállapítva annó a cseded, akkor a következő csed is korlátlan lesz. A gyednél minden mindegy, az így is, úgy is maximális.
Ha még idén táppénzre mennél, akkor a táppénzed lényegesen több lenne, mintha csak jövőre kezdődik.

Szakbarbár
2017-11-20 15:08:18
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!
Jelenleg gyesen vagyok a kisfiammal aki januárban lesz 3 éves, fizetés nélküli szabadságon vagyok a munkaviszonyom 2013.04.01-én kezdődött, a munkabér végig 2015.01.19-ig bruttó 300ezer Ft volt. Most derült ki hogy útban van a második baba, várhatóan 2018.06. hóban születik. Visszameni nem tudok dolgozni. Hogy járok jobban, ha lejár a gyes egyből táppénz vagy vegyem ki a szabikat kb 25 nap és utána táppénz, ilyenkor mi a táppénz alapja? illetve ilyen esetben táppénz után miből számolják a TGYÁSt és a GYEDET? Nagyon szépen köszönöm előre is válaszát!
Nincs különbség a következő csed és gyed összeg között a két esetben. Ha nincs legalább 30 bérezett naptári napod, akkor az aktuális szerződés szerinti bér, ha van legalább ennyi napi béred, akkor az ebből számított átlag az, amit összehasonlítanak az előző csed alapjával és a kettő közül a magasabb lesz az új csed és gyed alapja.

Szakbarbár
2017-09-27 23:32:10
Olvasói értékelés: 5/4
Kedves Szakértő!
2016.07.01-től munkaviszonyban állok egy kft-nél. Eljöttem veszélyeztetett terhesség miatt Tp-re 2017.03.20-án. Közben a Kft-nél tulajdonos és ügyvezető váltás történet. 2017.07.18-án megszülhetett a gyermekem. A munkáltatóm azóta sem hajlandó beadni sem a Tp igénylésemet sem a Csed igénylést, hiába kerestem meg őket többször ezzel a kéréssel. Szeretném megtudni,hogy ilyen esetben hova tudok fordulni segítségért, hisz két hónapos gyermekemmel jövedelem nélkül maradtunk. Válaszát előre is köszönöm.
A csedigényléshez Tőled szükséges dokumentumokat - születési anyakönyvi kivonat másolat, kórházi igazolás a szülés miatti ápolásról, ez a nyilatkozat kitöltve: https://egbiztpenzbeli.onyf.hu/images/epel/nyomtatvanyok/PEO.-09-K.-Nyilatkozat-csed-megallapitasahoz.pdf küldd be a munkáltató székhelye szerinti illetékes Járási hivatal, a címét a megfelelő megyénél itt találod: http://www.kormanyhivatal.hu/hu és írd le mellé, hogy a munkáltató nem hajlandó az igényt továbbítani. Fognak vele foglalkozni!

Szakbarbár
2017-09-27 19:59:20
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja