SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Oltás terhesség és szoptatás alatt: mikor érdemes beoltatnia magát a kismamának koronavírus ellen?

Juhászné Ráthgéber Réka [cikkei] - 2022-02-08
Az elmúlt két évünket meghatározta a koronavírusjárvány. Először a védekezési módszerek alkalmazása volt a fő támpont, majd a vakcinák elkészülése után azok fajtái, a beadásának időpontja, és a rizikócsoportok feltérképezése volt, ami állandó beszédtémát generált. A krónikus betegek mellett a kismamák voltak azok, akiknek folyamatosan tájékozódniuk kellett, hiszen előfordult, hogy változtak az ajánlások. Mit javasolnak most nekik a szakértők?
Oltás terhesség és szoptatás alatt: mikor érdemes beoltatnia magát a kismamának koronavírus ellen?

Covid elleni oltás terhesség és szoptatás alatt

Ezért jelent fokozott kockázatot a koronavírus a kismamákra

Egy várandós nő számára egy szimpla megfázás is kihívásokkal teli, hiszen nem szedheti a megszokott gyógyszereket, nem tud bármilyen, forró italporból gyorsan keverni magának egyet, csak a gyógynövényes verziók jöhetnek szóba. A koronavírus ebből a szempontból jelent fokozott kockázatot a kismamák számára, hiszen az amúgy is gyengébb immunrendszert könnyebben megtámadhatja, valamint súlyosabb következményei lehetnek mind az anyára, mind a babára nézve. Ezért is javasolták már a kezdetektől fogva a folyamatos kézfertőtlenítést, valamint az FFP2-es maszkok használatát várandósok számára.
 

Már korábban is engedélyezték az oltást kismamák és szoptató anyák számára

2021. március végén Magyarországon is engedélyezték a kismamák és szoptató édesanyák oltását, hatalmas sorok álltak a Semmelweis Egyetem kórháza előtt azért, hogy felvegyék a vakcinát. Ekkor még kifejezetten kérték azokat a nőket, akik az elkövetkezendő pár hónapban terhességet terveztek, hogy várjanak a családalapítással, valamint a várandósokat is inkább a 2. trimeszterben oltották, illetve a szülés után. A szoptatós anyákkal más volt a helyzet, nekik kifejezetten ajánlották, hogy oltassák be magukat, ugyanis az antitestek átjutottak a kisbaba szervezetébe az anyatejjel együtt, így ő is védett lett a vírus ellen.


A kutatások fényében változtak az ajánlások

A jelenlegi legfrissebb ajánlás szerint, amely 2021.11.22-én jelent meg, már nem olyan szigorúak a kismamákkal szemben a szakemberek, mint eddig voltak. Több százezer beoltott kismama vizsgálata bizonyítja, hogy a jelenleg engedélyezett mRNS vakcinák teljességgel biztonságosan alkalmazhatóak a terhesség bármely szakaszában.


Az oltás hatása a termékenységre

Jelenleg nincs bizonyíték arra, hogy az oltás termékenységi problémát okozna, így aki babát tervez, annak mindössze 72 órával a tervezett fogantatás előtt érdemes felvennie az oltást.

A magyar ajánlásban jelenleg inkább a 12. hét utáni oltást javasolják, azonban ha előtte történik meg a vakcina felvétele, az sem jelent problémát. A szabályozás azt is kiemeli, hogy ha a második oltás 4-6 hónapja történt, a várandós kismamának érdemes felvennie a harmadik oltást is a saját és a kisbabája biztonságának érdekében. Szoptatás során továbbra is bármikor alkalmazhatóak az mRNS vakcinák.

Indexkép: MART PRODUCTION képe a Pexels oldaláról

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
A szerkesztő ajánlja