SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Oltás terhesség és szoptatás alatt: mikor érdemes beoltatnia magát a kismamának koronavírus ellen?

Juhászné Ráthgéber Réka [cikkei] - 2022-02-08
Az elmúlt két évünket meghatározta a koronavírusjárvány. Először a védekezési módszerek alkalmazása volt a fő támpont, majd a vakcinák elkészülése után azok fajtái, a beadásának időpontja, és a rizikócsoportok feltérképezése volt, ami állandó beszédtémát generált. A krónikus betegek mellett a kismamák voltak azok, akiknek folyamatosan tájékozódniuk kellett, hiszen előfordult, hogy változtak az ajánlások. Mit javasolnak most nekik a szakértők?

Covid elleni oltás terhesség és szoptatás alatt

Ezért jelent fokozott kockázatot a koronavírus a kismamákra

Egy várandós nő számára egy szimpla megfázás is kihívásokkal teli, hiszen nem szedheti a megszokott gyógyszereket, nem tud bármilyen, forró italporból gyorsan keverni magának egyet, csak a gyógynövényes verziók jöhetnek szóba. A koronavírus ebből a szempontból jelent fokozott kockázatot a kismamák számára, hiszen az amúgy is gyengébb immunrendszert könnyebben megtámadhatja, valamint súlyosabb következményei lehetnek mind az anyára, mind a babára nézve. Ezért is javasolták már a kezdetektől fogva a folyamatos kézfertőtlenítést, valamint az FFP2-es maszkok használatát várandósok számára.
 

Már korábban is engedélyezték az oltást kismamák és szoptató anyák számára

2021. március végén Magyarországon is engedélyezték a kismamák és szoptató édesanyák oltását, hatalmas sorok álltak a Semmelweis Egyetem kórháza előtt azért, hogy felvegyék a vakcinát. Ekkor még kifejezetten kérték azokat a nőket, akik az elkövetkezendő pár hónapban terhességet terveztek, hogy várjanak a családalapítással, valamint a várandósokat is inkább a 2. trimeszterben oltották, illetve a szülés után. A szoptatós anyákkal más volt a helyzet, nekik kifejezetten ajánlották, hogy oltassák be magukat, ugyanis az antitestek átjutottak a kisbaba szervezetébe az anyatejjel együtt, így ő is védett lett a vírus ellen.


A kutatások fényében változtak az ajánlások

A jelenlegi legfrissebb ajánlás szerint, amely 2021.11.22-én jelent meg, már nem olyan szigorúak a kismamákkal szemben a szakemberek, mint eddig voltak. Több százezer beoltott kismama vizsgálata bizonyítja, hogy a jelenleg engedélyezett mRNS vakcinák teljességgel biztonságosan alkalmazhatóak a terhesség bármely szakaszában.


Az oltás hatása a termékenységre

Jelenleg nincs bizonyíték arra, hogy az oltás termékenységi problémát okozna, így aki babát tervez, annak mindössze 72 órával a tervezett fogantatás előtt érdemes felvennie az oltást.

A magyar ajánlásban jelenleg inkább a 12. hét utáni oltást javasolják, azonban ha előtte történik meg a vakcina felvétele, az sem jelent problémát. A szabályozás azt is kiemeli, hogy ha a második oltás 4-6 hónapja történt, a várandós kismamának érdemes felvennie a harmadik oltást is a saját és a kisbabája biztonságának érdekében. Szoptatás során továbbra is bármikor alkalmazhatóak az mRNS vakcinák.

Indexkép: MART PRODUCTION képe a Pexels oldaláról

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A rozmaring rejtett ereje: új fegyver lehet az Alzheimer-kór ellen

Egy eddig kevéssé vizsgált vegyület a népszerű fűszernövényben komoly áttörést hozhat a demencia kutatásában.

Egy anya megkéselte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulás után

A szülői szeretetnek a világ legbiztonságosabb helyét kellene jelentenie egy gyermek számára. Tragikus módon azonban előfordul, hogy éppen a gondviselők okoznak fájdalmat. Nemrégiben egy anya állítólag halálra késelte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulást követően.

Az emlődaganat helyi kiújulásának típusa és ideje előrejelezheti a lehetséges áttéteket

Gépi tanulás segítségével nagy pontossággal megjósolható, hogy az emlőrák elsődleges kezelése után milyen típusú helyi kiújulásra van esély, és ezután kialakulhatnak-e szervi áttétek, derül ki a Semmelweis Egyetem friss kutatásából. A szakemberek 154 beteg adatainak elemzésével egyebek mellett kimutatták, hogy minél több idő telik el az első diagnózis és a tumor visszatérése között, annál kisebb az áttétek kockázata. A kutatás eredményei fontos lépést jelenthetnek a személyre szabott terápiás stratégiák kialakításában.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Dráma az esküvőn: az oltár előtt esett össze a menyasszony

Stressz, éhezés és a boldogító igen - avagy hogyan NE készüljünk a nagy napra.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja