Terhesség hétről hétre - 1. héttől a 40. hétig
Válaszd ki a terhességi hetet, ami érdekel!
Terhesség hétről hétre - 1. hét
Mikor kezdődik a terhesség? A fogamzás pontos idejét lehetetlen megmondani. A magzat korát csak a fogamzás pontos dátuma ismeretében lehetne napra pontosan kiszámítani.
Fontos, hogy megváltoztass néhány dolgot a kisbabád egészsége érdekében. A terhesség ideje alatt abba kell hagynod az alkoholt és cigarettát. Ha gyógyszert szedsz, vagy mostanában írnak neked fel valamit, tájékoztasd az orvosodat.
Kezdjél el (ha még nem kezdtél el) szedni valamilyen terhes multivitamint. Nézz utána, hogy a táplálékkiegészítőid tartalmaznak-e olyan fontos anyagokat, mint pl. a kalcium, vas vagy a B12 vitamin. Keress olyat, amely elegendő és könnyen felszívódó folsavat tartalmaz. Fontos marad továbbra is a testmozgás.
Terhesség hétről hétre - 2. hét
A születés felé tett nagy utazás, egy petesejt kiszabadulásával kezdődik, ezt ovulációnak hívjuk. A menstruációs ciklus félidejében, egy érett petesejt kiszabadul a petefészekből és elindul a petevezetőben, ahol a spermiummal fog találkozni. Bár több millió spermium indul erre a nagy utazásra, kevesebb, mint ezer ér el idáig és egyetlenegy jut célba, megtermékenyítve a petesejtet.
Négy nappal a fogantatás után a tested elkezd termelni egy humán korion-gonadotropin nevű hormont (hCG), amit „terhességi hormonnak” is szoktak hívni. Egy hét múlva már a véredből, majd a vizeletedből is kimutatható lesz e hormon jelenléte. De addig nem tehetsz mást, minthogy türelmesen várakozol Még egy rövid ideig türelemmel kell lenned, hogy biztosan tudd.
Terhesség hétről hétre - 3. hét
A terhesség harmadik hetében az embrió befejezi vándorlását a petevezetékben, megérkezik a méhüregbe, ezt a folyamatot hívjuk beágyazódásnak. Gyenge vérzés is felléphet, amikor a megtermékenyült petesejt beágyazódik a méh falába, ezt sokan összetévesztik a menstruációs vérzéssel. Valójában ez sokkal gyengébb, mint a havi ciklussal járó vérzés, ez a nyolc jel közül az egyik, ami a terhességet jelezheti.
A megmaradó vérezgetés jele lehet a ritkán, de előforduló méhen kívüli terhességnek, amikor az embrió nem a méh falán, hanem valahol máshol tapad meg.
Kulcsfontosságú, hogy legyen egy olyan orvosod, akiben megbízol és akit kedvelsz, hiszen végül is ő lesz az, aki a terhesség, vajúdás és szülés időszakában a kísérőd lesz, nem is beszélve a kérdések és vizsgálatok sokaságáról és az emocionális hullámhegyekről és -völgyekről.
Terhesség hétről hétre - 4. hét
Az embrió beágyazódott a méh falába, amely két részt alakít ki. Az egyik rész a placenta, ami a gyerekedet fogja táplálni. A másik az embrió maga. Ez idő tájt indul meg az idegi fejlődés, kialakul az idegcsatorna, vagyis a gerincoszlop.
A hét végére egy otthoni terhességi teszt hozhat jó híreket. Ha túl türelmetlen voltál és egy kicsit letörtél egy korábbi, negatív eredményen, próbáld meg újra - a teszt nem lesz pozitív, amíg a hCG nem jelenik meg a vizeletedben is.
A következő teendő, hogy elmész az orvosodhoz, aki egy érzékenyebb vérvizsgálattal fogja megerősíteni a jó hírt, terhes vagy. Ne lepődj meg, ha az orvosod nem ad még neked időpontot a terhesség 8-12. hete előtti időszakban.
Terhesség hétről hétre - 5. hét
Fejlődő embriódnak már három csíralemeze van. A külső réteg, idegrendszerré fog fejlődni, amíg a belső rétegből alakul ki a máj, a hasnyálmirigy, a belek és a húgyhólyag. A középső lemezből alakul ki a szív és az érrendszer, megjelenik a szívcső, az emberi szív kezdeménye, bár még nem dobog, de ez lesz az első szerv, amely működésbe lép majd.
Melleid ebben az időszakban kezdenek nagyon érzékennyé válni. Ennek a terhességi szakasznak kísérő tünete még a fáradtság, émelygés. Nem számít, hogy érzed magad, ne felejtsd el, hogy ha eleget alszol, az mindenképp jó hatással lesz a közérzetedre, a kedvedre. Puffadás, kívánósság is jelentkezhet, főleg só-, vas- és C vitamin- tartalmú ételek iránt.
Légy erős, épp beszálltál a világ legnagyobb érzelmi hullámvasútjába! Ne lepődj meg, ha a jókedv, a levertség, a düh, az érzelmesség, a vitalitás, a bizonytalanság érzései kavarognak, és akár egy órán belül is váltakoznak benned.
Terhesség hétről hétre - 6. hét
Egy gyönyörű, új hang lép be a világba terhességed hatodik hetében: a kisbabád szívdobbanásának hangja. Bár még túl halkan szól ahhoz, hogy egy orvosi sztetoszkópon hallhassuk, de az ultrahangos felvételeken jól kivehető az a pulzáló kis pont a még átlátszó magzatod testében, aki ezen a héten már kb. 6 milliméter nagyságú.
Az ötödik héten tested rengeteg progeszteront termel. Ez a hormon akadályozza meg a méhösszehúzódásokat. Sajnos ezzel egy időben az emésztésedet is lelassítja, ami a terhes nők kétharmadánál émelygést okoz.
A „reggeli rosszullétek”, a terhességgel kapcsolatos émelygés, a nap bármely szakaszában, akár éjszaka is jelentkezhet. Ez a tünet a legtöbb nőnél a terhesség első trimesztere végén elmúlik. Addig kísérletezz a reggeli hányinger különböző ellenszereivel.
Terhesség hétről hétre - 7. hét
A terhesség hetedik hetén magzatod egyelőre egy aprócska űrlényre hasonlít, de a baba arcocskája is kezd formát ölteni. Karok, kezek és lábak is megjelennek, még ujjak nélkül. Az agy is egyre összetettebbé válik. A pici elkezd mozogni.
Émelygés, kimerültség, kívánósság, hangulatingadozások, gyakori vizelési inger - te is ismered már akár mindegyiket is a felsorolásból. Pocakod még nem nő, még nem adják át neked a helyet a buszon és nem mosolyognak elnézően, ha netalán elszunyókálsz egy megbeszélésen.
Tervezd be az első születés előtti látogatást orvosodhoz – erre várhatóan a 8. és 12. hét között kerül majd sor – és készülj fel rá. Az első vizit alkalmával az orvos végignézi az orvosi előzményeidet, megvizsgálja a hüvelyedet, nemi szerveidet, csípődet és vegbecsüli a gyermeked várható születési idejét. Életmódbeli tanácsokkal lát el, válaszol a felmerülő kérdéseidre. Állíts össze egy listát kérdéseidből az első találkozóra.
Terhesség hétről hétre - 8. hét
Gyermeked az elmúlt két hétben megduplázta méretét, mostanára kb. 2 centiméter lehet. Tovább fejlődnek a szemek, a végtagok, a száj, a szív és az agy. A kéz és a láb ujjai is alakot öltenek a szájpadlással és az agyalapi miriggyel együtt.
Az, hogy most „kettő helyett” eszel, nem jelenti, hogy meg kell dupláznod a mennyiséget is. Csak 300 kalóriával (ikrek esetében 600) egyél többet. A legfontosabb, hogy az ételeid tápértékét növeld. Terhességed ideje alatt olyan ételeket keress, amik gazdagok kalciumban (csontfejlesztés), vasban és folsavban.
Sokan érzik úgy a terhességük ezen szakaszán, hogy az kezdi teljesen átvenni a hatalmat életük fölött. Van, aki úgy írta le ezt az érzést, hogy a teste valaki másnak az otthona, ahol ő csak portás. Ezért is tegyél valamit saját magadért ezen a héten! Ezekben a napokban nagyon könnyű csak és kizárólag a babára koncentrálni - valószínűleg a barátok és a családtagok is így tesznek. Ám szakíts egy kis időt magadra is, menj el pedikűröshöz, merülj el egy jó könyv olvasásában, vagy vidd el egy hosszú sétára a kutyátokat.
Terhesség hétről hétre - 9. hét
Babád a terhesség 9. hetétől a placentán keresztül táplálkozik. A táplálék az innen kiinduló érnyúlványokon keresztül jut a picihez, és a salakanyag is ennek segítségével szállítódik el. A placenta és az azt borító szövet, ugyanabból a genetikai anyagból áll, mint a baba, és fontos információkat szolgáltathat egyes genetikai betegségekről, mint pl. a Down-szindróma.
Az orvos, ha szükségét érzi, most, vagy a következő két hétben elküldhet chorionboholy-biopsziára (CVS), a kromoszóma rendellenességek felderítésére. Sokkal gyakoribb a hasonló céllal, a 15-20. héten végzett amniocentézis (AC), amikor a magzatvízből vesznek mintát. Ezeket a vizsgálatokat általában azokban az esetekben javasolják, ha a várandós nőnek már van egy genetikai rendellenességgel született gyermeke, vagy fennáll ennek veszélye - elmúlt 35 éves, vagy előfordult a családjában hasonló eset.
Végig kell gondolnod, hogy rossz hír esetén miket kell megtenned. Azzal, hogy tisztában leszel vele, felkészülhetsz a speciális ellátást igénylő kis jövevényre. Beszélj róla a pároddal, genetikussal, esetleg egy pszichológussal.
Terhesség hétről hétre - 10. hét
A tízedik hét végére embriód eléri alapszerkezeti formáját, és innentől fogva magzatnak hívjuk. Mivel a magzat kényelmesen összekuporodik a méhben, így nehéz lemérni pontosan a hosszát, a lábával együtt, ezért az orvosok egy olyan mércét használnak, ami a baba feje tetejétől a gerincoszlop végéig tartó távolságot veszi alapul. Így mérve a te picid hossza kb. 3 centi, a súlya meg kevesebb, mint gramm.
Ezen a héten végre vethetsz egy pillantást a babádra! A legközelebbi vizsgálaton sor kerül majd az első terhesség alatti ultrahangra. Az orvosod ekkor már meg tudja különböztetni az ujjacskákat, lábacskákat, te pedig már hallhatod a babád szívverését is.
Ha az orvost kérdezed, hogy miért nevetsz és sírsz egyszerre, vagy netán kergetsz is közben valakit egy serpenyővel - azt fogja válaszolni, hogy ez a hormonok miatt van. A terhesség egészséges lefolyásában több hormon is jelentős szerepeket vállal. Ezen fontos vegyületek szintjei néha az egekbe szöknek, néha meg egészen lecsökkennek, ahogy éppen szükség van rá. Sok esetben az érzelmi hullámzásaid hullámhegyei és völgyei megfelelnek ezeknek a hormonszint változásoknak.
Sok nő tapasztalja úgy a terhessége alatt, hogy a szexuális étvágya is épp olyan ütemben változik, ahogy a hormonjai ingadoznak. Oszd meg a pároddal is ezeket az „élményeket”, hogy könnyebben megérthesse a testedben zajló folyamatokat.
Terhesség hétről hétre - 11. hét
Az orvos doppler ultrahang segítségével vizsgálja magzatod. Először egy fehér zajt fogsz hallani, olyat, mint a rádióadás háttér hangja. Majd csodálatos módon felhangzik egy aprócska dob, gyermeked szívverése. 150-szer dobban egy perc alatt.
Tested olyan tápanyagokra vágyakozik, amikre most fokozottabban van szüksége, ez általában a C-vitamin, a vas és a só. Engedj nyugodtan a csábításnak, csak tarts mértéket, és kerüld az olyan ételeket, mint a félig átsütött, vagy nyers hús, amik ártalmasak lehetnek a kicsinek.
Mivel pocakod ilyenkor kezd el növekedni, naponta krémezd be a hasad, csípőd és combjaidat, hogy megelőzd a feszülő bőr kiszáradását és viszketését. Végeztess el egy első trimeszteri szűrést, hogy ennek segítségével a háziorvosod megállapíthassa, milyen további szűrővizsgálatok lehetnek szükségesek.
Ilyenkor kerül sor az olyan vizsgálatokra, mint a kromoszóma-rendellenességekre tarkótáji ödéma (nuchalis oedema, NT) vizsgálat és méhlepény-mintavétel (lepényszövet mintavétel, CVS).
Terhesség hétről hétre - 12. hét
Gyermeked „ülőmagassága” már 6 és 8centi között mozog. A magzatod szorgalmasan rugdalódzik és nyújtogatja aprócska tagjait. Az összes fő szerv a helyén van, az agy, az idegpályák és az izmok működésbe lendültek. Ha ikreket vársz, az orvosod a következő ultrahangos vizsgálatnál már meg fogja tudni különböztetni az egyes magzatokat.
Ha ez az első terhességed, akkor most kezd el dagadni a pocakod egyenletesen. Még korai kismama ruhákat venni, de pár számmal nagyobb felsőt érdemes beszerezni. Gumisderekú szoknyákat vagy nadrágot vegyél, szoknyánál válassz egy kicsit hosszabbat. Szerezz be pár „új” méretű melltartót, de ne feledd, a terhességed végéig még pár számmal nagyobb darabokra is szükséged lesz.
Mivel ízületeid és ínszalagjaid mostanra már kilazultak, ne felejts el nyújtani és bemelegíteni, mielőtt tornázni kezdesz. A szülésig kerülj minden olyan tornagyakorlatot, amihez nyújtott testtel kellene feküdni a hátadon (pl. felülés/hasizomgyakorlat, Pilates gyakorlatok stb.).
Terhesség hétről hétre - 13. hét
A hét végére gyermeked belép méhen belüli fejlődésének második trimeszterébe. Bár még csak 7-8 centi és alig 14 gramm, már egész emberformája van. A szemei a fej két oldaláról szépen középre vándoroltak, a fülei is a helyükön vannak. Működik kezének, lábának kapaszkodó reflexe.
Ahogy a tested hozzászokik a megváltozott hormonszinthez és az "extra" munkához, úgy a kellemetlen tünetek is egyre csillapodnak. Ez történhet fokozatosan, vagy úgy, hogy az émelygés, fáradtság és a gyakori vizelési inger egy csapásra elmúlik. Az érzelmeid is megállapodnak.
A legtöbb nőnek ezért a második trimeszter a legélvezetesebb szakasza a terhességüknek. A vetélés kockázata lecsökkent, nincs émelygés, a fájdalmak még messze vannak. Sajnos vannak olyan várandósok, akiknek megmaradnak az émelygéses tüneteik a terhességük végéig.
Terhesség hétről hétre - 14. hét
Erre a hétre kislányod vagy kisfiad külső nemi szervei már teljesen kifejlődtek, bár még elég nehezen kivehetőek ultrahangon. A pici 8 centi és kb. 42 gramm. Most, hogy a fő szervek a helyükön vannak, a magzat elkezd irdatlan iramban növekedni. A következő hónapban triplájára nő és a súlya is meghaladja 450 grammot.
Azok a hormonok, amelyek az első trimeszterben okoztak kellemetlen tüneteket, most új területen fejtik ki hatásukat - a bőrödben. A terhes nők több mint 90 %- nak bőre ideiglenesen megsötétedik teste különböző pontjain. A bőrproblémákon felül a hajad is dúsabb, erősebb lesz, de kezelhetetlenné kezd válni, a körmeid gyorsabban nőnek, de gyakrabban be is repedhetnek, tested vízvisszatartása miatt megvastagodhat a szaruhártyád, ami miatt esetleg homályosabban látsz, a fokozott vérkeringés miatt gyenge fogínyvérzés is felléphet.
Ápold hajadat és körmeidet gyakrabban, menj el fogorvoshoz, vagy szemészhez, ha szükségét érzed. Most, hogy kezded visszanyerni az energiádat, ragadd meg az alkalmat, hogy tornázz egy kicsit. Ha teheted, végezz napi 30 percen át valamilyen mérsékelt erősségű gyakorlatot.
Terhesség hétről hétre - 15. hét
A pici teste most gyorsabban nő, mint a feje, így most arányaiban egész babaszerű. A bőrt lanugó, magzati piheszőr borítja, ez védelmezi egészen a születésig. A fejecskén már szintén van haj, és a szemöldökkezdemények is láthatóak. A csemetéd már kb. 10 centi hosszú, és 56 gramm.
A 15. és a 20. hét között két vizsgálatra kerül sor: a három- vagy négymarkeres vizsgálatra, és ha kell az amniocentézisre. Az orvos javasolhatja akár mindkettőt, ha az életkorod, kórtörténeted, vagy egyéb kockázati tényezők indokolttá teszik.
A genetikai tesztek ezerféle félelmet ébreszthetnek benned. Minden rendben van a csemetémmel? És mi lesz, ha valami még sincs rendben? Árthatok-e a vizsgálattal a babának? És egyáltalán mi lesz az ára mindennek? Beszéld meg az orvosoddal és a pároddal ezeket a kérdéseket, mielőtt a tesztekre sor kerülne.
Terhesség hétről hétre - 16. hét
Gyereked szorgosan és rendszeresen csuklik. A rekeszizom önkéntelen mozgását, fájdalom nélküli összehúzódását hívjuk csuklásnak. Ez a jelenség hanggal is párosul, de mivel a pici légcsöve folyadékkal van tele, nem levegővel, hangot nem ad ki. A csuklások gyakorisága elég változó, vannak babák, akik napjában többször is csuklanak, másoknál úgy tűnhet, sosincs ilyen.
Most kezdesz el igazán pocakosodni, (ha nem ez az első terhességed, akkor már jóval korábban). A méhed a normál méretének ezerszeresére képes kitágulni a terhességed végéig. Ha szeretnéd megtudni, hogy kislányt vagy kisfiút (vagy akár mindkettőt) nevelgetsz a pocakodban, a vizsgálatok, erre is választ adhatnak, például az amniocentézis, vagy a chorionboholy vizsgálat, de akár az ultrahangvizsgálat is felfedheti a nagy titkot.
Még ha nem is tapasztaltál székrekedést az első trimeszter alatt, most már valószínű, hogy részed lesz benne, mivel a progeszteron hormon hatására felpuhulnak az izomszövetek az egész testedben, beleértve az emésztőrendszered környékén levő izmokat is. A székrekedés egyébként nagyjából a terhes nők felénél jelentkezik.
Terhesség hétről hétre - 17. hét
Pocaklakód már 10-13 centis és kb. 200 grammos. Hozzávetőlegesen akkora, mint egy jól megtermett körte, aki szépen lassan megérik. Az agya, az izmai, az idegrendszere, az érhálózata, és a kiválasztó szervei mind-mind működnek. Amniális folyadék pumpálódik keresztül a tüdején. A pici csontváza még rugalmas, porcszerű, csak később keményedik meg.
Valahol a 16. és 20. hét táján érezni fogsz valamit, amire már számítottál ugyan, de még mindig nem hiszed el, hogy azt érzed: gyermeked rugdalózását. Mintha apró szárnyak verdesnének a pocakodban. Az első rúgás élménye a terhesség nagy „aha” pillanatai közé tartozik. Most tudatosul benned, hogy ezek nem mindig kellemes testi tünetek.
A születendő babádnak nagyon jót tehet, ha omega-3 zsírsavakban gazdag halakat, pl. lazacot fogyasztasz. Ám bizonyos halféléket ajánlatos elkerülnöd a magas higanytartalom miatt. A higany olyan szennyezőanyag, ami káros hatással lehet a fejlődő magzat agyára és idegrendszerére.
Terhesség hétről hétre - 18. hét
Babád agya gyors ütemben növekszik. Mostanra már minden fő terület differenciálódott. A magzat már kezdetleges testbeszéddel is válaszolhat. Pár héten belül képes lesz hangokat is hallani, pozitívan reagálva a zenére vagy a szeretetteljes szavakra. Itt az idő, hogy elővedd az éneklős, mesemondós tudományodat!
Az esetlegesen fellépő gyomorégés terhesség alatt komoly teher lehet. Ez a második és a harmadik trimeszter egyik jellemző tünete. Ráadásul a hormonok annyira lelassították az emésztésedet, hogy az étel hosszabban időzik a gyomrodban. Legyen akár szó gyomorégésről, vagy székrekedésről, vagy egyéb terhesség alatt jelentkező kellemetlen tünetről, az a legjobb, ha elkerülöd a gyógyszereket, amikor csak tudod, válaszd a természetes megoldásokat. Ha a gyomorégésed igazán fájdalmas, az orvos felírhat neked savlekötőt.
Sajnos az aranyér is megszokott jelenségnek számít a terhesség alatt. A visszerek a végbeledben feldagadhatnak és kényelmetlenséget okozhatnak. Ha aranyered van, kérdezd meg az orvosodat a recept nélkül is kapható aranyérkenőcsök használatáról.
Terhesség hétről hétre - 19. hét
A 18. és a 22. hét között sor kerül a félidős ultrahangos vizsgálatra is. Vidd magaddal a párodat is, hogy megint ketten gyönyörködhessetek babátok rugdalózásaiban, bokszolásaiban, bukfenceiben, vagy bármilyen produkcióban, amit csak bemutat a kamera előtt. A baba mérete alapján az orvos megerősítheti, vagy éppen igazíthat a születés feltételezett dátumán.
A szíved 30-50%-al több vért pumpál az ereidben a terhességed alatt, hogy megfelelő legyen a fejlődő magzatod oxigén- és tápanyagellátása. Több vért is termel a tested, egy kis tartalékot képezve arra az esetre, ha túl sok vért veszítenél a szülés során. Mivel a szív ilyenkor ennyire keményen dolgozik, nem ritka a terhes nőknél, hogy egy kis szívzörejt észlelnek náluk. Előfordulhat két, határozottan kellemetlen tünet is ezzel kapcsolatban: a visszeresség és az aranyér (ami visszeres vénákat jelent a végbélben). Meg tudod előzni a visszerességet, ha gyakran váltasz testhelyzetet, és ha rendszeresen mozogsz.
Figyelj oda, amikor pisilsz, mivel a terhes anyukák esetében nagyobb a húgyúti fertőzések kockázata. Ha a szokásosnál gyakrabban kell pisilned, vagy közben égő érzést tapasztalsz, keresd fel az orvosodat.
Terhesség hétről hétre - 20. hét
Gyermeked elérkezett méhen belüli fejlődésének félidejéhez. Mostanában kap egy krémsajtszerű „testápoló”, magzatmázat, ami beborítja a bőre minden négyzetcentiméterét, ez védi a fennmaradó 20 hét alatt, amíg a magzatvízben úszkál. Ezt a mázat az orvos vagy a nővér fogja letörölni csemetédről, pár perccel a születése után.
Ahogy egyre nehezebb lesz a pocakod, a súlypontod eltolódik, ezt tested lassan kompenzálja, anélkül, hogy tudnál róla, de ha nem vagy óvatos, akkor megfájdulhat a hátad, vagy egyéb sérüléseket szerezhetsz be. Próbálj meg helyes testtartással járni.
A bolond, ijesztő, élénk és nyugtalanító álmok teljesen normálisnak számítanak a terhesség ideje alatt. Ezeket az álmokat előidézhetik azok a szorongások, amiket az anyasággal, a vajúdással kapcsolatban érzel, társulva az álmatlansággal, illetve azzal, hogy nehezen alszol el.
Terhesség hétről hétre - 21. hét
A hét végére csemetéd kb. 18 centi lesz, és 450 grammot nyom. A hallása egyre fejlettebb, hallja a másokkal folytatott beszélgetéseidet, a szívverésed, a gyomrod korgását és az ereidben áramló vér hangját. A méh egy elég zajos hely, ezek az ingerek készítik fel a hangok, zajok és jelek zűrzavarára, amely a születése pillanatában fogja fogadni.
Valahol a második trimeszterben elküldenek cukorterheléses vizsgálatra, hogy kiderítsék, nincs-e gesztációs diabéteszed. A cukorterheléses vizsgálat nagyon egyszerű, csupán egy-két vérvétel kell hozzá. A szülést követően általában normalizálódik a vér cukorszintje, de fennáll a veszélye annak, hogy egy következő terhesség során újra jelentkezik a cukorbetegség ezen fajtája, amit a legtöbb esetben egyszerű diétával rendben lehet tartani.
Feszültnek érzed magad? Szakíts időt a lazításra, aludj eleget és illessz rendszeres tornagyakorlatokat a napirendedbe. A krónikusan nagymértékű stressz és szorongás káros hatással lehet a terhességedre, ami koraszüléshez vezethet és oka lehet annak is, ha a baba alacsony születési súllyal jön napvilágra.
Terhesség hétről hétre - 22. hét
A csemetéd kétféle szőrzetet növeszt magán. Az egyikféle a testén nő, a lanugó, ez a piheszőr a születése előtt, vagy röviddel azután el fog tűnni. A másik a fején nő. Sok szülő csodálkozik eme hajkoronán, mikor először meglátják újszülött gyermeküket. Lényegében az újszülött hajának színe, minősége, elég keveset mutat meg a baba „igazi” hajából. A hajat, amivel született az első hat hónap során elveszti a pici és növeszt helyette igazit, ami már sokkal jobban hasonlít a szüleiére.
A fizikai fájdalmak egyre gyakoribbakká válnak a terhességed előrehaladtával. Ennek ellenére az orvosok szerint nyugodtan dolgozhatsz egészen a szülésig, persze, ha figyelsz a tested jelzéseire és megpihensz, ha szükségét érzed.
A második trimeszter a legjobb időszak, hogy a pároddal, vagy a barátaiddal együtt egy kicsit lazítsatok. Válassz olyan célt, ami nincs túl messze az otthonodtól. A hosszú repülőút, vagy autózás nem tesz túl jót a keringésednek, de ha mégis messze mentek, iktassatok be több pihenőt, hogy átmozgathasd a tagjaid.
Terhesség hétről hétre - 23. hét
A közel fél kilós csemetéd ha most megszületne és jó kezekbe kerülne, 85% eséllyel életben maradna. A teste már arányos, bár még a zsírraktárak üresek: elég vékonyka a pici, és a tüdeje sincs még teljesen felkészülve a lélegzésre. Felléphetnek komplikációk, de természetesen minél tovább marad benn a pocakban, annál jobban csökken ezek mértéke és gyakorisága.
A magzatvédő vitaminokon felül szükséged lehet egy kis vas utánpótlásra is, hogy elkerüld a terhes nőknél előforduló vérszegénységet, melynek jelei a fáradékonyság, gyengeség, zihálás, és szédülés. Beszélj az orvosoddal, ha ezek közül a tünetek közül bármelyiket is érzed.
Mostanra már a laza nadrágok és elasztikus szoknyák is szűknek bizonyulnak. Válassz valami csinos, tested új körvonalait kihangsúlyozó kismamaruhát. Ha mostanában a hátfájás okozza neked a legtöbb gondot, megoldhatod a problémát egy új, jobban tartó melltartóval.
Terhesség hétről hétre - 24. hét
A magzatellátó rendszer fontos pillére a köldökzsinór, mely életfontosságú kapcsolatot jelent a magzat és a placenta között. Hossza meghaladhatja a 120 centit is. Ez az ügyes rendszer biztosítja a baba folyamatos táplálék- és oxigénellátását, és különíti el a baba és a mama vérét.
Régen úgy gondolták, hogy a terhesség előrehaladtával mindenfajta testmozgás, torna csak árthat a magzatnak. Ma már tudjuk, hogy épp az ellenkezője igaz. Könnyű, mértékletes gyakorlatok, - a terhes torna javíthatja a vérkeringésedet, megfelelő mennyiségű oxigénnel látva el csemetéd.
Mostanában valószínűleg nehezebben megy az alvás, és ahogy a pocakod növekszik, van rá esély, hogy a helyzet tovább romlik. Ha álmatlansággal küzdesz, próbálj ki néhány természetes ellenszert, mint pl. a meditáció, egy pohár meleg tej lefekvés előtt, vagy - ha az orvosodnak nincs kifogása ellene, természetesen a testmozgás erre a gondra is lehet gyógyír.
Terhesség hétről hétre - 25. hét
A kicsi ezen a héten már 700-900 gramm és kb. 30 centi hosszú a feje búbjától a lábujja hegyéig. Bár még elég soványka, és a bőre is „pár számmal nagyobb". A csemete már kezdi kitölteni a rendelkezésére álló helyet az anyaméhben. Ahogy a pici növekszik és egyre kevesebb helye van bármiféle korábbi mutatványára, csak izeg-mozog, fészkelődik.
A félidős ultrahangvizsgálaton az orvos a placentád helyzetét is megfigyeli. Azoknál a nőknél, akiknek a méhlepénye teljesen vagy részben elzárja a méhnyakhoz vezető kijáratot, ott a szülés során erős vérzés léphet fel. Szerencsére a most lent mutatkozó placenták 90%-a szépen felvándorol a méh felső felébe a harmadik trimeszter során.
Csökkentsd a gyomorégés tüneteit azzal, hogy változatossá teszed az ételeket, amiket eszel, és azt, ahogyan elfogyasztod őket. Próbálj inkább az étkezések között inni és nem az étkezések közben, hogy elkerüld a hasad túlterhelését. A lefekvés előtti néhány órában már ne egyél, ezzel megelőzheted az alvás közbeni emésztési zavarokat. A gyomorsav-semlegesítők szedése általában nem jár kockázattal a terhes nők számára.
Terhesség hétről hétre - 26. hét
Fontos fejlődési szakaszhoz ért a kicsinyed tüdeje ezen a héten. Elkezd kiválasztódni egy zsíros felületaktív anyag, ami szépen beborítja a tüdőhólyagocskák belső felét, hogy kitágulhasson a tüdő a normál méretére, alkalmassá téve azt a légzésre. Ez a felületaktív anyag megjelenése nélkülözhetetlen lépes abban, hogy a kicsi életképes maradjon az anyaméhből kikerülve is.
Az inkontinencia a kismamák mintegy felét érinti. Az egyre növekvő méhed a hólyagodra is erős nyomást gyakorol, és kicsi szivárgást érezhetsz, főleg, ha nevetsz, tüsszentesz, vagy köhögsz. Használj egészségügyi betétet, és próbáld ki az intimtornát, hogy megerősödjenek a záróizmaid. Végezz Kegel gyakorlatokat.
Ezekben a napokban az ödéma - azaz a kéz és a lábfej megduzzadása - megnehezítheti, hogy gyűrűt viselj, vagy állandóan a lábadon tartsd a cipődet. A testedben felhalmozódó felesleges folyadék miatt a kezeid, a lábad, bokád és a lábfejed megdagadnak. Ennek ellenére igyál sok vizet, mivel ez megkönnyíti a felesleges anyagok kiürülését a szervezetedből. A kompressziós harisnya viselése is segíthet a megelőzésben.
Terhesség hétről hétre - 27. hét
Pici magzatod viharos sebességgel növekszik, ezen a héten már 35 centiméter. Súlya már most meghaladja az egy kilogrammot, és az elkövetkező 10 hétben minden héten kb. 200 grammal gyarapszik.
Mostanra kb. 7-9 kilóval lettél nehezebb. Ha egyre növekvő pocakod már akadályoz a napi tornában, próbálkozz inkább úszással. Kényelmetlen lehet már a kocogás, vagy az aerobik, de az úszás valószínűleg megnyugtatóan fog hatni rád, ahogy szinte súlytalanul lebegsz, mozogsz a vízben.
A terhességed időszakában fellépő szexuális vágy-ingadozások előfordulnak - a nagyobb változások előhírnökei lehetnek. Miközben ugyan visszanyered vonzerőd a gyermeked születése után, de az új családtag érkezése életed minden területére kihatással lesz, változtatásokra késztet testi, pszichikai és pénzügyi vonatkozásban.
Terhesség hétről hétre - 28. hét
A hét végére belépsz terhességed utolsó trimeszterébe. Ez elég mozgalmas időszak kicsinyed számára. Fokozatosan egyre többet mocorog a 32. hétig, aztán már tekergőzik a helyszűke miatt. Szépen gyarapszik, már 36 centi és másfél kiló. Az orvos meg fogja mérni a méhed méretét, ebből is meg tudja állapítani, hogy gyermeked a kellő ütemben növekszik-e.
A méhed hihetetlenül nagyra tud tágulni! A legtöbb, a terhesség utolsó szakaszában jelentkező tünetért a méh ilyen mértékű megnövekedése tehető felelőssé - mint például a hátfájás, láb-, bokadagadás, visszeresség, a gyomorégés és a viszkető bőr. A jó hír az, hogy ezek közül a tünetek közül a legtöbb elmúlik, mihelyst a szülést követően a méh visszanyeri eredeti méretét.
Ha teheted, maradj most otthon és lazíts, vedd olyan könnyedén az egészet, mint minden jó maratoni futó a hátralévő kilométereket. Mostantól kezdve minden második héten látogasd meg az orvosodat vagy szülésznődet.
Terhesség hétről hétre - 29. hét
A magzat a terhesség huszonkilencedik hetében figyel a hangokra, bárkiére, aki a pocakodhoz beszél. Azzal, hogy beszélsz a kicsinyedhez, szorosabbá tudod fűzni a köztetek lévő köteléket. Azok a babák, akikhez beszéltek, amíg a pocakban voltak, rögtön felismerik szüleik, rokonaik hangját, és a hangforrás irányába fordulnak, amint megszületnek.
A terhesség utolsó szakaszában a legtöbb szülő megismerkedik a szülés folyamatával, helyszínével - szülésfelkészítő tanfolyamra jár -, hogy amikor eljön a nagy nap, magabiztosabbak és felkészültek lehessenek. Arra is jó alkalom lehet, hogy megismerkedj a többi kismamával, így tapasztalataitokat ki tudjátok cserélni.
Tudod már, hogy ki lesz veled a szülőszobában? Néhány nő úgy dönt, hogy egy dúla (szülés körüli asszonytárs segítő) segítségét kéri, hogy ő támogassa vajúdás közben. A dúlád, aki inkább nevezhető drukkernek, mint orvosnak, végig bátorítani fog és mindenben támogat (bár a babát azért ő sem fogja tudni helyetted megszülni). Sok dúla egyben a szülés utáni gondozásban is részt vesz és segít.
Terhesség hétről hétre - 30. hét
Erre a hétre a kicsinyed érzékei olyan szintre fejlődtek, hogy már látja, hallja, tapintja és ízleli a körülötte lévő világot. Válaszol a külső ingerekre, például, ha megbököd a pocakod, akkor ő is visszabök azon a ponton, belülről. Nagyon izgalmas, hogy tudsz a csemetéddel „beszélgetni”.
A terhesség vége felé egyre gyakrabban hallasz majd olyat, hogy ha fent van a baba, akkor kislány lesz, ha meg egészen lent van a pocakod, akkor meg kisfiad, meg, hogy a szülés közben kapott fájdalomcsillapító árthat a babának… és még sorolhatnám. Próbáld meg elválasztani a mendemondát, a tényektől. És természetesen az orvosodat kérdezd meg, ha tényleg elkezdesz aggódni valami miatt.
Ezeknél a mendemondáknál, kéretlen „jó tanácsoknál” sokkal kiborítóbb, amikor szörnyű szüléstörténetekkel traktálnak minket, minden részletet kidomborítva. Bárhogy is reagálj ezekre a történetekre, azt fontos észben tartanod, hogy minden szülés más és más, és bár sosem könnyű, az esetek elenyésző hányadában lép csak fel komolyabb komplikáció.
Terhesség hétről hétre - 31. hét
Egy újabb rohamos növekedési szakasz következik a picinyed számára. Az elkövetkező nyolc hétben a súlya gyorsabban gyarapszik, mint a hossza. Nagyjából 200 grammot hetente. Mivel már elég nagy, nehéz „egyben” látni az ultrahangon. Észre fogod venni, hogy a pici rugdosásait felváltja valamiféle tekergőző mozgás, ahogy fészkelődik.
A terhességed harmadik trimeszterében szükség lesz egy kis plusz vas bevitelre, hogy megkönnyítsd kicsinyed oxigénellátását. Nagyon fontos, hogy legalább nyolc pohár folyadékot igyál minden nap. A folyadék létfontosságú az új sejtek létrejötténél, segíti a vérképzést és - hiszed vagy sem - csökkenti a vizesedést is.
A metrón, utazás közben idegenek megérintik a pocakodat. Egy néni a kisboltban - tévesen - arra int, hogy kerüld a szexet terhesség közben. A szomszédod megkérdezi, hogy mik a terveid a keresztelővel kapcsolatban... Ismerősen hangzik? Most, hogy a pocakod már jókorára nőtt, ne lepődj meg, hogy a figyelem középpontjába kerül.
Terhesség hétről hétre - 32. hét
Egy újabb mérföldkő. A babák, akik ilyenkor jönnek a világra, már csak kis ellátást, orvosi felügyeletet igényelnek, még ha koraszülöttek is. Közel 10 százaléka a kicsiknek a 37. hét előtt születik meg. A 32. hétre minden fő szerv működik, csak a tüdő nem, aminek kell még egy kis idő, hogy teljesen kifejlődhessen.
Nem mindig lehet leállítani az idő előtt meginduló szülést, de fontos hogy az észlelt figyelmeztető jelek bármelyikét jelezd az orvosodnak, hogy megtehesse a szükséges lépéseket. Ilyenek például a magzatvíz szivárgása, méhed menstruációs görcsökhöz hasonló összehúzódása, ha vérzel, ha erős, fokozódó nyomást érzel a medencéd területén, vagy ha erős hasmenés tör rád.
Ha még nem mentél el szülési szabadságra, akkor most már itt az ideje, hogy élj vele. Vannak nők, akik egészen a szülés napjáig dolgoznak, mások már pár nappal vagy héttel korábban otthon maradnak. Ha ezt nem teheted meg, és fárasztó munkád van, szervezd meg hogy, a héten egy vagy két napot otthonról dolgozhass.
Terhesség hétről hétre - 33. hét
A 26. héttől kezdve kicsinyednek már vannak alvós és ébrenlétes időszakai, melyek szabályos időközönként váltogatják egymást. Becsukja a szemét, amikor alszik, és már álmodik is a születése előtti hónap alatt, bár, nem lehet tudni, miről. Egy egész új helyen, a mellkasodban, közvetlen a melled alatt fogod érezni a pici lábak mocorgását. Csemetéd szépen megfordult fejjel lefele, és valószínűleg így marad már a születéséig.
Ha már az alvásról esett szó, ez számodra talán már ismeretlen fogalommá kezd válni. Az álmatlanság gyakori a harmadik trimeszterben, és ha épp alszol is, csak kis szakaszokban tudsz a fürdőszobába tett gyakori látogatásaid miatt. Az aranyér, a gyomorégés, a reflux, a derékfájás, a bedagadt lábak csak tovább nehezítik a pihenésre tett kísérleteidet.
A tapasztalatok szerint jobb, ha egy kiadós mennyiség helyett többször, de kis adagokban étkezel. Használj kispárnákat a pocakod és a derekad megtámasztására és aludj egyedül, ha a párod hánykolódik éjjel, vagy épp horkol, hogy fel ne ébredj.
Terhesség hétről hétre - 34. hét
Pontosan hogy szeretnéd világra hozni gyermeked? Egyre több szülő készít tervet, amibe benne foglaltatnak az igények a választott orvosi/gyógyszeres segédlettől kezdve a körülmények ecseteléséig (szűrt fények, lágy zene, stb.), hogy minél otthonosabban érezhessék magukat a vajúdás, szülés alatt, és közvetlen utána. Készíts te is egyet, de ne feledd, orvosod kihúzhat pár pontot a listáról.
Az elkövetkező hetekben tesztelni fognak Streptococcus B-re, ez olyan baktérium, ami a terhes nők egynegyedénél jelen van az emésztőrendszerben, ha szüléskor nagyobb mennyiségben vannak jelen a hüvelyben, ez tovább szaporodva megfertőzheti a méhet, a magzatvizet, a húgyutakat, de a császármetszés helyét is. Ráadásul a magzat, ahogy áthalad a szülőcsatornán, a baktériumokat belélegezheti vagy lenyelheti. A pozitívra tesztelt nők intravénásan antibiotikumot kapnak a szülés alatt, ezzel jelentősen lecsökkentve a fertőzés elterjedésének és továbbadásának esélyét.
Ahogy egyre közelebb kerülsz a nagy eseményhez, elgondolkodhatsz azon, hogy kiket szeretnél magad körül látni a szülésnél. A párod és az orvosi személyzeten kívül, esetleg egy közeli barát támogatása is jól jönne, ha ez a kívánságod, akkor először a pároddal beszéld meg. Van olyan kispapa, aki örül az extra segítségnek, mások viszont jobb szeretnék, ha az anyukád vagy a legjobb barátod inkább a szülőszobán kívül várakozna.
Terhesség hétről hétre - 35. hét
A csemetéd már majdnem kész, hogy megszülessen! A 35 hetes magzatok legtöbbje már 2,5 kg vagy még annál is több, és ritkán fordul elő komolyabb komplikáció azoknál a babáknál, akik ilyenkor születnek. Egy kis zsibbadást, bizsergést érezhetsz a medencetájékon, ahogy az extra súly nyomja az idegeidet, és a pici lábak egyre fokozódó kalimpálását is a melled alatt, ahogy csemetéd fejjel lefelé feszeng a szűk kis helyen születésre várva. A kicsik 3-4 százaléka nem fordul meg rendesen, ők a farfekvéses babák.
Az orvosod mostantól hetente szeretne látni, amíg el nem jön a nagy nap. Azt már érezheted, hogy egész lent van a baba, mélyen a medencédben, sőt a nyákdugó is kijöhet, ami a kicsinyedet védte a külvilágtól a terhességed alatt - ezek jelzik, hogy lassan itt az idő. De akadnak olyanok, akiknél 3 héttel a szülés előtt már jelentkeznek ezek a tünetek. Érezhetsz jósló fájásokat is - Braxton Hicks összehúzódásokat. Ezek az összehúzódások abban különböznek a vajúdáskor tapasztaltaktól, hogy szabálytalan időközönként érzed és nem erősödnek.
Honnan fogod tudni, hogy elkezdődött a szülés? Például a szabályos időközönként jelentkező egyre erősödő összehúzódásokból. Kb. 20 perces időközönként kezdődnek, ha pár óra múlva 10 percesek lesznek és sokkal fájdalmasabbak, akkor már úton van a baba. Egy másik „nyitány” a magzatvíz elfolyása, ahogy megreped a magzatburok. Hívd azonnal az orvosodat, ha ezt észleled, mert akkor 24 órán belül meg kell szülni a csemetédet, különben fertőzésnek lesz kitéve.
Terhesség hétről hétre - 36. hét
A terhességed hatodik hónapjától, a tested képes anyatejet előállítani. Lehet, hogy már te is láttál néhány opálos cseppet a mellbimbódon, ez a kolosztrum vagy előtej. Olyan antitesteket tartalmaz, melyek képes megvédeni a csemetédet a fertőzésektől élete első napjaiban. Ha nem is szeretnéd szoptatni a gyermeked, pár napig tedd meg mégis, hadd vértezze fel az előtej a külső támadásokkal szemben.
Az igazi tej csak a születés utáni 2-3. napon fog termelődni a prolaktin nevű hormon hatására. Sok nőnek fájdalmasan feszülhet ilyenkor a melle.
Ha a szoptatás olyan fontos, miért nem teszi ezt minden anya? Mert ez nagyon időigényes és nehéz is lehet néha. Vannak mamák, akik egy nehéz szülés után még nem nyerték vissza energiájukat, hogy a nap 24 órájában kétóránként szoptassanak. És vannak olyanok, akiknek gyógyszereket kell szedniük a szülési komplikációik vagy épp a szülés utáni depresszió miatt, és ezek a gyógyszerek a tejen keresztül a baba szervezetébe is átkerülhetnének. Vannak babák, főleg a koraszülöttek, akik nem tanulnak meg szopni, míg mások meg olyan erősen szívnak, hogy kirepedt és vérző mellbimbókat hagynak maguk után.
Biztos gondolkodtál már azon, hogy miből fogod tudni, tényleg itt az idő. Ha enyhe szúró fájdalmat érzel vagy görcsöket tapasztalsz, amelyek négy-öt percenként rendszeresen és erőteljesen jelentkeznek egy vagy két órán keresztül, hívd az orvosodat.
Terhesség hétről hétre - 37. hét
A babák leggyakrabban a 38. és 42. hét között jönnek a világra - a te 40. hétre kiszámolt dátumod ennek az időszaknak a közepén helyezkedik el. E hét végére tehát a te kis csemetéd is „hivatalosan” kész lesz arra, hogy megszülessék. Mostanra a legtöbb baba fejjel lefele, arccal hátrafele vár.
Előfordulhat, hogy császárszülésre kerül sor. Korábban elsősorban haldokló anyákból mentették ki így a gyermeket, de mára már a szülések több mint 20%-a császármetszéssel történik. A te esetedben is ez történhet, ha a baba nincs a megfelelő pozícióban, vagy ha az egészségi állapotod nem engedi meg a hagyományos szülést.
Emlékszel, amikor leírtad, hogy hogy szeretnéd világra hozni a gyermeked? Ez a terv valószínűleg nem tartalmazta a császárszülést. Talán nagyon csalódott leszel, de fontos emlékeznünk arra, hogy a sikeres szülést nem az összehúzódások-, a vajúdással töltött órák száma határozza meg, hanem az, ha egészséges gyermeket hozol világra.
Terhesség hétről hétre - 38. hét
Mostanra feltehetőleg az utolsó simításokat végzed csemetéd babaszobáján, és megbizonyosodsz, hogy minden megvan a babakelengyédhez, hogy készen várhasd a picurka érkezését. Nagyon jó mulatság megtervezni és összeválogatni a babaszoba minden berendezését és részletét, mégis a legfontosabb a biztonság. A legtöbb bababiztonsági felszerelést csak akkor szokták beszerezni, amikor a csemete felfedezőútra indul, de például az ablakzár, konnektor fedők, radiátor takarók már a kezdet kezdetén helyükön kell legyenek.
Láttál már macskát vagy kutyát szülni? Mielőtt elkezdenének vajúdni, a cica- vagy kutyamamák keresnek egy védett zugot, letapodják körbe-körbe a földet, újságpapírokat tépdesnek-, és rendezgetnek kényelmes fészekké az alom számára. Sok nőnek is beindul ez a fészekrakó ösztöne, elsöprő vágyat éreznek, hogy kitakarítsák, rendbe tegyék a gyerekszobát, hogy minden egyes kis részlet a megfelelő helyére kerüljön.
Amikor épp rajtad van a fészekrakó ösztön, remek alkalom, hogy összepakold a kis csomagodat, amit a kórházba magaddal viszel. Ne engedj a kísértésnek, hogy a komplett háztartást becsomagold! A család vagy a barátok később is utánad tudják hozni majd a kedvenc fürdőköpenyed, vagy mindkettőtök „hazamenős” ruháját vagy bármit, amit elfelejtettél. Lehet kétfelé is pakolni a szükséges holmikat: egy csomagot a szüléshez, egy másikat a szülés utáni napokra.
Terhesség hétről hétre - 39. hét
Mostanra a pici elérte a születési súlyát, és minden szerve működik. Mivel az anyák csupán 5 százaléka szül „időben”, a baba most már bármelyik pillanatban megérkezhet. A szülés többféleképpen kezdődhet: enyhe görcsökkel (a leggyakoribb forgatókönyv), szalma színű folyadék, a magzatvíz elfolyásával, vagy azzal, hogy mesterségesen indítják be a szülést vagy akár a császármetszéssel.
Mikor megérkezel a kórházba, megnézik, hogy mennyire van kitágulva a méhszájad. (10 centiméternél már jön a baba) Ha 3-4 centire már kitágultál, megkérdezik, szeretnél-e epidurális érzéstelenítőt, hogy könnyebben elviseld a fájdalmat. Vannak, akik esküsznek rá, és vannak, akik természetesen szeretnének szülni. Mindkét álláspont változhat a szülés során, de akkor sincs semmi baj.
Még ha hónapok óta tervezed is, hogy miként fog lezajlani a vajúdás, van rá esély, hogy egyáltalán nem a terveknek megfelelően fognak alakulni a dolgok. Készülj fel minden lehetséges eseményre és ne feledd, hogy még ha valami váratlan dolog is történik, az idővel már csak a gyermeked születése történetének egyik apró és gyakran felidézett emléke lesz.
Terhesség hétről hétre - 40. hét
Abban a pillanatban, amikor kitolod a kisbabádat (vagy kiemelik a hasadból), egy mindent elsöprő megkönnyebbülés és öröm fog eltölteni. Az újszülött első órája igen mozgalmasan telik. Ellenőrzik a pulzusát, légzését, színét, izomtónusát és reflexeit. Elvágják a köldökzsinórt, kap antibiotikus szemcseppeket és K-vitamin injekciót. Megnézik, van-e csípőficama, hallható-e a kis szívében valami zörej, vagy van-e valami húgyúti rendellenessége.
Ahogy végre kibújik a kicsinyed, olyan boldog leszel, hogy már nem is figyelsz arra, hogy még lesznek méhösszehúzódásaid, mikor a kék színű méhlepényt is megszülöd. Ha császároznak, akkor tíz percen belül kiemelik belőled a kicsit, a placentát egy kicsivel később. Az egész műtét körülbelül 40 percet vesz igénybe.
Azt a mindent elsöprő érzést, amit a gyermeked születése vált most ki belőled, sosem fog od elfelejteni az életed során. Ha az első gyermekedet tartod a karodban, lehet, hogy rögtön felébrednek az anyai érzések benned, de az is lehet, hogy még egy kicsit meg vagy zavarodva, túl gyorsan történik minden. Nem számít, mit érzel most, te és a párod csodálattal és tisztelettel fogjátok körülvenni ezt az apró kis jövevényt, aki végül is arra rendeltetett, hogy egy legyen az életeteket végigkísérő emberek között, akiket nagyon-nagyon szerettek.
Terhesség hétről hétre - 40. hét tovább >>
Terhes kalkulátor a szülés várható időpontjának kiszámítására >>
Szakértők terhességi vizsgálatok, babavárás, szülés témakörben >>
TB ellátások, GYED, GYES, CSED kisokos >>
Közösségi hozzászólások: