SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ki is az a dúla? Hogyan segít a terhesség, szülés és gyermekágyi időszak során?

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2018-05-14
Nagyjából egy évtizede kezdett hazánkban is elterjedni a dúla segítségével történő szülés. Ezeknek az asszonyoknak a tevékenységét azonban még ma is sok félreértés, ennek nyomán pedig számtalan felesleges ellenérzés kíséri. Ki a dúla, és miért jó a szülés minden szereplőjének - az egészségügyi személyzetet is beleértve - ha ő is támogatja a folyamat során az édesanyát?
Ki is az a dúla? Hogyan segít a terhesség, szülés és gyermekágyi időszak során?

Ki a dúla?

A dúla görög eredetű szó, asszonytársi segítőt jelent. Olyan nő, aki már maga is szült, ezért a saját tapasztalatai alapján képes lelkileg és gyakorlati szinten is segíteni, támogatni az édesanyát. Nem egészségügyi szakember, hanem egyfajta lelki társ. Munkáját nem futószalagon végzi: egyszerre rendszerint csak egy családdal foglalkozik, akiket végigkísér a terhességtől a szülésen át a gyermekágyas időszak végéig.
 

Mi a dúla feladata?

A dúla saját tapasztalatai és naprakész információi alapján ad érzelmi és gyakorlati támogatást a szülőpárnak. Az anya megoszthatja vele a kétségeit, a várandósság alatt felbukkanó ellentmondásos gondolatait éppúgy, mint a terveit a szüléssel és a kórházválasztással kapcsolatban. Vajúdás alatt a dúla jelentheti a biztos pontot: ilyenkor az apa érzelmileg éppúgy kiszolgáltatott ugyanis, mint az anya, a szülésznő és az orvos pedig egyszerre több nővel van elfoglalva.
A dúla szakértő kézzel, a megfelelő olajokat használva masszírozza a vajúdó nő hátát, bátorítja, sok esetben pedig közvetítőként lép fel az orvos és a kismama között. A szülés után is a családdal marad, segít a kisebb szoptatási problémák megoldásában, gyakorlati segítséget és lelki támaszt nyújt.
 

Mi NEM feladata a dúlának?

Bár a dúlák egy része rendelkezik egészségügyi vagy szoptatási tanácsadói végzettséggel, nem helyettesítik az orvost és a szülésznőt. Nem végeznek el vizsgálatokat, nem vezetik le a szülést. Éppen ezért egyes orvosok és szülésznők aggodalma, miszerint a dúlák az ő munkájukat próbálják elvenni, teljesen alaptalan: az asszonytársi segítők inkább támogatni szeretnék az egészségügyi személyzetet is, nem pedig akadályozni a munkájukat.
 

Igaz, hogy leginkább az otthonszülések esetében kérnek fel dúlát?

Nem. A segítőt felkérő nők 99 százaléka kórházban ad életet a babájának. Vannak olyan dúlák, akik nem is vállalják otthoni szülés támogatását.
 

Biztos, hogy velem lehet a dúlám szüléskor a kórházban?

Sajnos nem. A törvény annyit ír elő, hogy a kismama joga, hogy egy saját maga által választott nagykorú kísérőt vigyen magával a szülésre. Így aztán a kórház elvileg nem tilthatja meg a jelenlétét, azt azonban már nem kötelessége lehetővé tenni, hogy az apa és a dúla is ott lehessen a szülőszobán.
Általános tapasztalat szerint a budapesti kórházak nyitottabbak ebben a kérdésben, vidéken elképzelhető, hogy nehezebb keresztülvinni, ha valaki a párjával és a dúlával közösen szeretne vajúdni.
 

Nem szeretnék egy idegent beengedni a családi életünkbe, velem van a baj?

A dúla felkérése egy lehetőség. Akik igénybe veszik, mind arról számolnak be, hogy hatalmas segítséget jelentett számukra a várandósság, a szülés és a gyermekágyas időszak alatt.
Sokan vannak azonban, akik nem érzik egy ilyen fajta segítségnek a szükségességét, és ez is teljesen rendben van. Vannak, akik úgymond családon belül meg tudják oldani a lelki és gyakorlati támogatást, mások nem szeretnek egy idegent ilyen mélységekig az életükbe. Sok családnak segít a dúla, de ez semmiképpen sem lehet kényszer.

Indexkép: pixabayTryJimmy

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Rengetegen keresték a kétéves kislányt, sajnos már csak a holttestét találták meg.
"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

Minden nő tudja, hogy a nőgyógyász kincs. Ez egy bizalmi viszony, így nem csoda, hogy olyan embert szeretnénk választani, aki szimpatikus, aki tudja kezelni az esetleges betegségeinket és aki felkészít a szülésre. Egy fiatal lány éppen ezért a lehető legközelebbi személyt választotta erre a nemes feladatra, aki nem más, mint az édesapja.
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

1977 óta április 11-e a Parkinson-kór világnapja. Magyarországon a becslések szerint közel 20 ezer embert érint, a második leggyakoribb idegi károsodással járó betegség.
A szerkesztő ajánlja