SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Győzelem a kullancsok ellen

Kókai Kata [cikkei] - 2005-06-15
A nyári szezonban sokan töltik szabadidejüket kirándulással, így azonban figyelmet kell fordítani a kullancsveszélyre is.

A kullancsszezon tavasszal veszi kezdetét, ám a nyári hónapokban kell tőlük leginkább tartani. Világszerte több száz betegséget terjeszthetnek, azonban csupán néhány igazán veszélyes az emberre nézve. A kullancsok előfordulása nehezen meghatározható. A közhittel ellentétben nem csak az erdőkben és réteken, de a városi parkokban is találkozhatunk velük, fénytől védett, hűvösebb, magas páratartalmú helyeken élnek.

A kullancsok főszezonja a tavaszi melegedéssel kezdődik, majd ősszel, a hidegebb idő beálltával tűnnek el. Az általuk terjesztett vírusokat különleges táplálkozási szokásuknak köszönhetően adják át az embereknek. A bokrokon, fákon, illetve az aljnövényzetben megkapaszkodva várják áldozatukat, majd a bőrbe fúródva vért szívnak, s a véráramba juttatják gyomortartalmukat.

Az eltávolításnál ezért oda kell figyelni a módszerre. Ha a kullancs testét összenyomjuk, gyomortartalma ugyanúgy a szervezetbe juthat. Eltávolításukhoz ma már speciális eszközöket is kaphatunk. A kifejlett példányok 2-3 mm nagyságúak, a fiatalabb példányokat azonban nehezebb észrevenni.

A kullancsok két, az emberre nézve igen veszélyes betegséget terjesztenek, melyek tünetei először az influenzára hasonlítanak, ezért nehezen felismerhetők.

Lyme-kór



Legjellegzetesebb tünete a kullancs befúródásának helye körül megjelenő folt. Ha hosszabb sétát tettünk erdőben, és influenzához hasonló tünetek jelentkeznek, mindenképpen nézzük át az egész testfelületet! A betegséget kullancsok terjesztik, először 1984-ben diagnosztizálták. Tünetei nem specifikusak: fejfájás, láz vagy hőemelkedés, izomfájdalom, fáradtság.

Egyetlen jellegzetes tünete a növekvő vörös gyűrű. A kórokozó a nyirokpályákon és vérpályákon át terjed el a szervezetben, amely néha néhány napig, máskor akár hetekig tarthat, mire diagnosztizálják. Először izomrendszeri szív-tünetek jelentkezhetnek, később azonban alvászavar és személyiség-változás is kialakulhat. Időben történő kezelés során jól gyógyítható, később azonban több hónapos kezelésre is szükség lehet.

Encephalitis

Az ún. agyvelő- vagy agyhártyagyulladás az egyik legveszélyesebb betegség, melyet a kullancsok terjesztenek. Főként gyengébb szervezet esetén okoz problémát, időseknél, várandós nőknél és gyermekeknél. A tünetek 7-14 napon belül jelentkeznek, a legtöbb vírushoz hasonlóan láz, fejfájás, izomfájdalom, rossz közérzet lehetséges. A legtöbb betegnél ebben a szakaszban ki is merülnek a tünetek, s meggyógyulnak. Az esetek kisebb százalékában azonban a vírus bejut a központi idegrendszerbe. Ez esetben magasabb láz, szédülés, hányinger is jelentkezik, de akár a végtagok bénulása is előfordulhat. Bár a modern orvostudománynak köszönhetően a betegek 98-99 százaléka gyógyultan távozik, nem érdemes ezt kivárni.

Nyaralás előtt mindenképpen érdemes a kullancsok által terjesztett betegségek elleni védőoltást kérni!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Sokkoló eredményt hozott az agyevő amőba miatt vett vízminták vizsgálata

Az agyevő amőba által okozott fertőzéssel kapcsolatban Párkány Vadas strandfürdőjében a hatóságok szerint a mintavételek több mint háromnegyedében találtak amőbát.

Meghalt a 11 éves kisfiú, akit fürdés közben agyevő amőba fertőzött meg

Tragikus véget ért a kórházi kezelése annak a 11 éves szlovákiai kisfiúnak, akit egy párkányi fürdőben fertőzhetett meg a rendkívül ritka és szinte mindig halálos kórokozó, az agyevő amőba. A Naegleria fowleri nevű egysejtű ellen nincs biztos gyógymód - a fiú több napos küzdelem után hunyt el.

Agyevő amőba fertőzhetett meg egy fiút egy párkányi fürdőben - ritka, de halálos kór terjedhet nyáron

Egy ritka, de rendkívül veszélyes fertőzés gyanúja merült fel egy tizenegy fiú esetében, aki egy szlovákiai fürdőzés után került válságos állapotba. A hatóságok szerint nem kizárt, hogy az agyevő amőba, azaz a Naegleria fowleri állhat a háttérben. Utánajártunk, mit lehet tudni erről a rettegett kórokozóról és milyen veszélyeket rejt a nyári fürdőzés.

Éjszakai kéz- és lábzsibbadás? Ilyen okai lehetnek

Az éjszaka jelentkező végtagzsibbadás nagyon kellemetlen lehet, bár a legtöbb esetben egyszerű oka van, nevezetesen, hogy olyan pozícióban alszunk, ami elnyomja a kezünk vagy a lábunk vérkeringését. Ha azonban ez nem csak egyszer-egyszer fordul elő, és gyakran ébredünk zsibbadásra, érzéskiesésre, bizsergésre, fontos utánajárni a kiváltó oknak. Ebben a témában segített eligazodni dr. Para Szabolcs, a Fájdalomközpont - Prima Medica neurológusa.

Eltűnt hatéves ikerpár Budapesten: az ország együtt izgul Annabell Zoéért és Blanka Noémiért

Június 12-én délután egy nagymama vitte el engedély nélkül Kosztyú Annabell Zoét és Kosztyú Blanka Noémit Budapesten, a Bikás park környékéről - azóta semmit sem tudni a kislányokról. A rendőrségi feljelentés már megtörtént, az ország hálózatai összefogtak, hogy segítsenek megtalálni őket.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja