SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan oldjuk a gyerek félelmét, szorongását? - A szakértő szerint ez a legrosszabb, amit tehetünk

Tóth Nikolett [cikkei] - 2022-03-22
Rágja a körmét, a szájába tömködi a kezét, üti a fejét, bepisil éjszaka, pedig már régóta szobatiszta. Elkezd tikkelni, csavargatja vagy tépegeti a haját. Ezek a jelek mind arra utalhatnak, hogy a gyerek szorong. A legrosszabb, amit ilyenkor tehetünk, ha elvesszük tőle azt, ami a feszültségét oldja, például a cumiját, vagy egyfolytában rászólunk, hogy ne csinálja. Szakértő segítségével mutatjuk meg, mit tehetünk, hogy elmúljon a szorongás.
Hogyan oldjuk a gyerek félelmét, szorongását? - A szakértő szerint ez a legrosszabb, amit tehetünk

A szorongás kezelése gyermekkorban

Jelek, amik arra utalhatnak, hogy a gyerekünk szorong

A kisebb gyerekek még nem tudják elmondani, hogy miért szoronganak. Mégis sokféleképpen jelzik a külvilág felé, hogy baj van.

Például látszólag minden rendben van, napközben sokat mosolyog, de

  • éjszakánként azonban bepisil, pedig már régóta szobatiszta,

Látszólag semmi baj az új ovival, vidáman megy minden nap és bent sincs rá panasz, de otthon

  • kezelhetetlen, nagyon anyás, sokat sír,

Úgy tűnik, szereti az új lakást/házat és nem viselte meg a költözés, de

  • rágja a körmét,
  • csavargatja vagy tépkedi a haját,

Puszilgatja és szeretgeti a kistestvérét és nem tűnik féltékenynek, mégis

  • ütögeti a fejét,
  • a felnőttekkel szemben agresszív megnyilvánulásai vannak,
  • tikkel, stb.
     

"A gyerekek a felnőttek viselkedésének a tükrei. Folyamatosan jeleznek, hogy felhívják a figyelmet arra, hogy valamiből elegük van, vagy valami nagyon bántja őket. Ez megnyilvánulhat egy krónikusan visszatérő náthában is" – mondja Horváthné Iványi Erika, kineziológus, aki sok hasonló esettel találkozott már.

"Volt egy olyan kisfiú, akinek az apukája katona volt és emiatt nagyon keveset volt otthon. Az anyuka 3 gyerekkel volt otthon egyedül, ez a kisfiú volt a legnagyobb. Mindenre agresszióval válaszolt, ami mögött az apahiány állhatott: vagyis apát én nem érdeklem, nem vagyok jó neki, stb. Emiatt alakulhatott ki nála a szorongás."

Egyes élethelyzetek fokozottan előidézhetik a szorongást a gyerekeknél, ezek:

  • a válás,
  • a költözés,
  • a kistestvér születése,
  • a bölcsödei vagy óvodai beszoktatás,
  • egy új óvoda vagy iskola,
  • vagy bármilyen nehézség a család életében, például betegség, halál.

"Még ha nem is beszélnek előtte róla, a veszekedések nem a gyerek előtt történnek, attól még megérzi, hogy baj van és elkezdhet szorongani" – mondja a szakértő, aki szerint azonnal segítséget kell kérni, ha úgy érezzük, hogy ez az állapot már régóta tart és mi nem tudjuk megoldani.
 

Hogy múlik el a szorongás?

A legfontosabb leszögezni, hogy a körömrágás vagy a visszatérő ujjszopás, stb. nem gyereknevelési kérdés. Az a legrosszabb, amit tehetünk, ha a tünetet akarjuk megszüntetni.

"Sokszor mondják, hogy kinövi, én úgy gondolom, hogy ez úgy lehetséges, ha megoldódik a probléma, például sokat veszekednek a szülők, aztán elválnak."

Vagyis a probléma gyökerét kell megtalálni, azt kezelni, és utána magától elmúlik a szorongás és annak tünetei is.

A kineziológus szerint:


1. Ilyenkor nagyon fontos a szülő jelenléte

"Akár egy mesével vagy szerepjátékkal ki lehet bogozni, hogy mi a probléma, az is lehet, hogy az óvónéni leszidta, amit még nem tud elmondani, és úgy jön ki rajta, hogy elkezd tikkelni."
 

2. A problémát és nem a tünetet kell kezelni

Vagyis az nem segít, ha folyton rászólunk a gyerekre, hogy ne rágja a körmét, esetleg bekenjük neki valami erőssel, aztán pedig magára hagyjuk. Sokkal többet ér, ha átöleljük, beszélgetünk vele, megpróbáljuk megfejteni, mi okozza a szorongását, és azt kezeljük. Például ha a testvérére féltékeny, akkor megpróbálunk több időt tölteni vele.


3. Teret adunk annak, hogy valamilyen más módon vezesse le a feszültséget

"Volt egy kisgyerek, akinek azt javasoltam, hogy a kedvenc színű zsírkrétájával nagyon erősen rajzoljon össze egy papírt."

De segíthet még a:

  • gyurmázás,
  • mesélés,
  • bábozás,
  • ujjfestés,
  • hancúrozás, birkózás,
  • sok ölelgetés, szeretgetés,
  • sok szabad játék a jó levegőn.
     

Olvasd el ezt is: Szorongó gyerekek pótcselekvései - mi lehet az oka a körömrágásnak, és hogyan szoktathatjuk le róla a kicsit?

Indexkép: Depositphotos.com
 

Iványi Erika szaki

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

1977 óta április 11-e a Parkinson-kór világnapja. Magyarországon a becslések szerint közel 20 ezer embert érint, a második leggyakoribb idegi károsodással járó betegség.
Még valóra válthatta élete legnagyobb álmait a bakancslistás Csire Zsuzsi - a lány szíve hétfőn adta fel a harcot

Még valóra válthatta élete legnagyobb álmait a bakancslistás Csire Zsuzsi - a lány szíve hétfőn adta fel a harcot

A 21 éves lány két szívtranszplantáción is átesett, harmadik szíve pedig hétfő este feladta a harcot. A lány tudta, hogy csak hónapjai vannak hátra, ezért bakancslistát írt - a halála előtt több álma is valóra vált.
Az én időmben még fel sem merült, hogy a nőknek élvezniük kellene az együttléteket

Az én időmben még fel sem merült, hogy a nőknek élvezniük kellene az együttléteket

A férfi munka után fáradt, hagyni kell őt enni és pihenni. Akkoriban mindenki így tartotta. Ami pedig a házaséletünket illeti: akkoriban senki sem beszélt arról, hogy a nőknek élvezniük kellene az együttléteket. Igazából én úgy voltam vele, hogy amikor a férjem kívánta, akkor hagytam magam.
A szerkesztő ajánlja