SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

10 tanács a pozitív gyerekneveléshez - ezt tedd kiabálás és büntetés helyett

Tóth Nikolett [cikkei] - 2022-01-24
Gyereket nevelni nem könnyű. A legnehezebb mégis az, hogy felhagyjunk a büntetésalapú, poroszos nevelési módszerrel, a régi rossz mintákkal. A szokások megváltoztatása lassú és nehéz folyamat, közben pedig mindenki tanul. Ha rálépsz a pozitív gyereknevelés útjára, az nemcsak a gyerekedre, de rád is jó hatással lesz hosszú távon.
10 tanács a pozitív gyerekneveléshez - ezt tedd kiabálás és büntetés helyett

A pozitív gyereknevelés lényege


1. Tudasd a gyerekeddel is, hogy változtatni szeretnél!

Fontos, hogy beszélgess a gyerekkel arról, hogy elkezdtél változtatni. Ha korábban rendszeresen kiabáltál vele, vagy gyakran volt a gyereked büntetésben, akkor mondd el neki, hogy ezen próbálsz változtatni. Ezzel segíted abban, hogy az ő viselkedése is jó irányba változzon! Például: Emlékszel, régen mennyit kiabáltam? Észrevetted, hogy már csak nagyon ritkán emelem fel a hangom? Ugye neked sem jó, ha anyu olyan ideges? Veszekedés helyett inkább próbáljuk mindig megoldani a problémát, rendben?
 

2. Kérd meg, hogy ő is változtasson!

Mondd el neki például a következőt: Látod, hogy már nem szoktam kiabálni veled? A szabályok ettől még ugyanazok, de igyekszem a békés együttműködésre törekedni. Mi lenne, ha te is gondolkodnál azon, min kellene változtatnod, hogy mindenki jobban érezze magát?

Ne számítsunk arra, hogy minden varázsütésre megváltozik majd, de a lényeg az, hogy ő is törekedjen a változásra.
 

3. Egyszerűen fogalmazz és pozitív mondatokkal fegyelmezz!

Ha azt kéred tőle, hogy öltözzön fel, akkor nem kell hosszan magyarázkodni arról, hogy miért nem maradhat egész nap pizsamában. Egyszerű kéréseket intézz a gyerek felé! A mondataid pedig legyenek pozitívak! Mennyivel másképp hangzik az a mondat, hogy: Kérlek, hagyd égve a lámpát! Mint: Ne kapcsold le a lámpát!
 

vidám anyaVladimir Liman képe a Pixabay-en


4. Ne engedj, ha hisztizik, a nem az mindig maradjon nem!

Ha egyszer engedsz, csak azért, hogy abbahagyja a hisztit, akkor legközelebb is ehhez az eszközhöz fog folyamodni. Ezért bármennyire is nehéz, tartani kell magunkat ahhoz, amit kimondtunk.


5. Nem kell mindenért rászólni!

A játszótéren szoktam hallani olyan anyukákat, akik szó szerint fél percenként rászólnak valamiért a gyerekükre. Ezzel az a gond, hogy egy idő után a gyerek már nem is figyel. Próbálj inkább csak a leglényegesebb dolgokban szabályozni, ahogy Vekerdy is ajánlja. A többit pedig engedd el! Például: a lefekvés időpontjához és ahhoz, hogy mit egyen ebédre ragaszkodj, de más dolgokban döntsön ő. Persze ha veszélyes dolgokat csinál kint vagy a lakásban, akkor szólj rá, de csak azért, mert szaladgál egy kicsit, ne szólj percenként.

Olvasd el ezt is: A sok tiltás minden életkorban akadályozza a gyermek személyiségének fejlődését, rontja a szülő-gyermek kapcsolatot


6. Büntetés helyett hadd javítsa ki a hibáját!

Amikor vége a hisztinek vagy dühkitörésnek, és megnyugodott a gyerek, akkor beszélgess vele a történtekről. Próbáld megérteni a helyzetét, álláspontját. Például így: Tudom, hogy nagyon mérges lettél, értem, hogy miért viselkedtél így. Legközelebb próbáljuk meg másképp, például úgy, hogy…

Vagy: Annak a kislánynak nagyon fájt, amit mondtál neki. Szegény most nagyon rosszul érzi magát. Te biztos ki tudsz találni valamit, amivel felvidíthatnád. Várom az ötleteidet!

Ez tehát nem büntetés, önszántából fogja kijavítani a hibát.


7. Légy megértő!

Ahelyett, hogy egyből támadsz, kiabálsz vele és kioktatod, próbálj meg belehelyezkedni az ő helyébe, és megérteni, hogy miért is tette azt, amit tett. Mesélj nyugodtan a te kiskorodból személyes példákat! Például így: Amikor kicsi voltam, nekem sem sikerült bekötni a cipőfűzőmet. Én is sokszor sírtam emiatt. De aztán a mama azt mondta, hogy sokat kell gyakorolnom, és menni fog. És így is lett. Megpróbálod te is gyakorolni velem?


8. Maradj nyugodt, teremts nyugodt légkört!

Ha a gyerek egy nyugodt légkörben nő fel, ha mindig számíthat rád érzelmi támaszként, akkor sokkal kevesebb lesz a hiszti. Amikor pedig kirobban, bármennyire is nehéz, muszáj nyugodtnak és higgadtnak maradnod, hiszen az idegességed és dühöd átragad a gyerekre is.
 

szülők gyerekkelKampus Production fotója a Pexels oldaláról


9. Mutass jó példát!

A jó példamutatás alatt azt is értjük, hogy ha te például rendszeresen a kanapén vagy jövet-menet eszel, akkor ne várd el a gyerekedtől, hogy egy pisszenés nélkül egyen az asztalnál! De ugyanez vonatkozik a káromkodásra, vagy a kérem, köszönöm és bocsánat szavakra is.


10. Beszélj az érzéseidről!

Ha beszélsz az érzéseidről, azzal arra taníthatod meg, hogy ő is megnevezze majd az érzéseit. Ráadásul a viselkedését is befolyásolhatod vele. Például: Nagyon szomorú vagyok, amikor ezt csinálod, mert…
 

Olvasd el ezt is: Tehetségesnek vagy értéktelennek hiszi magát a szavaidtól? - a pozitív kommunikáció hatásai a gyerekekre

Indexkép: Depositphotos.com

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Napjainkban számos sebészeti beavatkozás egynapos sebészeti ellátás keretén belül is elvégezhető. Ehhez hozzájárult a technikai fejlődés, a minimal invazív technika térhódítása. A korszerű eljárás számos előnnyel bír a nyitott műtéttípushoz képest.
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

- A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzések közé tartozik, amely évente 150 millió embert érint világszerte.1 - A nők 50-60 százaléka élete során legalább egyszer találkozik a betegséggel.2 - A húgyúti fertőzés egyben a cukorbetegség egyik leggyakoribb hosszú távú szövődménye, amely súlyosabb lefolyású és rosszabb kimenetelű a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek esetében.3 - A 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált emberek 9,4 százalékának volt már húgyúti fertőzése, míg a cukorbetegségben nem szenvedők esetében az előfordulási arány csak 5,7 százalék.4
Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Miközben az utóbbi körülbelül két évtizedben világszerte érzékelhető volt a cigarettázás visszaszorulása (2007-ben 23% volt a dohányzók aránya, míg 2021-re 17%-ra csökkent), az új típusú, füstmentesként aposztrofált hevített dohánytermékek és elektronikus cigaretták forgalma növekszik. Az elmúlt években sok dohányos szokott át ezekre a termékekre és egyre nagyobb számban az addig nem dohányzó fiatalok is beleesnek általuk a nikotinfüggőség csapdájába. Hogyan működnek ezek az új termékek, és mit tudunk jelenleg az egészségügyi hatásaikról? Tekinthetők-e kevésbé káros alternatívának, illetve a leszokás eszközének? Dr. Cselkó Zsuzsát, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Országos Dohányzás Leszokást Támogató Módszertani Központjának vezetőjét kérdeztük minderről.
Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
A szerkesztő ajánlja