SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Vekerdy: miért baj, ha egy gyerek nem szobatiszta óvodás korára?

Tóth Nikolett [cikkei] - 2021-09-17
Miért lettek régen másfél évesen szobatiszták a gyerekek?
Vekerdy: miért baj, ha egy gyerek nem szobatiszta óvodás korára?

Régen bevett szokás volt, hogy a kicsiket a kiságy sarkához kötözték a bilin ülve "játékosan", mondván, hogy ezt mindenki így szokta. Ráadásul a textilpelenkák jobban átáztak, és mosni is sokat kellett.

Most, amikor a kényelmes eldobható pelenkák korszakát éljük, valahogy minden másképpen van. Egyenesen aggódunk, ha 2 évesen még nem szobatiszta a kicsi. Miért? Vekerdy Tamás szerint ha nem siettetnénk annyira a dolgokat, a gyerekek teljesen maguktól szobatisztává válnának, pusztán attól, hogy elkezdik utánozni családtagjaikat. Szerinte egyenesen botrányos az is, hogy a magyar óvoda csak akkor veszi fel a gyereket, ha szobatiszta. 
 

Agresszív, ”csak azért is”, ”minél korábban” módszerek

”Magyarországon a szobatisztaság kifejezetten nyomasztó téma, ami gyakran először bír rá szülőket arra, hogy terrorisztikusan lépjenek fel, és ezzel megalapozzanak a gyerekben egy esetleg csak később kicsapó agressziótömeget” – mondja Vekerdy Tamás, aki szerint rettenetes hazai divat az is, hogy az édesanyák gyakran még a hat hónapos babáról is lekapják a pelenkát, és a bili fölé emelik őt; ha kell, akkor szopizás közben is, mondván, hogy látszik rajta, hogy éppen kakil.

És mit látnak az édesanyák a környezetükben? Azt, hogy mindenkinél ez a központi téma. A játszótéren aggódva mesélik egymásnak, hogy éppen hol tartanak a szobatisztaságban, kérdezgetik egymást, hogy mit hogy kellene csinálni. De az idősebb generáció is nyomást gyakorol a szülőkre: a nagymama szidja a gyerekét, hogy az unoka még nem szobatiszta másfél évesen, mondván, hogy régen ez egyáltalán nem így volt.


Kiságy vagy járóka sarkához kötözték a gyereket a bilin ülve

Mert régen hogy volt? A textilpelenkák korszakát éltük. Nem volt mosógép, a nők kézzel mosták, súrolták, főzték a pelenkákat, akár napi 10 darabot is, a többi ruha mellett természetesen. Utána szárították, vasalták. Logikus tehát, hogy az első jelnél elkezdték a szobatisztaságra nevelést. Ki így, ki úgy…

Voltak, akik drasztikusabb eszközökhöz folyamodtak, odakötözték a gyereket - mégha gyengén is - a kiságy vagy a járóka sarkához, a bilin ülve, és nagyon megdicsérték, ha produkált valamit a kicsi.

De más oka is van annak, hogy hamarabb lettek szobatiszták a gyerekek: a textilpelenka hamar átnedvesedett, a gyereket korán elkezdte zavarni, hogy pisis vagy kakis, és megtanulta, hogy szóljon, ha kellemetlen és pelenkát kell cserélni.

Most azt mondják, hogy nagyjából 2-3 éves korára érik meg a gyerek arra, hogy tudja szabályozni a visszatartást és az elengedést, régen mégis általában másfél éves korra minden le volt tudva.

Ne siettessük a bilire vagy Wc-re szoktatást!

bilin ül a kislányFotó: Tóth-Vincze Nikolett

Vekerdy Tamás szerint ha nem siettetnénk a szobatisztaságot, akkor az magától is bekövetkezne, ráadásul nem olyan drasztikus módszerekkel, amelyekkel sokan éltek és élnek. Ő sem a jutalmazást, sem a büntetést nem javasolja, azt mondja, figyeljük meg a természeti népeket: a gyerekek egy idő után elkezdik utánozni a családtagjaikat. Vagyis magától lekerül a pelenka.

Azt ajánlja, hogy

  • nyáron szaladgáljon sokat meztelenül a gyerek
  • ha éppen kakil vagy pisil, akkor hívjuk fel rá a figyelmét: "Anna most pisil"
  • ne siettessük, ne görcsöljünk rá, mert azt a gyerek is megérzi, és akár az ellenkezőjét is elérhetjük vele: hogy elkezdi visszatartani a székletét vagy a vizeletét
  • amíg kéri a pelenkát, addig adjuk rá, ne vegyük el tőle akkor sem, ha például kakilni csak abba szeretne
     

Miért csak a pelenkába hajlandó?

pelenkaMahesh Patel képe a Pixabay-en

Sok szülő panaszkodik, hogy a gyereke csak a pelenkába hajlandó kakilni, mindig kéri, ha kell neki. Vajon meddig normális ez, kell-e egyáltalán aggódni?

”Egy: nagyon ritka esetben látunk 14-21 éves embereket, akik pelusba kakilnak – úgyszólván soha, ha egyébként jól vannak. Kettő: tudomásul kell venni, hogy ha azt mondja egy gyerek, hogy kérem a pelust, kakilni akarok – akkor ő szobatiszta! Mert a szobatisztaság lényege: tudom, hogy kakilnom kell, vissza tudom tartani addig, amíg nem ülök a vécén vagy nem adják rám a pelust. Tehát én magam szabályozom, figyelek rá. Ez a szobatisztaság.”


Nem baj, ha ovis korára sem szobatiszta

A pszichológus szerint nyugodtan adjuk oda a pelenkát a gyereknek addig, amíg kéri. Igen, még akkor is, amikor már óvodás.

”A magyar óvoda csak akkor veszi fel a gyereket, ha szobatiszta… Vajon miért? Angliában van egy külön polc az óvodában, ahol a szülők tárolják a pelenkát, hogy rá tudják adni a gyerekre, ha szükséges, és ezt mindenki teljesen normálisnak tartja.”

Indexkép: Tóth-Vincze Nikolett

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Így irányítja az életed egy manipulatív szülő

Így irányítja az életed egy manipulatív szülő

"A manipulatív szülők annyira ügyesen leplezik igazi szándékaikat, hogy gyerekeik állandó zavarodottságban élnek. Tudják, hogy becsapják őket, de nem tudnak rájönni, hogy hogyan."
Megugrott a szamárköhögéses esetek száma hazánkban

Megugrott a szamárköhögéses esetek száma hazánkban

Már a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikáján is kezeltek idén súlyosan beteg gyermeket szamárköhögéssel. Míg a korábbi években maximum egy-két megbetegedést tapasztaltak éves szinten Magyarországon, addig az idei első negyedévben már 12 esetet regisztráltak. A betegség ellen létezik védőoltás, amit a gyerekek kötelező oltásként kapnak meg, de a kisbabákra különösen veszélyes lehet, ha a védettség kialakulása előtt fertőződnek meg a kórral.
A diabétesz kialakulása előtt évekkel lehetnek jelei egy gyakori szövődményének

A diabétesz kialakulása előtt évekkel lehetnek jelei egy gyakori szövődményének

Idegbántalomra utaló kisebb eltéréseket már egészséges cukoranyagcseréjű, de cukorbetegség szempontjából magasabb kockázati csoportba tartozóknál is találtak a Semmelweis Egyetem kutatói. A vegetatív és érzőidegrendszer zavarát okozó állapot jeleinek mielőbbi felismerése segítheti a betegség megelőzését és hatékonyabb kezelését.
Így mondj szépen és eredményesen nemet a gyerekednek - nagy szükség van erre időnként

Így mondj szépen és eredményesen nemet a gyerekednek - nagy szükség van erre időnként

Nemet mondani nem könnyű, főleg nem a gyerekünknek, mégis elengedhetetlen része a szülői szerepnek ez is: hiszen felelősségre, önkontrollra és érzelmi szabályozásra tanítja a kicsit. A következetes és szeretetteljes nevelés hatására a gyerekek biztonságban érzik magukat, és magabiztos, felelős felnőttekké válhatnak. De hogyan mondjunk nekik nemet?
5 hasznos tipp kontaktlencsét viselőknek

5 hasznos tipp kontaktlencsét viselőknek

Viszket vagy ég a szeme, amikor kontaktlencsét visel? Számos oka lehet annak, hogy kontaktlencse-viseléssel összefüggő kellemetlenségeket tapasztal. Dr. Lendvai Zsanett, a Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosa segítségével összeszedtük a probléma hátterében álló lehetséges okokat, illetve tippeket is adunk a panaszok enyhítésére.
A szerkesztő ajánlja