SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Alternatív fegyelmezés: 7 módszer, amit alkalmazhatsz, ha nem akarsz folyton NEM-et mondani

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2020-03-04
A folyamatos nemet mondás nem csak frusztráló mindenkinek, de még hatástalan is: a gyerekről egy idő után lepereg, és legfeljebb a hangerő fokozásával lehet megpróbálni nyomatékot adni neki. Ha te is el szeretnéd ezt kerülni, próbáld ki az alábbi alternatív fegyelmezési módszerek valamelyikét:
Alternatív fegyelmezés: 7 módszer, amit alkalmazhatsz, ha nem akarsz folyton NEM-et mondani


1. Pozitív fogalmazás

Hacsak lehet, azt mondd, mit tegyen, ahelyett, hogy mit NE. „Ne fogd meg!” helyett hatásosabb a „Tedd le!”; ”Ne visíts!” helyett pedig az, hogy „Mondd kicsit csendesebben.”


2. Választási lehetőség

Egyértelmű, hogy nem lehet mindent most azonnal, de nagyban csökkenti a gyerek frusztrációját, ha ezzel együtt azt érzi, hogy van választási lehetősége. Ha szeretné, ajánlj fel neki előző este két-három pólót és nadrágot, amelyek közül ő döntheti el, melyiket szeretné másnap felvenni az oviba.


3. Mutasd ki, hogy érted az érzéseit

A kisgyereknek még akkor is rossz érzés, hogy valamit nem tehet meg, ha felnőtt fejjel egyértelmű, hogy helytelen dologra készült. Bármennyire is rossz dolog például verekedni, ő attól még mérges a testvérére, és ezt ki szeretné fejezni valahogy. Mondj neki valami ilyesmit: „Értem, hogy mérges vagy, és valahol igazad is van, de megverni a másikat akkor sem szabad. Egyszerűen hagyd ott, ha idegesít.”


4. Csak vészhelyzetben emeld fel a hangod

Ha egy gyerekre folyton ideges, emelt hangerőn szólunk, egy idő után hozzászokik, és akkor sem fog rá odafigyelni, amikor életbevágóan fontos lenne. Ezért ameddig csak lehet, őrizd meg a nyugalmadat, és higgadt hangon kérni, hogy a boltban ne fogdosson össze mindent, vagy hogy most már tényleg maradjon az ágyában.
Nem tilos a kisgyerekre rákiabálni akkor, ha éppen az útra készül kiszaladni, de ez mindenképpen kivétel legyen. Így fel fogja ismerni azt a helyzetet, amikor tényleg elkerülhetetlen, hogy szót fogadjon, és meg is fogja tenni.


5. Érts egyet

Bizonyos esetekben használ, ha egyetértünk a gyerekkel, de kihangsúlyozzuk, hogy mit kell tennie. Ha ebéd helyett csokit akar enni (előfordul…), nyugodtan mondd neki: „Igen, finom a csoki, én is nagyon szeretem. Ebéd után lehet azt is enni.”


6. Tereld el a figyelmét

Kisebb gyerekeknél gyakran jól működik a figyelemelterelés. Ha még nem lovallta magát teljesen bele a kétségbeesésbe, hívd fel a figyelmét egy kismadárra, a szivárványra, bármire – a lényeg, hogy elfelejtse, mit is akart olyan nagyon elérni.


7. Példálózz másokkal

Nagyobbaknál alkalmazható módszer: egyszerűen mondd el, hogy az osztálytárs szülei sem engedik a késő estig tartó számítógépezést, vagy hogy azt olvastad, egy híres focista kedvenc rágcsálnivalója a nyers sárgarépa. Persze csak akkor folyamodj ilyesmihez, ha tényleg igaz, amit mondasz, de abban az esetben valószínűleg hatásos lesz.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: MNStudio / shutterstock

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Rengetegen keresték a kétéves kislányt, sajnos már csak a holttestét találták meg.
"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

Minden nő tudja, hogy a nőgyógyász kincs. Ez egy bizalmi viszony, így nem csoda, hogy olyan embert szeretnénk választani, aki szimpatikus, aki tudja kezelni az esetleges betegségeinket és aki felkészít a szülésre. Egy fiatal lány éppen ezért a lehető legközelebbi személyt választotta erre a nemes feladatra, aki nem más, mint az édesapja.
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Erre a 8 dologra van szüksége egy kamasznak a szüleitől

Erre a 8 dologra van szüksége egy kamasznak a szüleitől

Szakértők szerint a legrosszabb, amit ilyenkor tehetünk, ha folyamatosan tiltjuk őt mindentől. Egy kamasznak szüksége van egy biztonságos helyre, szabadságra, útmutatásra, biztatásra és persze arra, hogy bármennyire is felbosszant, érezze, hogy szereted őt.
A szerkesztő ajánlja