SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Viselkedészavaros gyermekek

Balogh Andrea [cikkei] - 2009-02-02
A gyermeki neurózis megnyilvánulási területei specifikusak és gyerekekként más és más magatartástünetekkel társulnak.
A tünetek látszólag nem zavarják a gyereket, nem szenvednek tőle, a környezet az, amely ezekre a viselkedésváltozásokra felfigyel. A gyerek körül kialakul egy negatív háló amely fogva tartja és elmélyíti a problémáit. Kizárólag az egyénre összpontosítva lehetséges a jó eredmény megvalósítása.

Magatartászavarokat, viselkedésproblémákat és predeviáns viselkedésmódokat ugyanolyan értelmezésben használja szinte minden irodalom. Az ilyen tüneteket mutató gyerekek a nehezen kezelhető kategóriába sorolhatóak.

Magatartászavarok okai:
- egyesek szerint örökletes adottságok függvénye
- mások az agy biokémiai elváltozásait okolják, a hormonális egyensúly felbomlását tekintik meghatározónak
- pszichológiai tényezők: ha az egyénnek nem sikerül egy bizonyos krízist feldolgoznia, viselkedészavar jelentkezik, magatartása megreked az előző szinten
- környezeti hatások

A deviáns viselkedés oka leggyakrabban a biológiai, pszichikai és szociális tényezők sajátos, egyéni ötvözete.
A deviáns viselkedés a következő esetekben erős:
- Kényszerérett gyerekek: a környezet nem a gyerekekre szabott feltételeket ró ki, túl hamar kialakul a felnőtt viselkedés modellje, a személyiség azonban gyenge, a belső normák még nem léteznek, így a viselkedést a körülmények igazítják.
- Koraérett gyerekek: a gyerek kénytelen túl hamar megfelelni a nehézségeknek. Itt a gyerekkor lerövidül, de bizonyos szinten tudatosul, hogy miért, azaz kiért is kell lemondani és ezeknek a gyerekeknek a viselkedése nem is válik deviánssá.
- Éretlen gyerekek: ezt a kategóriát a család termeli ki (túlvédő, zárt). A gyerekkor elnyúlik, hogy majd hirtelen módon szakadjon meg, vagy soha le se záruljon.

Gyerekkori magatartászavarok általános jellemzői:
A gyermeki neurózis megnyilvánulási területei specifikusak és gyerekenként más és más magatartástünetekkel társulnak: szorongás, feszültség, szótlanság, visszahúzódás, vagy túl feszes testtartást, kényszermozgásokat okozhatnak. Más gyerekeknél túlzott mozgékonyság, agresszív kitörések, vagy a fantázia túlburjánzása lép fel. Fóbiák vagy szomatikus tünetek jelentkezhetnek.
A felsorolt tünetek látszólag nem zavarják a gyereket, nem szenved tőle, a környezet az, amely ezekre a viselkedésváltozásokra felfigyel.
A gyerek körül kialakul egy negatív háló amely fogva tartja és elmélyíti a problémáit. Kizárólag az egyénre összpontosítva lehetséges a jó eredmény megvalósítása.

Gyermekkori és serdülőkori magatartászavarok formái:

A. Pszichoszomatikus és neurotikus megnyilvánulások:

1. Alvászavarok (alvajárás, krónikus álmatlanság, visszatérő rémálmok.)


2. A kiválasztás zavarai
3. Ritmikus, motoros rendellenességek, kényszermozgások (önringatás, ujjszopás, körömrágás, hajtépés, túl feszesség)
4. Szomatizáló tünetek (asztma, gyomorfájás, fejfájás, szédülés...stb.)

B. Predeviáns és deviáns viselkedési módok:

1. Agresszivitás formái: csendes, passzív ellenállás, szófogadatlanság, érzelmi nyomás, verbális, testi agresszivitás
2. Agresszivitás iránya: tárgyak, állatok, gyermekek, gyengék, betegek, önagresszió, fantáziálás, hazugság, csavargás, bandákba verődés, lopás, visszahúzódás, drog- és alkoholfogyasztás

C. Érzelmi élet rendellenességei:

1. Érzelmi éretlenség, labilitás, gátoltság
2. Gyakori indulatkitörések, gátlástalanság
3. Szorongásosság
4. Fóbiák
5. Passzivitás, az érdeklődés hiánya (depressziós tünetek)

D. Teljesítményzavarok:

1. A kommunikáció zavarai: dadogás, alália
2. A figyelem zavarai
3. Az emlékezet zavarai


Kép: www.foter.com

Balogh Andrea


Balogh Andrea
Gyerekpszichológus

Elérhetőségeim:
Telefon: 06-30/355-01-77
E-mail: andibalogh@yahoo.com

Kedves Kérdezők! Csak a 4-30 év közötti korosztályban előforduló pszichés zavarokkal forduljanak hozzám!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Szaunában pihentek a szülők, miközben gyermeküket újraélesztették a siklósi fürdőben

Sokk és döbbenet uralkodott el a siklósi fürdőben, amikor egy 6 éves kisfiút kellett újraéleszteni - szülei eközben éppen a szaunában tartózkodtak. A majdnem tragédiába torkolló eset a Siklósi Hírek beszámolója szerint komoly következményeket vonhat maga után.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Szakrendeléseket szüneteltetnek több vidéki kórházban

Több vidéki és fővárosi egészségügyi intézményben is szünetelnek bizonyos szakrendelések, amelyek különösen a nőket és családokat érintik. A változások hátterében humánerőforrás-hiány és szakmai feltételek hiánya áll.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja