SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Hosszabb ideig tart a kamaszkor, mint gondolnánk

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-04-12
Mikor kezdődik a kamaszkor? Valóban felnőtt egy 18 éves fiatal? Miért érzi úgy magát egyre több huszonéves, mint aki még mindig megrekedt a gyermek és a felnőttkor között? A Cambridge Egyetem kutatói szerint a folyamat lassabb, mint gondolnánk: az emberi agy nagyjából 30 éves korára lesz valójában felnőtt.

„Nem voltam többé gyermek, s nem valék / Még ifju. Ez az élet legszebb éve” – írta Petőfi 15 éves koráról a Tündérálom című versében 1846-ban. Való igaz: az elmúlt évszázadokban, amikor a nemi és a társadalmi érés nagyjából párhuzamosan zajlott le, igen rövid ideig, talán alig egy évig tartott a „már nem gyerek, de még nem is felnőtt” állapot.

A 20. században azonban, ahogy annyi minden, ez is megváltozott. Miközben a javuló táplálkozási és higiéniai körülményeknek köszönhetően a nemi érés egyre korábbi életkorban következik be, a társadalmi értelemben történő felnőtté válás időpontja kitolódott a húszas évek közepéig, vagy akár még tovább. Magyarországon a 1945-ig a nagykorúság kezdete a 24. év volt: eddigre a fiatalok túlnyomó többsége önálló egzisztenciával bírt, nem tanult, és ha nőről beszélünk, igen nagy valószínűséggel már férjnél volt és nevelt néhány gyereket.

A II. világháború után hazánkban is leszállították a nagykorúvá válás időpontját 18 évre, az azóta eltelt évtizedek változásai miatt azonban ma már alig lehet olyan fiatalt találni, aki ennyi idősen valóban felnőttnek volna tekinthető – akár lelki, akár társadalmi értelemben. A tanulás ideje kitolódott, egyre több a 20-21 évesen érettségiző diák, majd később az egyetem, a diákhitel, a drága lakhatási költségek és a megváltozott családi struktúra miatt sokan csak 30-hoz közeledve kezdik el az önálló életüket.

Azonban felmerül a kérdés, mi teszi a felnőttet felnőtté? Az önálló háztartásvezetés? A teljes munkaidős állás? A gyereknevelés? Az IFL Science oldalon megjelent cikk alapján bár a különböző mérföldköveket mindenki más-más időpontban éri el, az agy fejlődése valójában nagyjából 30 éves korunkra fejeződik be. Noha a legjelentősebb változások kétségtelenül tizenévesen következnek be, az idegsejtek közötti bizonyos kapcsolódási pontok egészen a harmadik X betöltéséig váratnak magukra. Ez az oka annak is, hogy például a skizofrénia is általában fiatal felnőttkorban – a férfiaknál a húszas éveik közepén, a nőknél a húszas-harmincas évek fordulóján -  jelenik meg.

Akárhogy is, noha a gyerekkor végét egyetlen napban meghatározni lehetetlen, egy biztos: a folyamat jóval tovább tart, mint azt általában feltételezzük, és nem biztos, hogy a huszonévesek készülékében van a hiba, ha úgy érzik, nagyon messze vannak még attól, hogy valóban felnőttnek érezhessék magukat.

Kép: Free-Photos / Pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Szaunában pihentek a szülők, miközben gyermeküket újraélesztették a siklósi fürdőben

Sokk és döbbenet uralkodott el a siklósi fürdőben, amikor egy 6 éves kisfiút kellett újraéleszteni - szülei eközben éppen a szaunában tartózkodtak. A majdnem tragédiába torkolló eset a Siklósi Hírek beszámolója szerint komoly következményeket vonhat maga után.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Szakrendeléseket szüneteltetnek több vidéki kórházban

Több vidéki és fővárosi egészségügyi intézményben is szünetelnek bizonyos szakrendelések, amelyek különösen a nőket és családokat érintik. A változások hátterében humánerőforrás-hiány és szakmai feltételek hiánya áll.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja