Így működik a kamaszok agya - 5 dolog, amit te sem tudtál róluk
Mindannyian átmegyünk ezen a korszakon. Ha megértjük, hogy működik a kamaszok agya, akkor nemcsak türelmesebbek tudunk lenni hozzájuk, hanem meg is értjük, hogy miért viselkednek így.
5 dolog, amit nem tudtál a kamaszok agyáról
Ez sokat segíthet abban, hogy megértsük őket
A kamaszkor bizony próbára teszi a szülőket. A dackorszak után ez a második legnehezebb időszak, de ha megértjük, hogy működik a "kamasz agy", akkor sikerülhet stresszentesebben és kevesebb vitával átvészelnünk.
A Pure Wow magazin szerkesztői Darby Fox írót kérdezték arról, hogy működik a kamaszok agya. A szakértő 5 fontos pontról beszélt, amikkel érdemes tisztában lenniük a szülőknek:
1. Még nem fejlődött ki teljesen a racionalitásért felelős agyi területük
Vannak olyan részei az agyunknak, amelyek lassabban érnek, ilyenek például a racionalitásért vagy a komplex gondolkodásért felelős területek. De ide tartozik az a rész is, amely a felelősségvállalást vagy a döntéshozatalt illeti. Ez magyarázatot adhat a viselkedésükre akkor, amikor a meglepett szülő egyébként nem talál szavakat a kamaszát látva.
2. A kamaszok agya az élvezetekre van kihegyezve
Teljesen természetes, ha minden nap csak bulizna, és inkább lógna a barátaival tanulás helyett. A kamaszok agya ugyanis ilyenkor ki van hegyezve az izgalmakra. Minél több élményre vágynak és halmozzák az élvezeteket - és ez teljesen természetes.
3. A kamaszok agya később kezdi termelni az alváshoz szükséges hormont
Éjjeli bagoly a kamaszod? Gyakran előfordul, hogy éjjel nagyon sokáig fent van, másnap pedig képes lenne délig aludni? Ennek az az oka, hogy a kamaszok agya - a felnőttekével ellentétben - csak este 11 körül kezdi el termelni az alváshoz szükséges hormont, a melatonint.
4. Másképp kezelik a negatív helyzeteket
A kamaszok nehezebben bírkóznak meg a negatív helyzetekkel, és különösen a szívükre veszik, ha bántják őket. A csúfolás és kiközösítés szélsőséges esetben akár az öngyilkosságba is hajszolhatja a serdülőt, ezért nagyon fontos figyelni a jelekre, hogy megakadályozzuk a tragédiát! A kamaszok nagyon érzékenyek, ezért óvatosabban kell hozzájuk szólni.
5. Nem a hormonok okozzák
Bár manapság mindent ráfogunk a hormonokra, szakértők szerint a kamaszoknak nem kell minden elnézni pusztán a hormonok tombolása miatt, hiszen a felnőtteknek is ugyanúgy lehetnek hormonális problémáik. A felelősség alól nem lehet kibújni emiatt, és a szabályok ugyanúgy vonatkoznak rájuk is.
Vekerdy Tamás: "sok minden, amire hiába próbáltuk rászoktatni őket, egyszer csak megvalósul az életükben"
Vekerdy Tamás gyakran beszélt arról, hogy a kamasz mennyire lusta és elviselhetetlen, de azt is hangsúlyozta, hogy ez teljesen rendben van, ez az élet rendje. Ebben a korban a teste is nagy változáson megy keresztül, és a növekedés is sok energiával jár: nem csoda, ha nincs kedve semmihez.
”A kamasz: átmeneti állapotban van. Se nem felnőtt, se nem gyerek. Az a dolga, hogy kamasz, hogy tökéletesen kamasz legyen – idétlen, idomtalan, sokszor elviselhetetlen” - mondja Vekerdy Tamás.
Bármilyen "sündisznónak" is tűnik azonban, nagyon vágyik a szeretetre.
"A kamasz elviselhetetlen. ”Sündisznózik” – mondja a szaknyelv, ami azt jelenti, hogy kifelé fordítja a tüskéit, lehetetlen megközelíteni – minden közeledésre sértéssel és sértődéssel válaszol -, ugyanakkor úgy igényli a gyengéd, mit sem kérdező, a megértő szeretetet, mint utoljára talán hároméves korában.”
A szakértő azt javasolja, hogy bármennyire is nehéz, próbáljuk visszafogni magunkat, óvatosan kommunikálni vele és szeretettel közeledni felé. Ne zaklassuk és ne faggassuk, hagyjunk neki időt és teret!
Ha pedig sikerül ügyesen átvészelnünk ezt az időszakot, az mindenképp kifizetődik: hiszen gyerekeink vissza fognak találni hozzánk.
"a kamaszkor és az ifjúkor viharai és vitái után, ha kibírtuk, ha valamiféle mégis-szeretetben átvészeltük ezeket, gyerekeink visszatérnek hozzánk, felfogásukban és életmódjukban is ismét közelebb kerülnek, sőt: sok minden, amire ,,hiába próbáltuk rászoktatni őket" - például egy bizonyosfajta összeszedettségre, rendre, netán korai felkelésre, - egyszer csak megvalósul az életükben, sőt maguk tűzik ki célul maguknak."
Indexkép: Depositphotos.com
Idézetek forrása: Vekerdy Tamás: Kicsikről nagyoknak című könyve
Közösségi hozzászólások: