SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A szülő-gyerek beszélgetés hiányának szomorú következményei

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-12-12
Talán te is hallottál már róla, hogy felmérések szerint naponta 7 percet beszélget egymással egy szülő és a gyermeke. Ha pedig erre csak a fejed csóválod, mondván, nálatok ez nem így van, nyugodtan gondold végig az elmúlt napokat: mikor, mennyi ideig és miről beszélgettél a gyermekeddel?

„Életképtelen generációt nevelünk. Hol rontottuk el?” – teszik fel szakértők és laikusok nap mint nap a kérdést. Van, aki a következetes fegyelmezés hiányát, más a kütyüket, megint más a felgyorsult világot hibáztatja. És bár mindegyik megállapításnak megvan a valóságalapja, a legnagyobb probléma sokak meggyőződése szerint nem más, mint a szülő-gyerek beszélgetés hiánya.


Várhat-e a telefon?

Vekerdy Tamás írta egyszer, hogy még a nyolcvanas években vendégeskedett egy német családnál. Vacsora közben megszólalt a telefon, a társaságból azonban senki nem állt fel, hogy felvegye. A közös együttlét ideje szent volt, amelyet nem szakíthatott félbe a telefoncsörgés.

Hol vagyunk ma már mindettől? Mindenki zsebében ott a mobil, ami csipog, rezeg, zenél folyamatosan. Otthon is. Ott leginkább. Ha esetleg vagyunk is olyan jól neveltek, hogy társaságban nem válaszolgatunk az üzenetekre – ilyenből is egyre kevesebb van egyébként –, családi körben elengedjük magunkat. Hiszen a gyerek várhat.

Nem várhat. Ő várhat a legkevésbé. Ostorozzuk a mai fiatalságot, amiért a telefonját nyomkodja egész nap, pedig elég lenne csak magunkra nézni. Mi vajon nem ezt csináljuk folyamatosan?


Az osztatlan figyelem hatalma

A kicsi gyerek még gátlások nélkül követeli ki magának a szülei teljes figyelmét, ahogyan azonban nő, mintha egyre nehezebb lenne megközelíteni. Alsóban már sokszor észrevehető, hogy a szülő és a gyerek mintha nem is tudna egymással mit kezdeni. A „Milyen volt az iskolában?” kérdésre egy vállrándítás a válasz, a beszélgetési kísérletek egyre gyakrabban fulladnak számonkérésbe, kioktatásba, szemtelenkedésbe – és a végén mindkét fél úgy határoz, hogy azzal járnak a legjobban, ha kölcsönösen békén hagyják egymást.

Ez a folyamat a felnövéssel, a leválással együtt egy bizonyos pontig természetes, az azonban már nagyon nem az, ha a teljes elidegenedéshez vezet.

Éppen ezért ahogy nő a gyerek, egyre fontosabb, hogy ha beszélni akar, engedjük neki! Igen, ha a kiskamasz beszélgetni kíván, akkor legjobb, ha eldobunk kaszát-kapát, és rá figyelünk. Elég egyszer vagy kétszer lerázni – harmadik alkalom már nem biztos, hogy lesz.

Ha beszélgetni akar, ne figyeljük fél szemmel a telefont, kapcsoljuk ki a tévét, ne válaszolgassunk közben az üzenetekre. Sőt, ha csörög a telefon, azt sem muszáj felvenni. Ha a barátnőddel való kávézás közben ki tudod nyomni a telefonod, vagy el tudod a hívást intézni azzal, hogy „Most nem érek rá, bocs, majd visszahívlak”, akkor hidd el, hogy a gyereked is megérdemel ugyanennyit.

 

Ragadd meg az alkalmat!


Ne oktass ki, ne prédikálj - beszélgess!

Jó, de miről beszélgessünk a gyerekkel? Az iskoláról? Akár arról is, hiszen az egész napját ott tölti.

  • Kérdezzük meg, kivel játszott, és mit.
  • Beszélgessünk az osztálytársairól. Kit kedvel, és kit nem? Miért?
  • Sok gyerek szereti, ha a saját gyerekkori élményeinket osztjuk meg vele. Meséljünk a régi tanítónkról, osztálytársainkról, arról, hogy miben volt más a régi iskola, mint a mostani, és miben hasonlított.
  • Engedjük, hogy a kedvteléséről beszéljen! Ne mutassuk, hogy unalmas vagy bosszantó, ha őt a számítógépes játék karakterei, a tizenéves YouTube-sztárok, vagy a focisták érdeklik!
  • Sok gyereknek bizonyos szituációkban ered meg a nyelve. Van, aki a fürdéskor, más vacsora közben, vagy már este, lefekvés után kezd el mesélni. Érdemes az ilyenekből rendszert is csinálni, és a szülőnek is erre készülni.
  • Amennyire megoldható, minden nap jusson minden gyerekünkre néhány perc osztatlan figyelem, amikor a testvére sincs jelen.
  • Ha bizalommal elmeséli, hogy valami rosszat tett, ne szidjuk össze! Ez hatalmas lépés, és nem minden gyerek jut el idáig. Beszélgessünk róla, hogy az adott tett miért nem volt helyénvaló, de ne mondjuk, hogy csalódtunk most benne! A „köszönöm, hogy elmondtad” félmondat azonban arra bátoríthatja, hogy máskor is megossza velünk, ha hibázott.

A napi hét perc a nagy átlag. Ez azt jelenti, hogy sokaknak ennyi sem jut. Ha már sikerül ezt a hét percet a gyerekre szánnunk, elindultunk a jó úton.
 

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: Lizardfilms / shutterstock

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Sokkoló eredményt hozott az agyevő amőba miatt vett vízminták vizsgálata

Az agyevő amőba által okozott fertőzéssel kapcsolatban Párkány Vadas strandfürdőjében a hatóságok szerint a mintavételek több mint háromnegyedében találtak amőbát.

Ha ilyen popcornt vettél, ne fogyaszd el, rákkeltő lehet!

A Nébih kéri a vásárlókat, hogy az alábbi azonosító adatokkal megegyező termékeket ne fogyasszák el!

35 évig hordta a testében a megkövesedett magzatot - döbbenetes felfedezés egy 73 éves nőnél

Egy ritka és sokkoló orvosi eset kapcsán derült fény arra, hogy egy 73 éves algériai nő 35 éven át hordozott a hasüregében egy elhalt, megkövesedett magzatot - anélkül, hogy tudott volna róla. A "kőgyermek" esete nemcsak megdöbbentő, de bepillantást enged a női test elképesztő alkalmazkodóképességébe is.

Hogyan érinti a kánikula a szívet, a szívbetegeket?

A kánikulában sokan érezhetik kimerültnek magukat, az sem ritka, hogy ájulásközeli állapotot okoz a forróság. Azonban, akik mellkasi fájdalmat, légszomjat, gyors, esetleg szabálytalan pulzust érzékelnek, feltétlenül forduljanak orvoshoz. Dr. Vaskó Péter, a Kardioközpont - Prima Medica kardiológusa arra is felhívta a figyelmet, hogy szívbetegek, idősek és krónikus betegséggel élők hogyan óvhatják a szívüket a kánikulában.

Két űrbeli kutatásban vesz részt a Semmelweis Egyetem

25 tudományos kutatást visz a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére Kapu Tibor, a magyar kutatóűrhajós kéthetes küldetéséhez, ebből kettőt a Semmelweis Egyetem kutatói kezdeményeztek. A tudományos programba bekerült az űrutazás során fellépő egészségügyi - kardiovaszkuláris és egyensúlyszervi - problémák telemedicinás kísérlete és egy nanoszálalapú szemészeti gyógyszerformuláció alkalmazásának vizsgálata is mikrogravitációs körülmények között.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja