SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Mit tegyél, ha rossz hatással vannak kamaszodra a barátai?

Teszáry Nikolett [cikkei] - 2016-07-08
A tizenévesek a legtöbb időt a barátaikkal töltik. Az ő véleményüket kérik ki először és rájuk hallgatnak leginkább. Titkaikat kizárólag velük osztják meg. Ez egy bizonyos szintig normális, a kor velejárója, sőt, a szocializáció nagyon is fontos. Eljöhet azonban egy olyan pont is, amikor közbe kell lépned. Az alábbi jelek segíthetnek felismerni, hogy mikor van erre szükség.

1. Minden egyebet elhanyagol

Ha a barátaival töltött idő – ideértve a neten, cseteléssel elütött órákat is – rovására megy az egyéb kötelezettségeknek, cselekedned kell. Ha az iskolai és otthoni teendői, esetleg korábbi hobbijai, különórái helyett is a haverokkal lóg – személyesen vagy virtuálisan –, akkor valószínűleg rosszul gazdálkodik az idejével.

Amikor úgy látod, gondja van a teendői befejezésével, állíts fel néhány szabályt. Mondd, hogy azonnal mehet a barátaihoz, amint végzett a feladataival. Hidd el, nem fog soká piszmogni a portörléssel, vagy a házi feladattal, noha ez utóbbira ügyelned kell, hogy ne csak összecsapja.

Az idő jó beosztása olyan képesség, amire szüksége lesz a későbbiekben, ezért idejében meg kell tanulnia. Segíts neki ebben.  
 

2. Rossz társaságba keveredik

Előfordul, hogy a gyerek nem a megfelelő kortársait tünteti ki bizalmával. Folyton bajba keveredik, sorozatosan rossz döntéseket hoz, olyan negatív viselkedési formákat ölt magára, amik korábban nem jellemezték – ezek egyértelmű jelek, hogy be kell avatkoznod.

A teljes eltiltással ne próbálkozz, mert könnyen visszafelé sülhet el. Lázadozni kezdhet, a folytonos ellenállás pedig vakká teheti: sosem fogja beismerni, hogy a barátaival valami nem stimmel. Beszélgessetek inkább, mondd el, mi a problémád a srácokkal.

Ha csak nálatok engeded találkozni a sleppel, szemmel tarthatod őket. Tanítsd meg, hogyan térjen ki a rossz ötletek elől, hogy ne hagyja magát manipulálni vagy befolyásolni. Arról is biztosítsd, hogy otthon is meglesznek a következményei a hibás döntéseknek.
 

3. Megszegi a szabályokat

Az önállósodás nem azt jelenti, hogy már nem kell szót fogadnia a szüleinek. A haverok nem mehetnek az otthoni dolgok rovására. Meg kell értenie, hogy a barátokkal töltött idő kiváltság, jutalom. Ha az otthoni szabályokat nem tartja be, akkor vond meg tőle ezt az engedményt.

A barátoktól való ideiglenes eltiltás nagyon jó fegyelmező eszköz lehet. A szabályszegés nagyságától függően egy napra, a hétvégére, vagy akár egy egész hétre is szólhat a szobafogság, végső esetben a mobilját, laptopját is elveheted, hogy ne férjen hozzá a közösségi médiához. A lényeg, hogy határozott legyen a büntetés, pontosan mondd meg, hogy miért, és milyen időtartamra szabtad ki.
 

4. Ritkán van otthon

Délután a parkban lógni, suli után együtt elmenni valamerre, akár ott aludni egyszer-egyszer a legjobb barátainál – normális dolgok, amik azonban károsak, ha túl sok van belőlük. Ha a gyerek szó szerint többet van - iskola után - máshol, mint otthon, az a családi kapcsolatok rovására is mehet, ezért mindenképpen korlátoznod kell. Legyenek családi programjaitok, amikor mindenki otthon van és csak egymásra figyeltek, beszélgettek. Fontos, hogy tudd, mit csinálnak a gyerekek, mi hír van a suliban, a tanulmányokkal és a barátokkal egyaránt. Ezeket a dolgokat azonban csak akkor tudjátok megbeszélni, ha van rá idő. Az ilyen családi pillanatok olyan értékrendre tanítanak, amelyet érdemes tovább örökíteni. Ha a gyerekeid eleget vannak otthon, csak akkor tudsz rájuk hatni – és ellenőrizni, mennyire hatottál rájuk.

Fotó: Marco Gomes/flickr

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Jól szeretni - Vekerdy Tamás 10 legfontosabb tanácsa, amiket minden anyuka imádni fog, ha boldog és kiegyensúlyozott gyereket szeretne

Sokszor érezzük magunkat elveszettnek a gyereknevelés útvesztőjében. Vajon jól csináljuk? Elég jó szülők vagyunk? Mitől lesz boldog, önbizalommal teli, kiegyensúlyozott a gyerekünk? Vekerdy Tamás, a magyar gyermeklélektan legendás alakja, több évtizedes tapasztalatával és végtelen emberségével segít eligazodni ezekben a kérdésekben. "Jól szeretni - Tudod-e, hogy milyen a gyermeked?" című könyve nemcsak gyakorlatias tanácsokat ad, hanem megnyugtat, bátorít és felszabadít: nem kell tökéletesnek lennünk, csak jelen kell lennünk - és jól szeretni.

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Szaunában pihentek a szülők, miközben gyermeküket újraélesztették a siklósi fürdőben

Sokk és döbbenet uralkodott el a siklósi fürdőben, amikor egy 6 éves kisfiút kellett újraéleszteni - szülei eközben éppen a szaunában tartózkodtak. A majdnem tragédiába torkolló eset a Siklósi Hírek beszámolója szerint komoly következményeket vonhat maga után.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Szakrendeléseket szüneteltetnek több vidéki kórházban

Több vidéki és fővárosi egészségügyi intézményben is szünetelnek bizonyos szakrendelések, amelyek különösen a nőket és családokat érintik. A változások hátterében humánerőforrás-hiány és szakmai feltételek hiánya áll.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja