SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Nyelvtanulás | Szótanulási praktikák

K. Guszti Ágnes [cikkei] - 2021-01-12
Egy idegen nyelv elsajátítása szinte minden gyerek számára kihívást jelent. Persze ott az a pár kivétel, akiknek az agya, mint a szivacs, úgy szívja magába az új szavakat, kifejezéseket. Ők azok, akik pillanatok alatt megértik a nyelvtani összefüggéseket, gyorsan megszokják az új nyelv hangzását, intonációját. De sajnos nem lehet mindenki ilyen szerencsés...
Nyelvtanulás | Szótanulási praktikák

Ne aggódj, ha gyermeked nem született nyelvtanuló géniusznak! Kitartó munkával és a személyiségéhez illő tanulási módszerekkel ugyanúgy elérheti a céljait, legyen az egy középfokú nyelvvizsga, vagy egy külföldi ösztöndíj.

Ha tovább olvasol, megismerhetsz négy jó gyakorlatot, amelyeket felhasználva könnyebbé teheted gyermeked számára az idegen szavak memorizálását.
 

1. Írd, írd és írd!

Ez a módszer nagyon hasonlít arra, ahogyan a kis elsősök írni tanulnak: oldalakon keresztül díszítik a sorokat hullámvonallal és fecskefarokkal… Habár az utóbbinak egy kicsit más funkciója van a tanulási folyamatban, a „sordíszítés” egy új nyelv elsajátítása során is a segítségetekre lehet!

Ugyanis minél többször írja le a tanuló az angol, német, olasz szavakat, azok annál jobban rögzülnek majd a fejében. Írjon hát végig velük egy-egy sort a füzetében!

Hogy ne legyen olyan monoton a munka, használhat színes ceruzákat, váltogathatja a nyomtatott és írott betűket, kedve szerint díszítheti a sorokat – a lényeg, hogy nyugodtan engedje szabadjára a kreativitását, hogy ezzel is színesebb élménnyé váljon a szótanulás!

A legjobb az, ha írás közben hangosan ki is mondja a megtanulandó szavakat. Főleg akkor hasznos ez, ha az adott szó kiejtése nagyon különbözik az írott formájától (pl. francia), vagy ha nem a latin ABC betűit használja a nyelv (pl. orosz).
 

2. Zene helyett…

A nap szinte minden szabad percében ott a gyerek fülein a fejhallgató? Használja a tanulásban is!

Keressetek olyan felvételeket, amelyeken anyanyelvi beszélők mondják ki azokat az idegen szavakat, amelyeket gyermekednek memorizálnia kellene! (Egyes tankönyvekhez tartoznak ilyen felvételek, feladatok.) Ha nem találtok egyet sem, semmi gond: készítsetek egy sajátot!

Legyen egy olyan felvételetek, amelyen az idegen szavak mellett a magyar megfelelőiket is felolvassa a tanuló, de legyen egy olyan is, amelyen csak az idegennyelvű szavak szerepelnek! Az utóbbival egyedül is könnyedén tesztelheti a gyermek, emlékszik-e a szavak jelentésére.

FONTOS! Mielőtt elkészítitek a felvételt, gondosan járjatok utána, hogyan kell helyesen kimondani a szavakat, nehogy rossz kiejtéssel raktározódjanak el a tanuló fejében, mert később nehezebb lesz kijavítani a rögződött helytelen formákat! (Ebben segítségetekre lesznek az online szótárak, pl. https://bab.la/http://szotar.sztaki.hu/https://hu.forvo.com/)
 

3. Rajzolj!

Ha gyermeked csak nemrég kezdte a tanulást, vesse be a kézügyességét! Kezdő szinten nagy valószínűséggel főnevekkel, könnyen ábrázolható fogalmakkal ismerkednek meg először – készítsetek egy lapra kis rajzokat róluk, amelyek mellé aztán írjátok oda a képekhez tartozó idegen szavakat! Tegyétek az elkészült remekművet egy olyan helyre, ahol a tanuló sokszor rápillanthat a nap folyamán, például az íróasztalára vagy a szekrényére!

(Ha nem válik be ez a módszer, akkor is jó szórakozás lesz rajzolgatni egy kicsit, szóval mindenképpen próbáljátok ki!)
 

4. Próbáld körítéssel!

Akik már haladó szinten járnak, azok megpróbálhatják mondatokba helyezve memorizálni az új kifejezéseket. Sok tanulónak könnyebb felidéznie a szavakat, ha egy témakörhöz köti őket, vagy egy kifejezés, egy rövid mondat részeként vési az emlékezetébe.

Haladó szinten egyébként is célravezetőbb áttérni az egynyelvű szótárak használatára ahelyett, hogy görcsösen ragaszkodnánk a szavak magyarra fordításához. Ilyenkor már bőven előfordulnak olyan fogalmak, amelyeknek nem igazán találjuk a magyar megfelelőjét.
 

+1 Interaktív oldalak

Rengeteg színes, idegennyelv-tanulást segítő oldalt találhattok a neten. Én most két feladatszerkesztőt szeretnék a figyelmedbe ajánlani:

Az egyik a https://learningapps.org/ . A gyerekek nagy élvezettel szoktak memóriajátékokat, párkereső feladatokat összeállítani ezen az oldalon. Ezek megoldásával később többször is próbálkozhatnak, egészen addig, amíg már kívülről fújják a szópárokat.

Egy másik, hasonlóan hasznos oldal a https://quizlet.com/28209368/magyarul-flash-cards/, amely segítségével szókártyákkal könnyíthetitek meg a tanulást!
 

Próbáljatok ki minél több praktikát, tapasztaljátok ki, melyik az a tanulási mód, amely a legjobban illik a gyermeked személyiségéhez, tanulási stílusához! 

Sok sikert!

Fotó: Julia M Cameron a pexels.com-on

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
A szerkesztő ajánlja