SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Apró termetű volt, ezért ő lett a kis Köcsög

Gáspár Katalin [cikkei] - 2020-09-30
A Magyar Népmese Napja van. És ezekben a napokban söpör végig a másságról szóló mesekönyvet pocskondiázó gyűlölethullám az Interneten. Pedig a magyar népmesék közt is akad olyan, ami bőségesen szól a másságról, az elfogadásról, és bár itt a Köcsög egy királylányba szeret bele, -na jó, legalább is a presztízsért megharcol, - sokat tanulhatunk ebből is.
Apró termetű volt, ezért ő lett a kis Köcsög

Miért jó a népmese?

Mert egy másik nyelven beszél. A jelképek gazdag és a tudatalattink számára érthető, képszerű és örömteli nyelvén. Emiatt nem kell megmagyarázni, nem igényli a didaktikus tanulság levonatását a gyerektől, felnőttől. Nem kell a végén túl sokat magyarázni, a szereplők elvontabbak, mint a mai mesék esetében, mégis olyan egyetemes nyelven mutatják meg a világ dolgait, amitől a gyerek tanul.

A Köcsögkirály,  vagy Köcsög Jankó című mesét olvashatjuk is, de a népszerű Magyar Népmesék sorozatban meg is nézhetjük:

Ebben a mesében is van bőven minden, amit a kisebbségekről tanulhatunk. Az alacsony növésű Köcsög Jankó, a szegény legény, aki eleve hátrányból indul. A királylány sánta, ami miatt a királyfiak elfordulnak tőle. De a mese jelképei megoldják az összes bajt, az apró szegény legény pedig végül Köcsögkirály néven uralkodásra jut.

Mama, mesélj a másságról!

Amikor a mesékben gondolkodunk, azt hihetjük, hogy a másságról mesélni új dolog, valamiféle liberális huncutság, amivel a bűzös nyugat fertőzi a magyar gyermekszíveket, de ahogy a fenti népmeséből is látszik, bizony van bőven a mi népi mesekincsünkben is olyan, ami a toleranciára nevel.

A népmese nevén is nevezi a dolgokat, meg nem is

Ki ne ismerné azt a magyar népmesét, ahol a leány megmutatja a tulipántos „csunyáját” Jankovics Marcell csodálatos jelképvilágú rajzán.

A jelképek világának épp az a lényege, hogy olyan egyetemes nyelvet írjon egy-egy nép lelkébe, amelyből szavak nélkül is érteni lehet. Még ma, ha valakinek azt mondom, hogy rózsám, vagy galambom, akkor is érti, hogy a kedvesemnek tartom. A mesék emiatt egy spirituális (archaikus -mágikus) kincset is hordoznak, és is érdemes őket a gyerekink számára olvasni.

Miért inkább olvassunk?

Bár a korábbi két videót én magam is ide hivatkoztam, hiszen a meséket alkotó hatalmas tudású rendező, jelképszakértő Jankovics Marcell olyan népi elemeket alkalmazott és képi világát tekintve elvont, a gyereki képzeletet kiegészítő, támogató és nem elnyomó világot hozott létre, amelyet még a leginkább tévéellenes szülők is elfogadnak, mégis azt mondom, inkább szóban meséljük a népmeséket a gyereknek. A mesék jelképei ugyanis nem a kép, hanem a szó útján hatnak. A lélekbe íródnak, és a képzelőerő mindennél fontosabb hozzájuk. Illyés Gyula örökérvényű gyűjteménye, a 77 magyar népmese remek kiindulópontot ad a mesék megismeréséhez.

A Népmese Napja – mióta ünnepeljük?

A Népmese napja egyébként nem régi ünnep. Benedek Elek születésnapja, szeptember 30 immár kerek 15 esztendeje a népmese ünnepe is egyben. Ilyenkor az olvasás, a népmese hallgatás, a mesélés kap figyelmet nem csak a sajtóban, hanem az iskolai és az óvodai nevelési programokban is. Benedek Elek, ahogy Kodály, Bartók és Ádám Jenő, a népzenét, ő a népmesét gyűjtötte. Érdemei a népmesék megismertetésében és megszerettetésében és a magyar meseirodalom összerendezésében örök érvényűek.

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Rengetegen keresték a kétéves kislányt, sajnos már csak a holttestét találták meg.
"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

Minden nő tudja, hogy a nőgyógyász kincs. Ez egy bizalmi viszony, így nem csoda, hogy olyan embert szeretnénk választani, aki szimpatikus, aki tudja kezelni az esetleges betegségeinket és aki felkészít a szülésre. Egy fiatal lány éppen ezért a lehető legközelebbi személyt választotta erre a nemes feladatra, aki nem más, mint az édesapja.
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Erre a 8 dologra van szüksége egy kamasznak a szüleitől

Erre a 8 dologra van szüksége egy kamasznak a szüleitől

Szakértők szerint a legrosszabb, amit ilyenkor tehetünk, ha folyamatosan tiltjuk őt mindentől. Egy kamasznak szüksége van egy biztonságos helyre, szabadságra, útmutatásra, biztatásra és persze arra, hogy bármennyire is felbosszant, érezze, hogy szereted őt.
A szerkesztő ajánlja