SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ez történik a spermával mRNS oltás után – tényleg meddőséget okozhat?

Tóth Nikolett [cikkei] - 2021-10-11
"A koronavírus-vakcinák meddőséget okozhatnak" - szinte futótűzként terjed ez az álhír, hiába állítják sorra a kutatók, hogy az oltásoknak nincs káros hatása sem a nők, sem pedig a férfiak termékenységére. Most amerikai kutatók is megvizsgálták, hogyan hatnak a spermára az mRNS-típusú oltások.
Ez történik a spermával mRNS oltás után – tényleg meddőséget okozhat?

Álhírek az oltásokkal kapcsolatban

Újra és újra beszédtéma, hogy kell-e tartanunk az oltástól, ha szeretnénk még gyereket. Az álhír 2020. december elején indult, amikor két férfi levélben arra kérte az Európai Gyógyszerügynökséget, hogy fejezzék be az oltások klinikai vizsgálatait, mert a vakcinák meddőséget is okozhatnak. Szerintük ugyanis elképzelhető, hogy az oltás hatására termelődő antitestek megtámadják azokat a fehérjéket is, amelyek a méhlepény kialakulásáért felelősek.
 

Nincs eltérés az ondómintákban

A kutatók azonban eddig nem találtak semmit, ami arra utalna, hogy az oltás káros hatással lenne a termékenységre. Sőt. Most az izraeliek után amerikai kutatók is megvizsgálták, hogy mi történik az ondóval az mRNS-oltások után (Pfizer-BioNTech és Moderna vakcinák használata esetén).

A vizsgálat kiterjedt többek között a:

  • térfogatra,
  • spermium-koncentrációra,
  • a spermiumok mozgásképességére
  • és a mozgásképes spermiumok számára.

A kutatást a Miami Egyetem szervezte. 45 önkéntes részvételével készült a felmérés, a 18-50 éves korosztályból, 28 éves átlagéletkorral. Az önkéntesek 53 százaléka, 24 ember Moderna-vakcinát, míg a többiek - 47 százalék -, 21 fő Pfizer-vakcinát kapott.

A kutatásban résztvevők két oltáson estek át. A második mintájukat a második oltás után 70-86 nappal adták le. A vizsgálat, aminek részleteit Dobson Szabolcs gyógyszerengedélyeztetési szakértő osztotta meg Facebook csoportjában, április 24-én zárult le. Az eredményeket a Journal of the American Medical Association tudományos folyóiratban jelentették meg.

Jelentős eltérést nem találtak egyik ondóminta esetében sem. Ahogy a korábbi, izraeli kutatás is hasonló eredményre jutott, vagyis a szakemberek szerint az mRNS-vakcináknak nincs káros hatásuk a hímivarsejtekre.
 

A vakcinák meddőséget okozó hatása lehetetlen

Nemcsak a férfiak, hanem a nők esetében is hamar szárnyra keltek az olyan hírek, miszerint az oltások meddőséget okoznak. A brit szülészek és nőgyógyászok szervezete az ilyen álhírek ellen harcol, közleményében éppen ezért hangsúlyozta, hogy: „a jelenlegi vakcináknak nincs olyan biológiailag lehetséges mechanizmusa, amelynek bármilyen hatása lenne a nők termékenységére.”

oltásNataliya Vaitkevich fotója a Pexels oldaláról

A Brit Termékenységi Társaság és a gyermeknemzéssel foglalkozó kutatók szövetsége pedig kiemelte, hogy: „semmiféle bizonyíték vagy valószerű elmélet nem mutat arra, hogy a vakcinák bármelyikének hatása lenne a nők vagy a férfiak termékenységére.”

Vagyis akár közvetlenül az oltás után el lehet kezdeni a termékenységi kezelést, az oltástól pedig nem kell tartaniuk azoknak a pároknak sem, akiknek már vetéléssel is szembe kellett nézniük.

”Ezzel az álhírrel nagyon nehéz megküzdeni. A közösségi média sokak életében óriási szerepet tölt be, és könnyen összeesküvések felé vagy más sötét helyekre vezetheti az embert. Ha vannak az életedben olyan dolgok, amik miatt szorongsz, akkor azokra biztosan megerősítést találhatsz”.

Virginia Beckett, a brit egészségügyi szolgálat (NHS) vezető reprodukciós szakorvosa szerint nagyon nehéz megküzdeni ezzel az tévhittel. Az az ötlete támadt, hogy egy Twitter-videóban próbálja meg eloszlatni a kétségeket. Ebben a videóban arra is felhívja a figyelmet, hogy a meddőséget okozó hatás lehetetlen, ellenben ha valaki nem oltatja be magát, azzal saját magát és a leendő gyermekét is veszélybe sodorja.

Indexkép: Karin Henseler képe a Pixabay-en

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Emberölés bűntette miatt keres a rendőrség egy 16 éves lányt

Emberölés bűntette miatt keres a rendőrség egy 16 éves lányt

A fiatal lány egy 2022-ben elkövetett bűntettben lehet érintett.
Meghalt az amerikai lány, aki a bulinegyedből tűnt el

Meghalt az amerikai lány, aki a bulinegyedből tűnt el

Mackenzie Michalski 31 éves volt, barátaival jött szórakozni Budapestre. Sajnos kiderült, hogy már hiába keresik: egy ír állampolgárságú férfi ölte meg a fiatal lányt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Videót készített arról, hogy vajon mi történik a halál után, majd pár óra múlva elhunyt a fiatal influenszer

Videót készített arról, hogy vajon mi történik a halál után, majd pár óra múlva elhunyt a fiatal influenszer

Egy ittas sofőr okozta balesetben hunyt el Mari Angel, egy fiatal youtuber. Pár órával a tragédia előtt azzal a kérdéssel is foglalkozott utolsó videójában, hogy vajon mi történik a halál után.
Ne csak a bajszodra, a prosztatádra is figyelj! Hogyan segíti a mesterséges intelligencia a prosztatarák-szűrést?

Ne csak a bajszodra, a prosztatádra is figyelj! Hogyan segíti a mesterséges intelligencia a prosztatarák-szűrést?

Világszerte 1,3 millió, Európában 450.000, Magyarországon pedig 4000 férfit diagnosztizálnak prosztatarákkal évente, amelyből közel 1500-an vesztik életüket a betegség következtében hazánkban. A fejlődő diagnosztika és a növekvő felismerésszám ellenére a prosztatarák az ötödik leggyakoribb rákhalálok világszerte. A rosszindulatú daganat korai felismerése kulcsfontosságú a sikeres kezeléshez, amelynek egyik legkorszerűbb eszköze a mesterséges intelligencia (MI) által támogatott, gáton keresztüli fúziós biopszia. Az eljárás az MR- és ultrahangképek 3D-s összevetítéssel tűpontos mintavételt biztosít a prosztata szöveteiből. A férfiegészség hónap alkalmából dr. Póth Sándor, a Budai Egészségközpont privát urológiai osztályának vezető főorvosa és a Nemzetközi MRT- és Mesterséges Intelligencia Vezérelt Diagnosztikai Központ vezetője ismerteti a szűrővizsgálatokkal kapcsolatos tudnivalókat, tévhiteket, valamint a fúziós prosztatamintavétel előnyeit.

A szerkesztő ajánlja