A petesejt választja ki a megfelelő spermiumot a legújabb kutatások szerint
A petesejt addig válogat, amíg meg nem találja a megfelelő hímivarsejtet
A Stockholmi Egyetem kutatása kiderítette, hogy a petesejt kémiai úton addig válogat a spermiumok között, amíg meg nem találja a megtermékenyítéshez megfelelőt, a többit pedig elutasítja.
A kísérletek során meddőségi problémákkal küzdő párok spermájával és a petesejtet körülvevő follikuláris folyadékkal kísérleteztek. A petesejt megérésekor a follikuláris folyadék tápanyagokat tartalmaz, ezen keresztül jutnak el a spermiumok a petesejtig, és ettől a folyadéktól függ az is, hogy melyik hímivarsejt lesz sikeres. A spermiumok és a follikuláris folyadék összeengedésekor a kutatók számára kiderült, hogy a folyadék bizonyos spermákat jobban vonz, mint a többit.
A kutatásnak nagy jelentősége lehet a meddőség kezelésében
Sarah Robertson, az Adelaide-i egyetem professzora szerint az ondó olyan jelzőmolekulákat tartalmaz, amelyek úgy befolyásolják a női szervezet immunválaszát, hogy az elfogadja a spermiumokat. Ennek ellenére előfordul, hogy az egészséges ondó mégsem váltja ki ezt a reakciót, így
a kutató véleménye szerint a női test a megtermékenyítés előtt ellenőrzi a hímivarsejteket, hogy meggyőződjön arról, biztosan biológiailag kompatibilisek-e.
Ezzel magyarázatot kapnánk arra, miért nem jön a baba sokszor teljesen egészséges pároknál sem.
A vonzó férfiaknak nagyobb az esélyük a megtermékenyítésre?
A kutatások során kiderült, hogy a vonzóbbnak ítélt férfiak spermái közül 18 százalékkal több jutott át a folyadékon, mint kevésbé vonzónak ítélt társaik hímivarsejtjei esetében. A kísérletek során nem mindig az adott nő párjának hímivarsejtjei jártak sikerrel, azonban nagyobb esélye volt annak, akinek az ondója az előző három hónapban találkozott a nő testével.
Bár még nem tudhatjuk biztosan, hogy mi alapján válogat a petesejt, vagy hogy mi alapján különbözteti meg a spermiumokat, egy biztos:
a passzív petesejt mítosza megdőlt, ez pedig egy hatalmas lépés a meddőség elleni küzdelemben,
hiszen a tudományos felfedezés várhatóan további ezzel kapcsolatos kutatásokat fog magával hozni.
Indexkép: Depositphotos.com
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: